📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
Pořizovatel dokumentace:
Obec SULICE
___________________________________________________________________
Zpracovatel: Ing. arch. Ivan Kaplan, AGORA STUDIO
Vinohradská 156
130 00 Praha 3
Autorský tým: Ing. arch. Ivan Kaplan
Ing. arch. Karel Maier
Ing. arch. Pavel Krolák
Ing. arch. Radka Jarolímová
Technická infrastruktura Ing. František Medek
Přírodní prostředí, Ing. Jan Šteflí ček
ochrana půdního fondu
Doprava Ing. arch. Ivan Kaplan
Ing. Stanislav Janoš
Technická spolupráce Ing. arch. Helena Hexnerová
2
OBSAH GRAFICKÉ ČÁSTI
číslo
výkresu
název výkresu m ěřítko
1 HLAVNÍ VÝKRES 1 – HLUBO ČINKA 1:1000
2 HLAVNÍ VÝKRES 2 – SULICE JIH 1:1000
3 HLAVNÍ VÝKRES 3 – NECHÁNICE 1:1000
4 DOPRAVNÍ ŘEŠENÍ 1:1500
5 TECHNICKÁ INFRASTRUKTURA – ŘEŠENÍ HMOTOVÝCH
SYSTÉMŮ
1:1500
6 TECHNICKÁ INFRASTRUKTURA – ŘEŠENÍ ENERGETICKÝCH
SYSTÉMŮ
1:1500
7 VE ŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ STAVBY, ASANACE A ASANAČNÍ
ÚPRAVY
1:1500
8 ŠIRŠÍ VZTAHY – ÚP OBCE V ČETNĚ 1.ZMĚNY 1:10 000
9 ZEM ĚDĚLSKÁ PŘÍLOHA (ZÁBORY ZPF) 1:1500
3
OBSAH TEXTOVÉ ČÁSTI
1. Základní údaje………………………………………………………………………………………………….. .5
1.1 Důvody a dosavadní průběh zpracování……………………………………………………………………….5
1.2 Hlavní cíle řešení……………………………………………………………………………………………………….5
1.3 Zhodnocení vztahu dříve zpracované a schválené územně plánovací dokumentace
a návrhu regulačního plánu …………………………………………………………………………………………………..6
1.4 Vyhodnocení splnění požadavků zadání a souborného stanoviska ………………………………….7
1.5 Vyhodnocení souladu s cíli územního plánování……………………………………………………………8
2. Vymezení řešeného území………………………………………………………………………………….. 9
3. Specifické charakteristiky řešeného území vyplývající z její polohy a funkcí a základní
podmínky ochrany přírodních, civilizačních a kulturních hodnot území ……………………………10
3.1 Přírodní podmínky ………………………………………………………………………………………………….. 10
3.2 Civilizační a kulturní hodnoty…………………………………………………………………………………….11
4. Vazby řešeného území na širší okolí a ostatní části obce ……………………………………… 13
4.1 Urbanistické vazby …………………………………………………………………………………………………. 13
4.2 Dopravní vazby………………………………………………………………………………………………………. 13
4.3 Vazby technické infrastruktury ………………………………………………………………………………….13
5. Návrh urbanistické koncepce ……………………………………………………………………………..14
5.1 Zásady prostorového uspořádání………………………………………………………………………………14
5.2 Zásady využití pozemků…………………………………………………………………………………………..14
5.3 Zásady pro řešení dopravy a přístupy ke stavbám ………………………………………………………15
5.4 Zásady pro technické vybavení…………………………………………………………………………………15
5.5 Zásady uspořádání zeleně ve veřejném prostoru……………………………………………………….. 16
6. Regulační prvky plošného a prostorového uspořádání území a architektonického řešení
a další podmínky pro umístění staveb………………………………………………………………………… 17
6.1 Použití regulace……………………………………………………………………………………………………… 17
6.2 Regulace využití ploch a pozemků…………………………………………………………………………….17
6.3 Regulace plošného a prostorového uspořádání ………………………………………………………….18
6.4 Regulace architektonického řešení ……………………………………………………………………………30
7. Limity využití území …………………………………………………………………………………………..31
7.1 Ochrana přírody a krajiny …………………………………………………………………………………………31
7.2 Chráněné území přirozené akumulace vod (CHOPAV)……………………………………………….. 31
7.3 Ochrana památek …………………………………………………………………………………………………… 31
7.4 Územní systém ekologické stability (ÚSES) ……………………………………………………………….31
7.5 Poddolovaná a jinak narušená území ………………………………………………………………………..31
7.6 Ochranná pásma ……………………………………………………………………………………………………. 31
7.7 Záplavová území ……………………………………………………………………………………………………. 33
7.8 Limity vyplývající z územního plánu obce sulice…………………………………………………………. 33
8. Návrh řešení dopravy ………………………………………………………………………………………..35
8.1 Širší vztahy ……………………………………………………………………………………………………………. 35
8.2 Návrh řešení uličních prostor a komunikací ………………………………………………………………..35
8.3 Doprava v klidu………………………………………………………………………………………………………. 37
8.4 Hromadná doprava…………………………………………………………………………………………………. 38
9. Návrh řešení bydlení a občanského vybavení………………………………………………………. 39
9.1 Bydlení………………………………………………………………………………………………………………….. 39
9.2 Občanské vybavení…………………………………………………………………………………………………40
10. Návrh řešení technického vybavení a nakládání s odpady …………………………………..41
10.1 Charakteristika obslužných systémů technické infrastruktury……………………………………….. 41
10.2 Hmotové systémy …………………………………………………………………………………………………… 41
10.3 Energetické systémy ………………………………………………………………………………………………. 44
10.4 Přenos informací ……………………………………………………………………………………………………. 45
11. Vymezení ploch přípustných pro dobývání ložisek nerostů a ploch pro jejich technické
zajištění ………………………………………………………………………………………………………………….46
12. Vymezení pozemků veřejně prospěšných staveb, asanací a asanačních úprav ……..46
12.1 Pozemky pro veřejně prospěšné stavby …………………………………………………………………….46
13. Návrh řešení požadavků civilní ochrany……………………………………………………………. 49
13.1 Opatření vyplývající z určení záplavových území a zón havarijního plánování……………….. 49
4
13.2 Umístění stálých a improvizovaných úkrytů ………………………………………………………………..49
13.3 Evakuace a ubytování evakuovaného obyvatelstva …………………………………………………….49
13.4 Skladování materiálu civilní ochrany…………………………………………………………………………. 49
13.5 Zdravotnické zabezpečení obyvatelstva …………………………………………………………………….50
13.6 Ochrana před vlivy nebezpečných látek skladovaných v území……………………………………. 50
13.7 Umístění nově navrhovaných objektů zvláštního významu …………………………………………..50
13.8 Nouzové zásobování obyvatelstva vodou………………………………………………………………….. 50
13.9 Zřízení humanitární základny ……………………………………………………………………………………50
13.10 Požární nádrže a místa odběru vody k hašení požárů ……………………………………………..50
13.11 Rizika, objekty a zóny uvažované Havarijním plánem……………………………………………… 50
14. Vyhodnocení předpokládaných důsledků navrhovaného řešení na složky životního
prostředí, na zemědělský půdní fond a na pozemky určené k plnění funkcí lesa……………… 51
14.1 Ovzduší…………………………………………………………………………………………………………………. 51
14.2 Hluk………………………………………………………………………………………………………………………. 51
14.3 Půda …………………………………………………………………………………………………………………….. 51
15. Návrh lhůt aktualizace …………………………………………………………………………………….57
16. Závazná část ve formě regulativů…………………………………………………………………….. 58
Vymezení zastavitelného území …………………………………………………………………………………………. 58
Vymezení stavebních pozemků a jejich využití ……………………………………………………………………..58
Využití pozemků……………………………………………………………………………………………………………….. 59
Regulace plošného a prostorového uspořádání……………………………………………………………………. 59
Regulace architektonického řešení………………………………………………………………………………………73
Řešení dopravy a přístupy ke stavbám…………………………………………………………………………………73
Řešení technického vybavení …………………………………………………………………………………………….. 74
Limity využití území…………………………………………………………………………………………………………… 75
Vymezení pozemků veřejně prospěšných staveb, asanací a asanačních úprav……………………….. 76
16.1 Schemata uličních profilů …………………………………………………………………………………………79
16.2 Ukázky doporučených úprav oplocení vůči veřejnému prostoru …………………………………… 83
5
1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE
1.1 D ŮVODY A DOSAVADNÍ PRŮBĚH ZPRACOVÁNÍ
1.1.1 D ŮVODY PRO ZPRACOVÁNÍ REGULAČNÍHO PLÁNU
Územní plán obce Sulice byl schválen dne 23. července 2003. Jeho závazná část stanovila
jako podmínku pro zástavbu v souborech Hlubočinka, Sulice jih a Nechanice zpracování
regulačních plánů. Důvodem byla nedohoda vlastníků pozemků navzájem i nedohoda
vlastníků s obcí v době projednávání územního plánu obce o dopravních a infrastrukturních
otázkách uvnitř předmětných souborů.
Zásady prostorové regulace nastavené v článku 7 platné Obecně závazné vyhlášky č.6/03 o
závazných částech Územního plánu obce Sulice z 23.7.2003 jsou svým pojetím
předefinované a obsahově patří právě do problematiky regulačního plánu, nikoli do plánu
územního. Jejich dnešní zpochybnitelnost bude eliminována zpracováním regulačního plánu
vybraných souborů, který bude obsahovat právě rámcové či detailní regulativy prostorového
uspořádání.
Od regulačního plánu v koordinaci se schválenou Změnou územního plánu obce číslo 1 se
očekává též rektifikace nepřesností vyskytujících se ve schváleném územním plánu obce.
Zastupitelstvo obce od regulačního plánu očekává mimo jiné též minimální zabezpečení
volně přístupné zeleně, drobných sportovních ploch či dalšího vybavení
v předmětných souborech. Vyřešením stávajících konfliktů prostřednictvím regulačního plánu
vybraných souborů bude možno vyhovět tlaku vlastníků na jejich stavební otevření.
1.1.2 DOSAVADNÍ PR ŮBĚH ZPRACOVÁNÍ REGULAČNÍHO PLÁNU
Průzkumy a rozbory k Regulačnímu plánu byly zpracovány v Agora Studio – Ing. arch.
Kaplan v červenci 2004 a předány obci Sulice.
Zadání pro vypracování Regulačního plánu obce Sulice (dále Regulační plán) vypracoval
Obecní úřad Sulice v červnu 2004. Zadání bylo projednáno se všemi dotčenými orgány,
nadřízeným orgánem územního plánování, Krajským úřadem Středočeského kraje a
veřejností. Zadání schválilo Zastupitelstvo obce Sulice dne 16.11.2004.
Souborné stanovisko ke konceptu regulačního pláno bylo schváleno nadřízeným orgánem
územního plánování dne 29.3.2006.
1.2 HLAVNÍ CÍLE ŘEŠENÍ
1.2.1 CÍLE ZPRACOVÁNÍ REGULA ČNÍHO PLÁNU
Cílem zpracování regulačního plánu stanoveným v Zadání je stanovit využití jednotlivých
pozemků na předmětných souborech a určit regulační prvky plošného a prostorového
uspořádání podle zákona o územním plánování. Regulační plán má podle Zadání řešit také
nepřesnosti, které jsou v územním plánu obce schváleném 23.7.2003.
1.2.2 OKRUHY PROBLÉM Ů K ŘEŠENÍ VYPLÝVAJÍCÍ Z PRŮZKUMŮ A
ROZBORŮ
Pro všechny řešené soubory je společným problémem nedostatek veřejné zeleně, drobných
sportovních ploch či dalšího vybavení.
Soubor Hlubočinka:
• uzav řenost mezi stávající zástavbou,
6
• velmi špatná návaznost a propojitelnost s ok olím – jak obslužnými komunikacemi, tak
pěšími,
• chyb ějící příprava zřetelné vazby k zastávkám bus na silnici II/603,
• nedostatek zelen ě a dalších přírodních prvků,
• dobrá návaznost na budoucí lokalitu G i blízkost komer čních ploch podél silnice II/603,
• po zastav ění souboru: nedostatečná kapacita čištění odpadních vod (stávající ČOV
Hlubočinka-západ není dimenzována na uvažovaný nárůst); rozšíření ČOV je
problematické vzhledem k těsné blízkosti lesních pozemků.,
• umíst ění některých pozemků v ochranném pásmu vodních zdrojů Radějovice.
Soubor Sulice Jih:
• nahodilé vymezení souboru v ůči volné okolní zemědělské krajině (následek restituce
pozemků),
• žádná vazba na jakékoli p řírodní zázemí,
• cenný jižní a západní pohled do krajiny,
• umíst ění některých pozemků v místě vedení a v ochranném pásmu nadzemního vedení
VN 22kV, v ochranném pásmu silnice III.třídy a částečně PHO štolového přivaděče
Želivka.
Soubor Nechánice:
• krajinn ě velmi příznivý soubor,
• velmi omezené p řístupové možnosti,
• nep řehledný stav vydaných rozhodnutí a vlastnických vztahů,
• umíst ění některých pozemků v OP lesa, v místě vedení VN 22kV (ke zrušení, resp.
kabelizaci); chybí komplet odkanalizování území a ČOV v blízké jižní verzi podle
územního plánu obce.
1.3 ZHODNOCENÍ VZTAHU D ŘÍVE ZPRACOVANÉ A SCHVÁLENÉ
ÚZEMNĚ PLÁNOVACÍ DOKUMENTACE A NÁVRHU REGULAČNÍHO
PLÁNU
1.3.1 ÚZEMNÍ PLÁN VÚC PRAŽSKÉHO REGIONU
Koncept územního plánu VÚC zpracovaný IKP Consulting Engineers, s.r.o., jehož
zadavatelem bylo MMR RP Praha, byl projednáván do 1.11.1997. Od dopracování
ÚPG VÚC se upustilo, 05/1998 bylo rozhodnuto o pořízení ÚP VÚC, který navazuje na
ÚPG VÚC. Koncept řešení ÚP VÚC Pražského regionu byl znovu projednán na veřejných
jednáních ve dnech 22.4.2002, 23.4.2002, 26.4.2002 a 29.4.2002. Je připraven návrh
souborného stanoviska.
Územní plán obce Sulice vychází ze zásad zpracovaných v konceptu VÚC Pražský region,
ve kterém je zařazeno toto území do vnější příměstské zóny.
Z platného znění Územního plánu VÚC nevyplývají na řešení regulačního plánu žádné
konkrétní požadavky.
1.3.2 ÚZEMNÍ PLÁN OBCE SULICE
Územní plán obce Sulice byl schválen Zastupitelstvem obce Sulice dne 23.7. 2003 se všemi
přílohami a Obecně závaznou vyhláškou číslo 6/03 o závazných částech územního plánu
obce Sulice.
Regulační plán je zpracován v souladu s platným zněním Územního plánu obce Sulice a
vyhláškou o závazných částech územního plánu obce Sulice, v koordinaci se Změnou
územního plánu obce číslo 1, schválenou dne 29.3.2006. Z územního plánu je převzata
7
regulace funkčního využití ploch a specifikována na využití pozemků v Regulačním plánu.
Obdobně jsou specifikovány veřejně prospěšné stavby , situované na území řešeném
Regulačním plánem a podle potřeby jsou upřesněny (VPS D2,D3,D4)
Konkretizace „výstupních“ limitů územního plánu obce Sulice relevantních pro řešení
Regulačního plánu je uvedena v části 7.8.
1.3.3 NÁSTROJE ÚZEMNÍHO PL ÁNOVÁNÍ V SOUSEDNÍCH OBCÍCH
Pro obce sousedící s obcí Sulice jsou v platnosti tyto územní plány:
• Územní plán sídelního útvaru Psáry, schválen 16.7.1998; vyhláška nabyla ú činnosti
15.8.1998;
• Územní plán obce Jesenice, schválen 8.11.2000; vyhláška nabyla ú činnosti 6.12.2000;
• Územní plán obce K řížkový Újezdec, schválen 3.4.2000; vyhláška nabyla účinnosti
20.4.2000;
• Územní plán obce Kamenice, schválen 8.11.2000; vyhláška nabyla ú činnosti 24.11.2000;
• Územní plán obce Kostelec u K řížků, schválen 8.12.2000; vyhláška nabyla účinnosti
27.12.2000.
• Koncept řešení územního plánu byl vypracován pro obce Radějovice a Pohoří.
• Pro obec Libe ř byla zpracována urbanistická studie.
Z uvedených dokumentů se k území řešenému Regulačním plánem nevztahují žádné
zásadní požadavky.
1.4 VYHODNOCENÍ SPLN ĚNÍ POŽADAVKŮ ZADÁNÍ A
SOUBORNÉHO STANOVISKA
Požadavky vyplývající ze širších vztahů řešeného území k ostatním částem obce
z hlediska urbanistické kompozice, dopravy, občanského a technického vybavení
Regulační plán je zpracován v souladu s platným zněním ÚPn Sulice včetně 1.změny a její
vyhláškou o závazných částech ÚPn.
Požadavky zadání jsou v řešení Regulačního plánu splněny. Funkční využití lokality D1
zahrnuje komerční vybavenost v rámci rodinných domů. Předprostorem před domem č. 1901
navazuje na lokalitu Gy která je územním plánem specifikována jako plocha, kde je umístěna
veřejně prospěšná stavba.
Bližší specifikace navržené zeleně je popsána v části 5.5.
Požadavky vyplývající ze základních demografických, sociálních a ekonomických
údajů a výhledů obce
Zadání předpokládá vycházet z údajů, které jsou uvedeny v současně platném Územním
plánu obce Sulice, kde je uveden počet obyvatel 915 a výhled do roku 2010 stanovuje počet
obyvatel v rozmezí 2160 – 2260.
Počet obyvatel vyplývající ze způsobu zastavění Regulačním plánem a respektující
výpočtovou hodnotu obyvatel na byt, respektive rodinný dům, je uveden v části 9.1.
V řešeném území se dosahuje bilanční počet 872 obyvatel.
Požadavky a podmínky pro rozvoj obce s přihlédnutím k historickým, kulturním,
urbanistickým a přírodním podmínkám v území
Do řešení Regulačního plánu se požaduje převzít regulativy funkčního využití zastavitelných
ploch z platného Územního plánu obce:
• obytné plochy – obytné území s bydlení m v rodinných domech v jižní partii
• smíšená funkce I. – komer ční občanská vybavenost drobného rozsahu (obchod, služby,
řemesla), která tvoří max. 1/3 užitné plochy objektu, nejvýše však 150 m2
8
• voln ě přístupná zeleň
• užitkové a rekrea ční zahrady, okrasná zeleň.
Regulační plán plně přejímá funkční vymezení řešeného území z územního plánu. Regulační
plán poopravuje názvosloví územního plánu dle zákona 50/1976 Sb., o územním plánování
a stavebním řádu v platném znění (blíže viz kapitola 6.2.1).
Požadavky na řešení dopravy, občanského a technického vybavení a nakládání s
odpady
Doprava
Požadavky jsou v řešení regulačního plánu splněny. Navržený systém veřejných komunikací
má minimální šířku 8 m, pokud navržené komunikace nenavazují na již realizované
komunikace nebo části objektů (lokality K, X); potom jsou navržené komunikace užší,
minimálně však 6 m. Páteřní komunikace i některé pěší osy jsou navrženy širší, s alejí, aby
tak zpřístupnily území a podtrhly pohledové osy.
Občanské vybavení
Regulační plán splňuje požadavky Zadání z hlediska přípustných i nepřípustných funkcí. Ve
všech souborech jsou navržena dětská hřiště jako součásti veřejného prostoru souboru a
v dostupnosti ze všech částí obytného území. Všechna dětská hřiště plní zároveň funkci
shromaždiště.
Technické vybavení
Regulační plán splňuje požadavky Zadání. Podrobně je návrh popsán v kapitole 10.
Požadavky na využití přírodních zdrojů, tvorbu a ochranu životního prostředí, krajiny a
půdy a na prvky ÚSES
Požadavky jsou v řešení regulačního plánu splněny. Vyhodnocení záborů je zpracováno
v části 14.3. Navržené možné zdroje vytápění nezatěžující životní prostředí jsou popsány
v části 10.3.4.
Ochrana kulturních památek, památkově chráněných území a jejich ochranných
pásem
V území řešeném Regulačním plánem se nevyskytují kulturní památky, památkově chráněné
území ani jejich ochranná pásma.
Zájmy obrany státu, civilní ochrany, ochrany nerostných surovin a jejich těžby apod.
V navrhovaných lokalitách se nenavrhují žádné trvalé objekty ve veřejném zájmu státu.
V katastru obce se nacházejí dvě poddolovaná území, která jsou uvedena ve výkresu limitů
a v části 7.5.
Požadavky civilní ochrany jsou v řešení regulačního plánu plněny v části 13.
Požadovaný způsob regulace plošného a prostorového uspořádání s ohledem na
funkce a polohu pozemků
Požadavky jsou v řešení regulačního plánu plněny regulativy plošného a prostorového
uspořádání v části 6.3.
1.5 VYHODNOCENÍ SOULADU S CÍLI ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ
Regulační plán vytváří rámce pro zabezpečení trvalého souladu přírodních, civilizačních a
kulturních hodnot v území. Toho dosahuje upřesněním a konkretizací regulativů konceptu
velkého územního celku Pražský region a Územního plánu obce Sulice, regulací využití
území, plošného a prostorového uspořádání a architektonického řešení a plným
respektováním všech limitů vyplývajících z ochrany památek, ochrany přírody, ochrany
nerostného bohatství a ochrany půdy, vod a ovzduší.
9
V konkrétních podmínkách řešeného území Regulační plán usiluje o maximální využití
potenciálu souboru pro kvalitní obytné prostředí, při respektování již provedených investic a
vlastnických vztahů v řešeném území.
2. VYMEZENÍ ŘEŠENÉHO ÚZEMÍ
Řešené území se nachází v katastrálním území Sulice a je Zadáním Regulačního plánu
vymezeno hranicemi zastavitelných území lokalit A, A1, D, D1, J, K, X.
Řešené území má rozlohu 36,5 ha a je členěno do tří prostorově oddělených souborů:
• Hlubo činka – rozloha 10,79 ha
• Sulice jih – rozloha 11,42 ha
• Nechánice západ – rozloha 14,29 ha.
Soubory jsou v Regulačním plánu dále členěny na jednotlivé bloky, označené dvojcifernými
čísly (viz tabulka). Bloky začínající číslem 1 (10-19) v souboru Hlubočinka odpovídají
lokalitám A, A1, D, D1 v platném Územním plánu. Bloky začínající číslem 2 anebo 3 leží na
ploše Sulice Jih a odpovídají lokalitám J,K v platném Územním plánu. Bloky začínající
číslem 4 anebo 5 se nacházejí v souboru Nechánice a odpovídají lokalitě X v platném
Územním plánu.
název
souboru
označení bloku
v Regulačním plánu
označení lokality
v Územním plánu obce
funkční využití podle
Územního plánu obce
Hlubočinka 10a, 10b, 10c A smíšená funkce I
11 A1
12 A1+D
plochy pro bydlení
13 smíšená funkce I
13a A plochy pro bydlení
14 A+A1
15 A1+D
16 D+D1
17 D1
18 D+D1
plochy pro bydlení
19 D1 smíšená funkce i
Sulice jih 21, 22, 23, 24, 25 J plochy pro bydlení
30, 31, 32, 33, 34, 35 K
Nechánice 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 X plochy pro bydlení
50, 51, 52, 53, 54, 56
Přesné vymezení řešeného území je v grafické části dokumentace.
10
3. SPECIFICKÉ CHARAKTERISTIKY ŘEŠENÉHO ÚZEMÍ
VYPLÝVAJÍCÍ Z JEJÍ POLOHY A FUNKCÍ A ZÁKLADNÍ
PODMÍNKY OCHRANY PŘÍRODNÍCH, CIVILIZAČNÍCH A
KULTURNÍCH HODNOT ÚZEMÍ
3.1 P ŘÍRODNÍ PODMÍNKY
3.1.1 GEOMORFOLOGIE
Řešené území leží v geomorfologickém okrsku IIA 1A Velkopopovická vrchovina, na severu
se přibližuje hranici s geomorfologický okrskem Stránčická pahorkatina.
Jedná se o plochou vrchovinu v povodí Sázavy a Vltavy na granitoidech středočeského
plutonu požárského typu s tělesy gaber a gabrodioryrů. Nadmořská výška v území je cca
440-460 m/m. Řešené soubory jsou vesměs na mírně svažitém terénu s jihovýchodní,
popřípadě východní nebo jižní expozicí.
3.1.2 HYDROGEOLOGICKÉ POM ĚRY
Soubory Hlubočinka a Sulice jih jsou odvodňovány Sulickým potokem (přítok Záhořanského
potoka), Nechánice jsou odvodněny Chotouňským potokem.
3.1.3 KLIMATOLOGIE
Území se nachází v klimatické oblasti mírně teplé okrsku B3 – mírně vlhkém, s mírnou
zimou, pahorkatinovém. Průměrné roční teploty vzduchu 7-8°C, průměrné roční srážky
600 mm.
3.1.4 PEDOLOGIE
V řešených souborech se vyskytují hnědé půdy na kyselých horninách, dle polohy s různým
stupněm oglejení a štěrkovitosti (kambizemě typické a kyselé).
• HPJ 26 – hn ědé půdy, hnědé půdy kyselé a jejich slabě oglejené formy na různých
břidlicích a jim podobných horninách; středně těžké, výjimečně těžší, obvykle štěrkovité,
s dobrými vláhovými poměry až stálým převlhčením
• HPJ 32 – hn ědé půdy a hnědé půdy kyselé na žulách, rulách, svorech a jim podobných
horninách a výlevných kyselých horninách, většinou slabě až středně štěrkovité, s
vyšším obsahem hrubšího písku, značně vodopropustné, vláhové poměry jsou velmi
závislé na vodních srážkách
• HPJ 50 – hn ědé půdy oglejené a oglejené půdy na různých horninách, hlavně žulách a
rulách; zpravidla středně těžké, slabě až středně štěrkovité až kamenité, dočasně
zamokřené) – v menší míře v souboru Nechánice.
3.1.5 FYTOGEOGRAFIE, GEOBOTANIKA
Původními společenstvy byly acidofilní doubravy Quercion robori petraeae, v Nechánicích
okrajově dubohabrové háje Carpinion betuli. Dle fytogeografického členění území leží ve
fytogeografickém podokresu Jevanská plošina (okres Říčanská plošina, obvod
Českomoravské mezofyticum). Dle biogeografického členění ČR území leží v bioregionu
1.22 – Posázavském. Všechny soubory jsou na intenzivně obdělávané zemědělské půdě,
vesměs v kultuře orná, v malé míře trvalé travní porosty a zahrady.
11
3.2 CIVILIZA ČNÍ A KULTURNÍ HODNOTY
3.2.1 VÝVOJOVÉ SOUVISLOSTI
Řešené území určené jako zastavitelné nebylo nikdy historicky zastavěno, vždy bylo
otevřeným předpolím obce Sulice. Zastavěné území sestávalo ze tří samostatných osad:
Hlubočinka, Sulice, Nechánice. Osady Hlubočinka a Sulice postupně srůstaly v jednotný
celek o délce cca 2 km (sever-jih). Zásadní změna v rozvoji obce nastala na konci 90. let,
kdy došlo k postupnému zastavování volných ploch. V roce 1999 byla propojena zástavba
mezi Sulicemi a Hlubočinkou; k dalšímu rozšíření došlo po roce 2002 v Mandavě.
Navrhovaná zástavba v rámci řešeného území rozšiřuje zastavěné území obce v rozměru
předpokládaného zvýšení počtu obyvatel; prostorově i funkčně navazuje na zástavbu
z 90. let.
3.2.2 PAMÁTKOVÁ HODNOTA
V řešeném území ani v jeho blízkosti se nenachází žádná nemovitá kulturní památka
zapsaná na seznamu památek.
Archeologická či paleontologická naleziště se v řešeném území nenacházejí.
3.2.3 ESTETICKÉ HODNO TY KRAJINNÉHO PROSTŘEDÍ
Významnou hodnotou řešeného území je okolní neporušená krajina. Propojení řešeného
území s Velkopopovickou vrchovinou a na severu se Stránčickou pahorkatinou poskytují
území určenému pro bydlení výjimečné kvality. Regulační plán se snaží o přirozené
začlenění nové zástavby do krajiny, včetně pohledového propojení zástavby s krajinou.
3.2.4 URBANISTICKÉ POTENCIÁLY
Širší vztahy
Územní obvod obce Sulice je součástí většího území v jižním zázemí Prahy s vysokou
kvalitou krajinného prostředí, s potenciály pro obytnou a rekreační funkci. Členitý terén
s pestrou strukturou lesů, polí a luk, bez významnějších zatížení limity využití území a bez
významnějších zdrojů znečištění činí z tohoto prostoru jedno z největších stavenišť
v suburbánním zázemí Prahy. Problémem území je horší dopravní napojení na Prahu, jež se
může stát omezujícím limitem pro rozvoj obytné funkce, a poměrně slabá stávající úroveň
infrastruktur, neodpovídající prudkému nárůstu počtu obyvatel v posledním období.
Vhodnost pozemků pro zastavění
Územní plán vymezil pro nové obytné soubory řešené Regulačním plánem plochy na rovině
či v mírných, převážně osluněných svazích, mimo expozici hluku z dopravy. Vysoké kvalitě
přírodních podmínek a výběru ploch pro rozvoj obytné funkce provedené v Územním plánu
by měla odpovídat i kvalita obytné zástavby.
Přiměřenou mírou stejnorodosti prostorového uspořádání zástavby včetně tvarového řešení
hlavních prvků na styku veřejného prostranství a soukromých pozemků lze dosáhnout
potřebné vysoké estetické, a tím i ekonomické hodnoty nemovitostí v řešeném území.
Dosažení vysoké estetické hodnoty zástavby v řešeném území je považováno za veřejný
zájem stejně jako ekonomický zájem jednotlivých vlastníků nemovitostí.
Funkční využití řešeného území a jeho okolí
Mezi navrženými zastavitelnými plochami v celém správním území obce Sulice převládají
plochy s obytnou funkcí, doplněné plochami pro občanskou a technickou vybavenost.
V kontaktu se silnicí II/603 jsou navrženy plochy pro smíšené funkce a pro občanskou a
komerční vybavenost.
12
Rekreační příležitosti
Všechny lokality plánovaných obytných souborů mají v blízké dostupnosti kvalitní krajinné
zázemí s lesními a vodními plochami: Hlubočinka les Borovinu, Sulice jih vodoteč přitékající
do jádra vesnice s malými rybníčky, Nechánice jsou pak v těsném dotyku s lesem
K Vrchánovu a potokem s rybníčky nad Chvátalkou.
V blízkosti řešeného území se nachází tvrziště zvané Hradiště se zbytky valů a vodního
opevnění středověké tvrze ze 14. století.
Pracovní příležitosti
V místě je jen velmi málo pracovních příležitostí. Územní plán vytváří předpoklady pro vznik
nových pracovních příležitostí především v obslužné sféře. Naprostá většina ekonomicky
aktivních obyvatel ale bude vyjíždět za prací do Prahy nebo jiných míst Pražského
metropolitního regionu.
13
4. VAZBY ŘEŠENÉHO ÚZEMÍ NA ŠIRŠÍ OKOLÍ A OSTATNÍ
ČÁSTI OBCE
4.1 URBANISTICKÉ VAZBY
Území souborů řešených Regulačním plánem vesměs navazují na stávající zástavbu.
• Nedávno dokon čovaná zástavba navazující na řešený soubor Hlubočinka představuje
vcelku vydařený, prostorově jednotný obytný soubor. Jednotnost zástavby bez vysokých
objektů i plotů vytváří poměrně esteticky kvalitní veřejný prostor, na který Regulační plán
navazuje.
• V sou časné době probíhající výstavba v Nechánicích naproti tomu postrádá estetickou
jednotu. Nedostatky ještě podtrhuje kontrast s přilehlou starší zástavbou. K dosažení
vyšší kvality obytného prostředí je zejména v souboru Nechánice třeba věnovat zvláštní
pozornost kvalitě řešení veřejného prostoru včetně těch budov a dalších staveb či jejich
částí, které s veřejným prostorem vizuálně souvisejí.
• Soubor Sulice jih navazuje na star ší zástavbu venkovského sídla s částečně
dochovaným jádrem obce. I zde je potenciální hodnotou provázanost a sjednocení
stávajícího a nově vytvářeného bytného prostředí. Zejména citlivé je napojení již
existující zastavěné enklávy uvnitř plánovaného souboru. Bylo by žádoucí, kdyby se tato
enkláva do nové zástavby integrovala.
4.2 DOPRAVNÍ VAZBY
Podél okraje zástavby Sulic je na severu a východě situována silnice II/603 (Praha –
Benešov), která ve směru severozápad – jihovýchod ohraničuje zástavbu obce. Jedná se o
spojnici Prahy s dolním Posázavím se značnou dopravní zátěží. Její význam výhledově
poklesne po vybudování dálnice D3 východně od obce, které převezme větší část dopravní
zátěže. Výhledově se uvažuje napojení na dálnici D3 silnicí II/107 ze Želivce (JV od Sulic).
4.3 VAZBY TECHNICKÉ INFRASTRUKTURY
Technická infrastruktura je navázána na systémy obce Sulice a na širší regionální
infrastrukturální systémy.
Zásobování vodou je zajištěno napojením na skupinový vodovod Kamenicko. Hlavním
vodojemem soustavy je vodojem Mandava, který má kótu minimální hladiny
481,0/477,4m n.m.
Zásobování vodou pro požární účely lze zajistit ze stávajících rybníků a vodotečí.
Odvodnění splaškových odpadních vod ze souboru Hlubočinka a podmíněně výtlakem i ze
souboru Sulice jih je možno zajistit do čistírny odpadních vod Borovina, soubor
Hlubočinka až po rozšíření ČOV Borovina; pro splaškové odpadní vody z Nechánic je
třeba vybudovat novou čistírnu. Dešťové vody je možno v nezbytném rozsahu odvádět
oddílnou kanalizací vždy co nejkratším směrem k recipientu.
Zásobování elektrickou energií lze zajistit ze stávajícího vedení vysokého napětí 22 kV
z rozvodny Stránčice 110/22kV. Řešené soubory lze napojit na novou ústřednu v katastru
obce Radějovice.
Zásobování plynem souborů Hlubočinka a Sulice jih je možno zajistit napojením na
stávající RS Kostelec u Křížků, Nechánice mají vlastní regulační stanici. Územím obce
v dotyku se souborem Nechánice prochází vysokotlaký plynovod DN 150 PN 40.
Telekomunikace – Řešeným územím procházejí trasy dálkových kabelů správce sítě SPT-
Telekom, přenosová technika-ochrana dálkových kabelů Praha a trasy mikrovlnných
směrových spojů mobilní sítě Radiomobilu a.s.
14
5. NÁVRH URBANISTICKÉ KONCEPCE
Urbanistická koncepce regulačního plánu respektuje a dále rozvíjí koncepci urbanistického
uspořádání a zásady řešení rozvoje obytného území, občanského vybavení, zeleně
stanovenou Územním plánem obce Sulice. Tuto koncepci pro území řešené Regulačním
plánem dotváří, specifikuje a upřesňuje.
5.1 ZÁSADY PROSTOROVÉHO USPO ŘÁDÁNÍ
P1 Prostor řešeného území se v souladu s Územním plánem obce Sulice člení do tří
souborů: Hlubočinka, Sulice jih a Nechánice.
• Soubor Hlubo činka vyplní dosud nezastavěnou enklávu mezi zastavěnými územími
původní osady Hlubočinka a nedávno zastavěné lokality přiléhající k lesu Bukovnice.
• Soubor Sulice jih naváže ve dvou lokalitách severn ě a jižně od silnice III/00326 na
stávající zastavěné území Sulic.
• Soubor Nechánice zastavuje prostor lokality Džbánka mezi stávající zástavbou
Nechánic a lesem K Vrchánovu.
P2 Ve všech souborech bude typickým druhem zástavby voln ě stojící rodinný dům s jedním
nadzemním podlažím a využitým podkrovím na pozemku o velikosti cca 1000 m2 a více.
P3 Kvalitní obytné prost ředí bude podpořeno liniovou a bodovou zelení ve veřejných
prostorech v obytných souborech (stromořadími v zelených pruzích podél ulic a malými
náměstíčky s možností využití pro dětské hry).
P4 K dosažení kvalitního uspo řádaného výrazu uličních prostorů se reguluje odstup budov
od uliční čáry závaznými stavebními čarami včetně pravidel pro možné úlevy a stanoví
se zásady pro oplocení stavebních pozemků vůči veřejnému prostranství. Garáže
automobilů na pozemcích rodinných domů budou zásadně řešeny jako součást stavby
rodinného domu, na ploše vymezené regulativy plošného a prostorového uspořádání pro
budovu rodinného domu.
5.2 ZÁSADY VYUŽITÍ POZEMK Ů
F1 Zastavitelné pozemky jsou Územním plánem obce Sulice za řazeny převážně do
funkčních ploch určených pro bydlení; severní a jižní cíp souboru Hlubočinka je určen
pro smíšené funkce s rodinným bydlením. Ostatní přípustné využití pozemků bude
respektovat residenční funkci jako hlavní a bude stavebně integrováno do obytných
domů.
F2 Ve využití nezastav ěných částí pozemků bude jednoznačně převládat zeleň. Na
stavebních pozemcích se nepřipustí výstavba samostatně stojících doprovodných
staveb s výjimkou zahradních altánů a otevřených besídek, popřípadě otevřených
zapuštěných bazénů mimo pásmo vymezené stavebními čárami (mimo pásmo pro
zastavění).
F3 Ob čanské vybavení místního významu je možno umísťovat jako součást obytných
staveb; popřípadě je přípustné zřídit zařízení veřejného občanského vybavení, pokud je
v souladu s funkčním využitím plochy v Územním plánu obce Sulice, jako hlavní budovu
na pozemku namísto obytného domu.
F4 P ři využití pozemků ve veřejném prostoru (ulic, náměstíček, parčíků) bude dodrženo
uspořádání podle grafické části Regulačního plánu. Na veřejných plochách budou
zřízeny parkově upravené plochy a zelené pásy při komunikacích. Zejména se
nepřipustí rozšiřování ploch vozidlových komunikací včetně ploch pro odstavování
vozidel nad rozsah uličního prostoru vymezeného v grafické části Regulačního plánu.
15
5.3 ZÁSADY PRO ŘEŠENÍ DOPRAVY A PŘÍSTUPY KE STAVBÁM
D1 Řešené soubory se napojí na současně zastavěné území obce zklidněnými ulicemi
upravenými tak, aby nebyly využívány pro průjezdnou automobilovou dopravu.
Nepřipustí se ale žádná forma či úprava, která by omezila přístup anebo průchodnost
všech ulic pěšími popřípadě cyklisty.
D2 Všechny p ěší trasy v uličním profilu budou zásadně řešeny jako bezbariérové1.
D3 Vjezd na pozemek lze z řídit jen v části uliční čáry vymezené grafickou částí
dokumentace, a to nejlépe v místě šipky.
D4 Odstavování vozidel obyvatel rodinných dom ů a bytových domů, jakož i eventuálních
zaměstnanců provozoven a návštěvníků zařízení komerčního občanského vybavení, je
nutno zajistit na vlastních stavebních pozemcích, mimo veřejnou komunikaci. Minimální
počty stání stanoví regulace odstavování a garážování vozidel v části 6.2.3.
5.4 ZÁSADY PRO TECHNICKÉ VYBAVENÍ
T1 Soubor Hlubo činka bude zásobován vodou z vodárenské soustavy Jirčany. Podmínkou
pro otevření souboru pro výstavbu je vybudování posilovací čerpací stanice s akumulací,
která by upravila tlakové poměry v síti.
T2 Soubory Sulice jih a Nechánice budou zásobovány vodou ze skupinového vodovodu
Kamenicko s řídícím vodojemem Mandava. Tato soustava bude v Hlubočince v
budoucnu propojena se soustavou Jirčany. Zdrojem pitné vody bude dálkový přivaděč
ze Želivky.
T3 Všechny soubory budou odkanalizovány oddílnými kanalizacemi. Sít ě splaškové
kanalizace budou větevné se zaústěním
• do ČOV Borovina / Hlubočinka západ – ze souboru Hlubočinka a výtlakem z jímky
pro soubor Sulice jih
• do nové ČOV Nechánice (část odpadních vod bude přečerpávána)
Dešťové odpadní vody budou především vsakovány propustnými povrchy zahrad a
ostatní zeleně, včetně zachycených srážek na střešních pláštích zástavby. Trubní
větevnou sítí budou odváděny pouze dešťové odpadní vody zachycené povrchy
komunikací a ostatními zpevněnými plochami a gravitací odváděny
• soubor Hlubo činka – do sběrače, který bude napojen na stoku C do retenční nádrže u
komunikace II/603
• soubor Sulice jih – do stávající vodní nádrže v centru p ůvodní zástavby Sulice
• soubor Nechánice – do Chotou ňského potoka
T4 V každém souboru bude z řízeno několik stanovišť pro ukládání složek primárního třídění
odpadu: papír, sklo, plasty.
T5 Pro zásobování elektrickou energií je t řeba ve všech souborech zřídit nové trafostanice.
Pozemky pro tyto stanice jsou pozemky pro veřejně prospěšné stavby.
T6 Pro plánovaný stavební rozvoj soubor ů Sulice jih a Nechánice budou stávající vzdušná
vedení vysokého napětí nahrazena kabelizací.
T7 Všechny soubory řešeného území je možné připojit na stávající středotlakou síť
zásobování zemním plynem napojenou na vysokotlakou regulační stanici, umístěnou na
území obce Kostelec u Křížku. Na rozhraní veřejných a soukromých pozemků budou
zřízeny domovní regulační stanice středotlak – nízkotlak.
1 Vyhláška číslo 174/1994 Sb., o obecných technických podmínkách zabezpečujících užívání staveb
osobami s omezenou schopností pohybu a orientace.
16
5.5 ZÁSADY USPO ŘÁDÁNÍ ZELENĚ VE VEŘEJNÉM PROSTORU
Z1 Hlubo činka – Okružní komunikace bude doplněna zeleným pásem se stromořadím.
Rozšířený pás na rozhraní mezi stávající zástavbou a územím řešeným Regulačním
plánem na západním okraji souboru (označení v grafické části Z8) vytváří výrazný
přírodní prvek rozčleňující plošnou zástavbu a tvoří základ propojení zastavěného území
s krajinou. V zástavbě souboru budou drobné parkově upravené plochy s jednotlivými
stromy a nízkou zelení (Z7, Z9, obratiště). Plochy Z7 a Z9 budou využity pro dětská
hřiště. Příčné ulice budou řešeny jako obytné, s nižší zelení v parteru.
Z2 Sulice jih – Interak ční prvek v severní části souboru bude řešen jako široký zelený pás s
jednoduchým a dvojitým stromořadím, ve střední části rozšířený do parkově upravené
plochy, ve východním cípu s dětským hřištěm (Z5). Drobné parkově upravené plochy Z1,
Z2 a Z4 s odpočívadly budou rytmizovat zastavěné plochy. Zeleň zde bude zastoupena
jednotlivými stromy a nízkou zelení. Rozšířené zelené pásy se stromořadími budou
zřízeny v obytných ulicích Z3, Z6. Ostatní obytné ulice budou doplněny nižší zelení v
parteru.
Z3 Nechánice – Výrazný prvek zelen ě je ve sníženině ve střední části souboru (Z11). Na
stávajících loukách bude založena jednoduchá parková úprava respektující přírodní
charakter místa. Zelené pásy s jednostrannými stromořadími doplní páteřní komunikace
v severojižním směru. V zástavbě souboru budou zřízeny drobné parkově upravené
plochy s jednotlivými stromy a nízkou zelení Z10, rozšíření komunikací. Obytné ulice
budou doplněny nižší zelení, resp. jednotlivými stromy v parteru.
Druhová skladba výsadeb
V sortimentu dřevin budou zastoupeny převážně domácí dřeviny z původních společenstev:
• Stromy: dub letní, dub zimní, habr obecný, lípa srd čitá, javor mléč a javor klen, jasan
ztepilý, bříza bílá; z jehličnanů borovice lesní. V omezeném uličním prostoru budou
použity v přiměřené míře tvarové a vzrůstové kultivary uvedených druhů.
• Ke ře: vzhledem k omezenému sortimentu domácích keřů bude výběr domácích druhů
doplněn o osvědčené a dokonale aklimatizované introdukované dřeviny: kalina obecná,
meruzalka horská, ptačí zob obecný, tavolník van Houtteův, tavolník nízký, mochna
křovitá, sadové a záhonové růže, aj.
Úprava obytných zahrad se předpokládá individuální.
17
6. REGULA ČNÍ PRVKY PLOŠNÉHO A PROSTOROVÉHO
USPOŘÁDÁNÍ ÚZEMÍ A ARCHITEKTONICKÉHO ŘEŠENÍ A
DALŠÍ PODMÍNKY PRO UMÍSTĚNÍ STAVEB
6.1 POUŽITÍ REGULACE
Pro regulaci v řešeném území jsou stanoveny regulační prvky týkající se
• využití pozemk ů, navazující regulaci využití ploch z Územního plánu obce Sulice a
částečně ji upřesňující
• plošného a prostorového uspo řádání
• architektonického řešení
• zelen ě
Příslušný orgán vydá územní rozhodnutí nebo stavební povolení jen tehdy, vyhovuje-li
navrhované využití a uspořádání předmětného objektu nebo pozemku všem relevantním
regulativům.
Veškeré regulativy, pokud není výslovně uvedeno jinak, se vztahují k celým pozemkům, tedy
jak k jejich stavební části, tak i k zahradám či jiným kulturám, které ke stavebním pozemkům
přiléhají, s nimi provozně i prostorově souvisejí a jsou s ním užívány jako jeden celek.
6.2 REGULACE VYUŽITÍ PLOCH A POZEMK Ů
6.2.1 FUNK ČNÍ VYUŽITÍ PLOCH A POZEMKŮ
Regulace přípustného využití funkčních ploch vychází ze zásad pro funkční regulaci Změny
číslo 1 Územního plánu obce Sulice a tyto zásady upřesňuje takto:
Na stavebních pozemcích v území řešeném Regulačním plánem nejsou v plochách se
smíšenou funkcí I (S1) vhodná zejména tato využití uvedená jako podmíněné využití ve
Změně číslo 1 Územního plánu obce:
• chovatelství a p ěstitelství v rámci drobných staveb nad rozsah samozásobení, které
svými negativními účinky zasáhne sousední pozemky
• stavby pro hromadnou rekreaci (hotel,motel,penzion).
6.2.2 VYMEZENÍ POZEMK Ů
Při oddělování stavebních pozemků se postupuje podle vymezení stavebních pozemků
v grafické části Regulačním plánu. Udávaná výměra v grafické části RP je pouze orientační a
není závazná.
V odůvodněných případech lze připustit dílčí odchylky, pokud nejsou v rozporu s Územním
plánem obce Sulice, pokud nedojde ke snížení počtu stavebních pozemků a pokud nebude
snížena využitelnost kteréhokoliv stavebního pozemku. Zásadně se nepřipustí spojování
dvou sousedních pozemků do jednoho – kromě pozemků určených Regulačním plánem jako
pozemky s možným využitím pro dvojdomky.
6.2.3 ODSTAVOVÁNÍ A GARÁŽOVÁNÍ VOZIDEL
Reguluje se způsob zajištění potřebného počtu parkovacích a/nebo garážových stání na
pozemku nebo jinde, v členění na vozidla obyvatel bytů, pracovníky a zákazníky firem.
18
funkční
plocha
odstavování vozidel rezidentů parkování zákazník ů krátkodobé parkování
návštěvníků
pro
bydlení
zajistit na pozemku se stavbou
pro bydlení alespoň jedno stání
osobního automobilu v garáži
v rámci hlavní stavby + jedno
další stání osobního automobilu
třídy B (ČSN 73 6056 Odstavné
a parkovací plochy, ČSN
73 6058 Hromadné garáže)
zajistit na vlastním
pozemku dostatečný
počet parkovacích míst
podle druhu podnikání;
krytá stání mohou být
umístěna jen v prostoru
přípustném pro stavby
budov
možno uvažovat
v přilehlém veřejném
prostranství (na ulici)
se
smíšenou
funkcí I
zajistit na pozemku se stavbou
alespoň jedno stání osobního
automobilu třídy B (ČSN
73 6056 Odstavné a parkovací
plochy, ČSN 73 6058 Hromadné
garáže) v garáži v rámci hlavní
stavby nebo v krytém přístřešku
zajistit na vlastním
pozemku dostatečný
počet parkovacích míst
podle druhu podnikání
možno uvažovat
v přilehlém veřejném
prostranství (na ulici)
(Zásady pro řešení dopravy v klidu a přístupy ke stavbám viz část 5.3.)
6.3 REGULACE PLOŠNÉHO A PROSTOROVÉHO USPO ŘÁDÁNÍ
6.3.1 VYMEZENÍ UŽÍVANÝCH POJM Ů
Pro účely tohoto Regulačního plánu jsou pojmy užívané v regulaci plošného a prostorového
uspořádání definovány takto:
Blok – Část současně zastavěného nebo zastavitelného území tvořená prostorově
souvisejícími stavebními pozemky, popřípadě jediným stavebním pozemkem, vymezená
veřejnými prostranstvími nebo veřejnými komunikačními prostory nebo hranicí současně
zastavěného či zastavitelného území. Blok je identifikován číslem bloku.
Uliční čára – Hranice mezi pozemky a veřejným prostranstvím nebo veřejným komunikačním
prostorem; uzavřená uliční čára vymezuje blok.
Pozemek – Stavební pozemek, tj. zastavěné plochy a nádvoří, jakož i eventuální přiléhající
další pozemky tvořené pozemkovými parcelami, které s nimi provozně souvisejí,
prostorově na něj navazují a jsou s ním užívány jako jeden celek.
Zastavění – Nadzemní stavby na pozemku, tj. hlavní budova a doprovodné stavby.
Zastavění může být umístěno pouze v prostoru mezi vnitřní a vnější stavební čarou.
Hlavní budova – budova 2, která slouží přípustnému funkčnímu využití stanovenému
územním plánem.
Doprovodné stavby – Zahradní stavby, drobné stavby a jednotlivé garáže popřípadě
dvougaráže na pozemku, prostorově oddělené od hlavní budovy nebo k ní přistavěné.
Doprovodné stavby podporují funkční využití pozemku stanovené územním plánem.
Nadzemní podlaží – Podlaží, která nemají úroveň horního líce podlahy v průměru níže než
0,80m pod úrovní okolního rostlého terénu ve styku s lícem budovy. Pro výpočet průměru
se v případě pochybností uvažují místa ve čtyřech reprezentativních (od středu budovy
nejvzdálenějších) rozích posuzovaného podlaží. Pokud je stavebně upraveno k účelům
využití podkroví o světlé výšce nejméně 1,70 m alespoň v jednom místě, považuje se za
2 §3 odstavec a) vyhlášky číslo 137/1998 Sb.
19
zvláštní druh nadzemního podlaží: jeho zastavěná plocha a obestavěný prostor v
započitatelné části jsou započítávány spolu se zastavěnou plochou a obestavěným
prostorem ostatních nadzemních podlaží.
Podzemní podlaží – Podlaží, která mají úroveň horního líce podlahy v průměru níže než
0,80m pod úrovní okolního rostlého terénu ve styku s lícem budovy a plochu o minimální
výměře 40 m2. Pro výpočet průměru se v případě pochybností uvažují místa ve čtyřech
reprezentativních (od středu budovy nejvzdálenějších) rozích posuzovaného podlaží.
Zastavěná plocha nadzemní části stavby (dále též: zastavěná plocha) – Plocha
půdorysného řezu v úrovni horního líce podlahy I. nadzemního podlaží, vymezená
vnějším lícem obvodových konstrukcí tohoto podlaží. U objektů poloodkrytých (bez
některých obvodových stěn) je vnějším obvodem obalová čára vedená vnějším lícem
svislých konstrukcí. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých
konstrukcí je zastavěná plocha podlaží vymezena ortogonálním průmětem střešní
konstrukce do vodorovné roviny. Do zastavěné plochy se započte i plocha, v níž není
strop nižšího podlaží, například schodiště, haly a dvorany probíhající přes více podlaží.
Započítává se plocha prostor podloubí, průjezdů a podobně, které jsou součástí nosných
konstrukcí staveb.
6.3.2 REGULACE PLOŠNÉHO A PROSTOROVÉHO USPO ŘÁDÁNÍ NA
POZEMCÍCH
Regulační prvky plošného a prostorového uspořádání na pozemcích
Koeficient zastavěné plochy (KZP) – Maximálně přípustný poměr zastavěné plochy všech
nadzemních podlaží staveb k výměře pozemku.
Vstupní průčelí – průčelí v němž je umístěn hlavní vjezd a vstup na pozemek; poloha
vjezdu je upřesněna v grafické části dokumentace.
Další uliční průčelí – další přiléhající k jiné ulici nebo části veřejného prostranství, nežli
vstupní průčelí.
Stavební čára vnější – rozhraní vymezující zastavění bloku vůči vnějšímu okolí, zpravidla
směrem do veřejného prostranství. Rozlišuje se stavební čára
• U – uzav řená – rozhraní souvisle a úplně v celé své délce zastavěné
• O – otev řená – souvislost zastavění je zpravidla přerušena odstupy budov od hranic se
sousedními pozemky
• Z – závazná – rozhraní, jež zástavba musí dodržet v celém svém pr ůběhu – v rámci
tolerance úlev stanovených individuálně pro každý pozemek
• N – nep řekročitelná – rozhraní, jež zástavba nemusí dodržet v celém svém průběhu
(nesmí však být překročeno směrem ven, zpravidla do veřejného prostranství).
Možné úlevy z požadavků stanovených pro stavební čáru vnější závaznou vymezují prostor
pro správní uvážení schvalujícího orgánu (stavebního úřadu) v konkrétním případě
posuzování projektu stavby. Stavební úřad může na základě uvážení povolit
• ustoupení hlavní budovy bu ď na celé délce hrany průčelí od závazné stavební čáry
směrem dovnitř až o 1 m nebo
• ustoupení hlavní budovy na 1/2 (jedné polovin ě) hrany průčelí od závazné stavební
čáry směrem dovnitř bez omezení.
Závaznou stavební čáru však nesmí směrem do uličního prostoru překračovat žádná část
budovy.
Stavební čára vnitřní – vymezení zastavění směrem dovnitř bloku nebo jeho části. Její
poloha se stanoví hloubkou zástavby, tj. vzdáleností od stavební čáry vnější kolmo na
uliční čáru v ose pozemku.
Podlažnost – Počet nadzemních podlaží nad sebou. Počítá se po hlavní římsu. Pokud se
20
počet nadzemních podlaží v různých částech budovy liší, uvažuje se pro účely regulace
vždy největší počet nadzemních podlaží dosažený v jednom místě budovy při přilehlé
veřejné komunikaci. V případě dvojdomů stanoví stavební úřad jako doplňkový regulativ
výšku hlavní římsy (viz výška hlavní římsy).
Podkroví – možnost využití podkroví je zvláště vyznačena. Podkroví není považováno za
nadzemní podlaží.
Ustupující podlaží – alespoň v uličních průčelích musí odstupovat atika / římsa ustupujícího
podlaží za úroveň střešní roviny v příslušném (uličním) průčelí pod úhlem 45° měřeno ve
svislé rovině kolmé na rovinu průčelí.
Výška hlavní římsy – Maximální výška hlavní římsy budovy v uličním průčelí nad průměrnou
úrovní původního terénu ve styku s lícem budovy. Pro výpočet průměru se uvažují místa
ve čtyřech reprezentativních rozích budovy4. U dvojdomků se výška hlavní římsy budov
řídí vždy výškou římsy prvního postaveného domu.
Výška hřebene střechy – Maximální výška hřebene střechy budovy nad průměrnou úrovní
původního terénu ve styku s lícem budovy. Pro výpočet průměru se uvažují místa ve
čtyřech reprezentativních rozích budovy4. U dvojdomků se výška hřebene střechy budov
řídí vždy výškou hřebene střechy prvního postaveného domu.
Druh střech
• sedlová, polovalbová (S/PV); uli ční průčelí štítově orientovaných budov nebo jejich částí
(křídel) symetrické
• plochá (P) – sklon st řešních rovin do 5°
Sklon střech je závazně stanoven pro zastřešení v uličním průčelí, t.j. u střechy s hřebenem
orientovaným rovnoběžně s přilehlou komunikací (okapová orientace) pro střešní rovinu v
průčelí do ulice, přičemž je doporučeno dodržet týž sklon i v průčelí do vnitrobloku; u
střechy s hřebenem orientovaným kolmo na přilehlou komunikaci (štítová orientace) se
závaznost regulativu sklonu střech týká obou střešních rovin. V odůvodněných případech
může stavební úřad povolit výjimečně odchylku u sedlových a polovalbových střech až o
5°.
Orientace štítů a hřebenů střech (sedlových respektive polovalbových) je rozlišována na
štítovou a okapovou vzhledem ke vstupnímu průčelí. Při štítové orientaci je hřeben
střechy kolmo na hlavní (vstupní) uliční průčelí, při okapové orientaci je hřeben střechy
rovnoběžně s tímto průčelím.
Doprovodné stavby lze situovat pouze v pásmu vymezeném stavebními čárami, tedy
v pásmu pro zastavění.
Na pozemcích pro rodinné domy nelze připustit volně stojící doprovodné nadzemní stavby
(zejména garáže je třeba řešit jako vestavěné do hlavní budovy popřípadě jako
přistavěné, ale při zachování minimálního odstupu od hranice sousedního pozemku).
* Další garáž nad stanovenou v hlavní budově lze v případě potřeby umístit jako volně stojící
i přistavěnou doprovodnou nadzemní stavbu v celém pásmu pro zastavění vymezeném
stavebními čarami, za předpokladu splnění obecných předpisů a norem a na základě
vydaného stavebního povolení.
Zahradní stavby (doprovodné stavby do výšky 50cm nad terénem + pergoly-
neuzavřené) lze situovat pouze v pásmu vymezeném od stavební čáry vnější (závazné)
směrem k i za stavební čáru vnitřní (nepřekročitelnou) , za předpokladu splnění obecných
předpisů a norem.
21
Regulativy plošného a prostorového uspořádání na pozemcích
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
B – plochy pro bydlení; SF
– plochy se smíšenou
funkcí I
orientace
orientace
druh: U=uzavřená;
O=otevřená; Z=závazná;
N=nepřekročitelná
vzdálenost od uliční čáry
[m]
druh: U=uzavřená;
O=otevřená; Z=závazná;
N=nepřekročitelná
vzdálenost od uliční čáry
[m]
maximální hloubka
zástavby kolmo na
vstupní průčelí [m]
maximální hloubka
zástavby kolmo na další
průčelí [m]
P= využ.podkroví; U=
ustupující podlaží
S/PV =sedlová,
polovalbová P=plochá
ve vstupním průčelí
maximální výška hřebene
střechy [m]
10a 01 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
02 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
10b 03 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
10c 04 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
05 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
11 01 B 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 JZ JV O,Z 8 O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
12 01 B 0,2 SZ O,Z 6 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 J Z O,Z 8 O,Z 6 15* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J O,Z 8 15* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
13 01 SF 0,2 SV SZ O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 9
13b 02 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5 01 B 0,2 V
J
O,Z 5
O,Z 8
25
1+P S/PV 30-40° štít 8,5
14 01 B 0,2 V Z O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
S O , Z 5
02 B 0,2 S O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 SZ SV O,Z 5 O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 SV O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 SV O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
22
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
06 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 31* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 J O,Z 8 31 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 J O,Z 8 31* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 J O,Z 8 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5* 10 B 0,2 V
J
O,Z
O,Z 16
1+P S/PV 30-40° okap 8,5
15 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 J O,Z 8 13* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5 08 B 0,2 V
J
O,Z 5
O,Z 8
21*
1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5 16 01 B 0,2 V
S
O,Z 5
O,Z 5
25*
1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 25 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 25 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J V O,Z 8 O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 J O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 J Z O,Z 7 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
17 01 B 0,2 S Z O,Z 5* O,N 5 24 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
18 01 B 0,2 S O,Z 5 22* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
23
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
05 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 SZ O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 S O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 SZ O,N 6 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
11 B 0,2 SZ O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
12 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
13 B 0,2 Z J O,Z 5 O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
14 B 0,2 Z O,Z 8 21 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
15 B 0,2 Z O,Z 8 21 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
16 B 0,2 Z S O,Z 5 O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
19 01 a SF 0,2 Z O,Z 21 32 1+U nebo
1+P
P nebo S/PV
30-40°
(štít) (9)
02 a SF 0,2 Z O,Z 21 32 1+U nebo
1+P
P nebo S/PV
30-40°
(štít) (9)
03 SF 0,2 Z O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 9
04 SF 0,2 Z O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 9
05 SF 0,2 Z S O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 9
06 SF 0,2 Z J O,Z 8 O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 9
21 01 B 0,2 Z J O,Z 8 O,N 8 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 Z O,Z 8 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 Z O,Z 8 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 Z S O,Z 8 O,N 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 V S O,Z 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
22 01 B 0,2 Z O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 J Z O,Z 8 O,N 8 17 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
24
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
04 B 0,2 V J O,Z 5 O,Z 8 17 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
23 01 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
24 01 B 0,2 J V O,Z 6 O,N 5* 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5* 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
25 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 5 18* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 18* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 5* 18* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
30 01 B 0,2 JZ JV O,Z 7 O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 JZ SV O,N O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 SV O,Z 7 16 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 SV S O,N 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 JV SV O,Z 7 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 JV O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
11 B 0,2 JV SV O,Z 7 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
31 01 B 0,2 J Z O,Z 10 O,N 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
25
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
02 B 0,2 SV J O,Z 5 O,Z 10 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 SV O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 SV O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J SV O,Z 5 O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 J JZ O,Z 5 O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 V J O,Z 5 O,Z 5 23 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
32 01 B 0,2 Z O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 Z O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 JZ O,N 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 JZ O,N 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 S O,N – 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
33 01 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
34 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
35 01 B 0,2 JZ O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 JZ O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 JZ J O,Z 6 O,N 10 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 SV J O,Z 6 O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
26
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
07 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
40 01 B 0,2 J O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 J O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
41 01 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 8 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
V 5 04 B 0,2 J
Z
O,Z 8 O,N
7
1+P S/PV 30-40° okap 8,5
42 01 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 17 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J V O,Z 8 O,Z 5 17 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
43 01 B 0,2 S O,Z 5 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 V J O,N O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
44 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 12 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 23 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J O,Z 5 11 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 7 11 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
45 01 B 0,2 J Z O,Z 8 O,N 10 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
46 01 B 0,2 Z O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
27
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
05 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 Z S O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
50 01 B 0,2 V O,N 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 V O,N 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 SV O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 Z S O,Z 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 J Z O,Z 8 O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
11 B 0,2 V O,N 5* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
51 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 V S O,Z 5 O,N 5 20 17* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 7 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 J O,N 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 Z J O,Z 7 O,N 7 17 17* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 Z O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
11 B 0,2 Z O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
12 B 0,2 J Z O,Z 7 O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
52 01 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
28
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
05 B 0,2 Z J O,Z 7 O,N 7 20 20* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 J O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 7 20 20* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 20* 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
10 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
11 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
12 B 0,2 J V O,Z 7 O,Z 5 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
13 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
53 01 B 0,2 V O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 V O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 V O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
54 01 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 J V O,Z 5 O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
10 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
11 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
54a 12 B 0,2 V S O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
55 01 B 0,2 S J O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S J O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S J O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
56 01 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 J V O,Z 5 O,N 10 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
* vzdálenosti a odstupy jsou odvislé od vedení regulačních čar uvedených v grafice hlavního výkresu
29
a možno spojit oba pozemky pro využití jako dům s pečovatelskou službou nebo dům důchodců
30
6.4 REGULACE ARCHITEKTONICKÉHO ŘEŠENÍ
6.4.1 VIKÝ ŘE
Vikýře v šikmých střechách se připouští zřizovat nanejvýše v celkové šíři nepřesahující 1/3
(jednu třetinu) celkové délky příslušného průčelí. Zřizování širokých vikýřů se obecně
nedoporučuje.
6.4.2 OPLOCENÍ
Reguluje se oplocení pozemku vůči veřejnému prostranství.
Funkční
plocha
druh oplocení výška oplocení m ěřená uprostřed
pole plotu
poznámka
B – pro
bydlení
zděná podezdívka +
pilíře nebo sloupky +
dřevěná částečně
průhledná výplň polí
mezi pilíři / sloupky
podezdívka max. 0,6 m; pilíře nebo
sloupky max. 1,8 m; výplň polí mezi
pilíři / sloupky max. 1,6 m.
doporučené
úpravy oplocení
viz příloha
S1 –
smíšená
funkce I
zděná podezdívka +
pilíře nebo sloupky +
průhledný nebo částečně
průhledný plot
podezdívka max. 0,6 m; pilíře nebo
sloupky max. 1,8 m; výplň polí mezi
pilíři / sloupky max. 1,6 m
doporučené
úpravy oplocení
viz příloha
Za částečně průhledný plot se považuje taková výplň polí oplocení, která zakrývá nejvýše
60% plochy pole. Průhledný plot (zpravidla pletivo) umožňuje neomezené vizuální propojení
z normálního horizontu i horizontu dítěte. Výška vstupních vrátek a vrat nesmí přesáhnout
výšku sloupků respektive pilířů. Materiál a úprava vrátek a vrat by měly být obdobné jako
jsou výplně polí.
Oplocení pozemku vůči nezastavěnému území (park, parkově upravené plochy, louky,
vysoká zeleň apod.) by mělo být bez podezdívky nebo jen s nízkou podezdívkou (do 0,3 m),
průhledné. Pro ploty mezi pozemky není regulace stanovena, výška plotu by ale neměla být
větší, než výška oplocení pozemku vůči veřejnému prostranství.
Ukázky doporučených úprav oplocení vůči veřejnému prostranství jsou v příloze 16.2.
6.4.3 BARVY OMÍTEK A ST ŘEŠNÍCH KRYTIN
Barevné řešení omítek a střešních krytin objektů je doporučené. Barva střešní krytiny se
v souladu s Územním plánem doporučuje ve škále červená až hnědá, barva omítek ve
světlých neostrých tónech.
31
7. LIMITY VYUŽITÍ ÚZEMÍ
7.1 OCHRANA P ŘÍRODY A KRAJINY
7.1.1 ZVLÁŠT Ě CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ PŘÍRODY
V řešeném území se nevyskytují zvláště chráněná území přírody.
7.1.2 VÝZNAMNÉ KRAJINNÉ PRVKY
V katastrálním území nebyly vyhláškou registrovány žádné významné krajinné prvky. Existují
pouze vytypované VKP, zpracované pro Okresní úřad Praha–východ. V řešeném území je
vytypovaný VKP K Hlubočince I (120) – polní cesta s doprovodnou zelení.
7.1.3 PAMÁTNÉ STROMY
V řešeném území se nenacházejí památné stromy.
7.2 CHRÁN ĚNÉ ÚZEMÍ PŘIROZENÉ AKUMULACE VOD (CHOPAV)
V řešeném území se CHOPAV nenachází.
7.3 OCHRANA PAMÁTEK
V řešeném území se nenacházejí žádné nemovité památky zapsané ve státním seznamu ani
do něj nezasahují území památkové ochrany. Nenacházejí se zde ani archeologické lokality.
7.4 ÚZEMNÍ SYSTÉM EKOLOGICKÉ STABILITY (ÚSES)
Řešené soubory se přímo nedotýkají územního systému ekologické stability. Soubor
Nechánice na jihovýchodě sousedí s lokálním biocentrem 17 (rybníčky a niva Chotouňského
potoka). Interakční prvky zachycené v generelu ÚSES jsou v návrhu respektovány a řešeny
jako plochy volně přístupné zeleně (Sulice jih: plochy Z5)
7.5 PODDOLOVANÁ A JINAK NARUŠENÁ ÚZEMÍ
V katastru obce se nenacházejí žádná poddolovaná území.
7.6 OCHRANNÁ PÁSMA
7.6.1 OCHRANNÁ PÁSMA VEDENÍ A ZA ŘÍZENÍ PRO ROZVOD ELEKTŘINY
Ochranná pásma liniových vedení
ochranná pásma podle
zákona číslo
458/2000 Sb.
ochranná pásma, která byla
stanovena podle předchozích
právních předpisů a nemění se
napájecí vedení 22kV
vzdušné
2 x 7 m od krajních
vodičů na každou stranu
2 x 10 m od krajních vodičů na
každou stranu
podzemní vedení 22kV 1 m po obou stranách
kabelu
(Podle §98 odstavce 2 zákona číslo 458/2000 Sb. zůstávají pro stávající vedení v platnosti
ochranná pásma stanovená dle předpisů platných před dnem účinnosti tohoto zákona.)
32
Ochranná pásma trafostanic
ochranná pásma podle
zákona číslo 458/2000 Sb.
ochranná pásma, která byla
stanovena podle předchozích
právních předpisů a nemění se
trafostanice sloupová,
mřížová nebo
stožárová
platí ochranné pásmo jako
pro linku, tj. pro trafo 22/0,4
je to 7 m na všechny strany
10 m na všechny strany
zděné trafostanice 2 m od vn ějšího líce
obvodové zdi nebo oplocení
(Podle §98 odstavce 2 zákona číslo 458/2000 Sb. zůstávají pro stávající vedení v platnosti
ochranná pásma stanovená dle předpisů platných před dnem účinnosti tohoto zákona.)
K trafostanicím musí být zajištěn trvalý přístup a komunikační propojení pro možnost
přístupu mobilní techniky (výměna transformátoru, požární zásah).
7.6.2 OCHRANNÁ PÁSMA VEDENÍ VODOVODU A KANALIZACE
Doporučené ochranné pásmo vodovodního potrubí je 2 m od venkovního okraje potrubí
vodorovně na obě strany. Vodohospodářský orgán po dohodě s provozovatelem sítě může
stanovit podle lokálních poměrů detailnější šíři ochranných pásem, a to podle světlosti
potrubí a dle významnosti vodovodního řadu.
Ochranné pásmo kanalizace je 3 m od okrajů půdorysných rozměrů stoky a souvisejících
objektů, neurčí-li vodohospodářský orgán jinak. V ochranném pásmu je možné provádět
jakoukoliv stavební činnost jen se souhlasem provozovatele kanalizace.
Soubor Hlubočinka spadá do vnějšího ochranného pásma štolového přivaděče Želivka.
7.6.3 OCHRANNÉ PÁSMO ROZVODU PLYNU
Vysokotlaký plynovod DN 150
PN 40
ochranné pásmo 4 m na každou stranu potrubí;
bezpečnostní pásmo 20m na každou stranu potrubí
v zastavěném území:
STL rozvody 1 m na každou stranu od potrubí
7.6.4 OCHRANA ZA ŘÍZENÍ SPOJŮ
Ochranné pásmo podzemních telekomunikačních vedení činí podle §92 odstavce 3 zákona
č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a změně dalších zákonů, 1,5 m po stranách krajního
vedení.
V ochranném pásmu podzemních telekomunikačních vedení je podle §92 odstavce 4 téhož
zákona zakázáno
a) provádět bez souhlasu jejich vlastníka zemní práce s výjimkou nezbytně nutných oprav
vodovodů a kanalizací při jejich haváriích; v těchto případech je provozovatel vodovodů a
kanalizací povinen tuto skutečnost oznámit bez zbytečného odkladu provozovateli dotčeného
telekomunikačního zařízení,
b) zřizovat stavby či umísťovat konstrukce nebo jiná podobná zařízení a provádět činnosti,
které by znemožňovaly nebo podstatně znesnadňovaly přístup k podzemnímu
telekomunikačnímu vedení nebo které by mohly ohrozit bezpečnost a spolehlivost jeho
provozu,
c) vysazovat trvalé porosty.
7.6.5 OCHRANNÁ PÁSMA POZE MNÍCH KOMUNIKACÍ
silnice II. nebo III. třídy nebo místní komunikace II. třídy
33
mimo zastavěné území3 15 m oboustrann ě od osy vozovky; 50 m nad vozovkou
7.6.6 OCHRANNÉ HYGIENICKÉ PÁSMO ČOV
Čistírny odpadních vod se nacházejí mimo území řešené regulačním plánem.
7.6.7 OCHRANA VODNÍCH ZDROJ Ů
Do řešeného území zasahuje ochranné pásmo vodních zdrojů Radějovice (pásmo
hygienické ochrany 2b). V tomto ochranném pásmu leží celý soubor Hlubočinka.
7.6.8 OCHRANNÉ PÁSMO LESA
Do souboru Nechánice zasahuje ochranné pásmo lesa v šířce 50 m od okraje lesních
pozemků.
7.7 ZÁPLAVOVÁ ÚZEMÍ
Záplavová území nejsou v řešeném území vyhlášena. Řešené území je mimo možný dosah
záplav.
7.8 LIMITY VYPLÝVAJÍCÍ Z ÚZEMNÍHO PLÁNU OBCE SULICE
7.8.1 ZASTAVITELNÁ ÚZEMÍ
Celé území řešené Regulačním plánem Sulice je zastavitelným územím.
7.8.2 RELEVANTNÍ USTANOVENÍ ZÁVAZNÉ ČÁSTI ÚZEMNÍHO PLÁNU OBCE
SULICE
Koncepce rozvoje
• Prostor Sulic, Boroviny a Hlubo činky vytvoří novou souvislou urbanizovanou část
s novým centrálním prostorem
• Prostor Nechánic se bude rozvíjet jako samostatná urbanizovaná část zejména ve své
západní části.
Zásady pro funkční regulaci
Uvedeny jsou pouze regulativy relevantní pro území řešené Regulačním plánem.
B – Plochy pro bydlení
Určené využití:
• trvalé bydlení v domech pro rodinné bydlení
• komer ční občanská vybavenost drobného rozsahu (obchod, služby, řemesla), která bude
tvořit max. 1/3 užitné plochy objektu, nejvíce však 150 m2
• užitkové a rekrea ční zahrady, okrasná zeleň
Přípustné využití:
• parkování a garážování osobních vozidel majitel ů a obyvatelů domů – garáže vestavěné
do hlavního objektu
• sportovišt ě místního významu
• stavby pro školství (p ředškolní zařízení)
S1 – Plochy se smíšenou funkcí I
3 Podle §30 odst. 2c zákona 13/1997, o pozemních komunikacích (silniční zákon).
34
Určené využití:
• trvalé bydlení v domech pro rodinné bydlení
• komer ční občanská vybavenost drobného rozsahu (obchod, služby, řemesla), která bude
tvořit max. 1/3 užitné plochy objektu, nejvíce však 150 m2
• užitkové a rekrea ční zahrady, okrasná zeleň
Přípustné využití:
• chovatelství a p ěstitelství v rámci drobných staveb v rozsahu samozásobení, které svými
negativními účinky nezasáhne sousední pozemky
• parkování a garážování osobních vozidel majitel ů a obyvatelů domů – garáže vestavěné
do hlavního objektu
• sportovišt ě místního významu
• stavby pro školství (p ředškolní zařízení)
• stavby pro hromadnou rekreaci (hotel, motel, penzion)
• stavby pro sociální ú čely (dům s pečovatelskou službou, domov důchodců) s veřejnou
zelení
35
8. NÁVRH ŘEŠENÍ DOPRAVY
8.1 ŠIRŠÍ VZTAHY
Obec Sulice je na stávající páteřní komunikaci prostoru silnici II/603 napojena čtveřicí
úrovňových křižovatek. Na severu je to na křižovatce tvaru X se silnicí III/ 00318 na
Radějovice, ve středu zástavby Hlubočinky pak dvojicí T-křižovatek a jihovýchodně od obce
je situována křižovatka se silnicemi III/00326 a III/00315, která tvoří dnešní jižní hranici
zástavby Sulic.
Cca 1 km jihozápadně od konce zástavby Sulic je situována samostatná část Nechánice,
která je dopravně napojena na silnici III/00315. Ta tvoří severní hranu zástavby,
zpřístupněnou dvojicí T-křižovatek.
8.2 NÁVRH ŘEŠENÍ ULIČNÍCH PROSTOR A KOMUNIKACÍ
Pro potřeby regulačního plánu je za celkovou šíři komunikace (vozovku) považován celý
profil ulice mezi ploty, nikoli jen jeho zpevněná část.
Soubor Hlubočinka
Soubor leží v severní části územního obvodu obce Sulice v části Hlubočinka. Jedná se o
nepravidelné území mezi zástavbou podél silnice II/603 na východní straně, novou
zástavbou u lesa Bukovnice na západní straně a proběhlou parcelací na jižní a jihovýchodní
straně.
Nepravidelný tvar souboru podmínil návrh vedení místních komunikací. Hlavní komunikační
osa je trasována od severu k jihu, v širší severní části je oboustranná parcelace, na jihu
jednostranná. V severní části se předpokládá využití hlukem z průběžné dopravy
zasaženého prostoru za parcelací na straně k II/603 pro občanskou výstavbu s nezbytnými
koridory účelových vjezdů mezi parcelami. Západním směrem parcelace vytváří slepé uliční
prostory. V jižní části naopak vedou slepé ulice východním směrem.
Na severu bude soubor napojen na stávající obslužnou komunikaci funkční třídy C2, která
slouží stávající zástavbě na západní straně.
Popsané skutečnosti ovlivňují návrh kategorizace nových komunikací, které jsou navrženy
v celém rozsahu jako komunikace dopravně zklidněné funkční třídy D1. Návrh je v souladu
s vyhláškou TP103 – Navrhování obytných zón. Hlavní uliční prostor nové zástavby na
severu je v šíři 12 m se zeleným pásem po západní straně, v jižní části (od napojení stávající
obytné ulice na západě) je šířka uličního prostoru 11 m se zeleným pásem na východní
straně. Všechny slepé uliční prostory jsou v jednotné šíři 8 m s obratišti na koncích. Detailní
řešení uličních prostorů dopravně zklidněných komunikací je značně variabilní (viz
výkresové přílohy) a definitivní situační řešení bude nutno řešit na základě podrobnějších
podmiňovacích vstupů (zejména inženýrské sítě, vzrostlá zeleň apod.). Zpevnění na pojezdu
( nikoli celý profil komunikace ) bude v šíři minimálně 3,5 m.
V souboru je ponechána prostorová rezerva pro možnost napojení v těžišti severní části
zástavby přímo na II/603 (ve výhledu po výstavbě D3). Podmínkou pro toto řešení je změna
územního plánu. V případě takového řešení nastává možnost fyzického uzavření profilu
obytné ulice před křižovatkou s obytnou ulicí od západní zástavby.
Soubor Sulice jih
Soubor leží na jižním okraji Sulic oboustranně podél silnice III/00315. Má půdorysně přibližně
čtvercový půdorys o stranách cca 350 m. Z hlediska parcelace se jedná o značně
nepravidelný tvar, neboť území je značně rozčleněno morfologicky a stávající nebo
probíhající zástavbou.
36
Komunikace III. třídy probíhá středem souboru od východu k západu a po jeho západním
okraji se prudce stáčí k severu a po cca 100 m opět prudce na západ. Přeponu k oběma
stranám silnice tvoří ve směru od východojihovýchodu k západoseverozápadu přírodní strž,
kterou nelze stavebně využít. Severní polovina souboru je částečně dotčena proběhlou
parcelací podél stávající komunikace v sousedství na severozápadě. Ještě více je
uskutečněnou parcelací dotčen jižní úsek, kde jsou parcely s výstavbou na severozápadě a
severovýchodě. Zde probíhá parcelace v předstihu (oplocení, studny) se vzdáleností
mezi uličními čarami pouze 6,0 m.
Celý soubor ve vymezení Regulačního plánu je v návrhu napojen na silnici III/00315 čtyřmi
úrovňovými křižovatkami tvaru X. První je na východní straně v centru souboru, kde je
oboustranně napojena severní i jižní část zastavitelného území (od jihu v zúženém profilu
6,0 m). Další napojení je 150 m západním směrem, kde je využito napojení stávajícího
napojení od jihu – vstřícně severním směrem je dopravní napojení lokální parcelace mezi
silnicí a strží. Třetí napojení (pouze od jihu) je v oblouku komunikace III. třídy na západní
straně, kde vzniká nová úrovňová T-křižovatka. Výhledově bude silnice III. třídy z tohoto
místa trasována západním směrem mimo zástavbu obce, čímž zde vznikne úrovňová
křižovatka tvaru X nebo zde bude realizována malá okružní křižovatka. Poslední napojení
nové parcelace (pouze severní část) je na stávající komunikaci funkční třídy C3 v konci
stávající zástavby na severozápadě.
Zástavba bude probíhat ve dvou samostatných prostorově oddělených částech. Severní
zástavba je parcelována po severní hraně strže, kde je navrhována hlavní ulice v šíři 8 m,
která propojuje napojení severní části souboru mezi 1. a 4. křižovatkou (viz výše). Na ní jsou
ve směru sever-jih napojeny uliční prostory šíře 8 m s oboustrannou parcelací. Dvojice
východních ulic je na severu (na okraji připravované zástavby) propojena, třetí větev je slepá
(možné prodloužení ve výhledu). Všechny navrhované komunikace v uličních čarách jsou
komunikacemi dopravně zklidněnými funkční třídy D1 s výjimkou malých napojovacích úseků
u obou křižovatek (funkční třída C3). Tvarování napojovacích úseků znesnadňuje případné
krácení cesty po severní straně strže, zde se navíc předpokládá použití systému příčných
výškových prahů.
Samostatnou částí je malá parcelace (6 parcel) jižně od strže s jedinou krátkou centrální
komunikací dopravně zklidněnou funkční třídy D1 v centru zástavby a s oválem obratiště na
konci. Vzdálenost mezi uličními čárami je 8,0 m.
Jižní část zástavby je napojena trojicí úrovňových křižovatek (viz výše). Nová komunikace na
západním okraji parcelace je komunikací obslužnou funkční třídy C3 s oboustrannými
chodníky a jednostranným zeleným pásem, šíře uličního prostoru 14 m. Komunikace je slepě
ukončena na jihu s možností prodloužení ve výhledu. Ostatní komunikace jsou dopravně
zklidněné funkční třídy D1 se vzdáleností mezi uličními čarami 8,0 m (u nových ulic) a 6,0 m
popřípadě 7,0 m u rozestavěných částí. Podél jižního okraje je oboustrannou parcelací ve
směru západ-východ navržena obvodová komunikace, z níž jsou severoseverozápadním
směrem navrhovány rovnoběžné ulice v šíři mezi uličními čarami 7,0 m na západě, 8,0 m ve
středu a 6,0 m na východě, které jsou vedeny středy oboustranné parcelace. Okrajové
komunikace jsou protaženy až na III/00315 (východní je v malém rozsahu u křižovatky
vedena jako komunikace obslužná funkční třídy C3, na který je také napojen příčný úsek
střední větve v šíři 8,0 m. Jižní obvodová komunikace je v prostoru mezi střední a východní
větví přerušena, čímž se východní část zástavby stává dopravně slepou komunikací
s otočkou v konci pojížděné plochy. Veškeré komunikace dopravně zklidněné jsou navrženy
v souladu s TP103, min. šířka zpevnění je 3,50 m.
Detailní řešení uličních prostorů komunikací dopravně zklidněných je značně variabilní (viz
výkresové přílohy) a definitivní situační řešení nutno řešit na základě podrobnějších
podmiňovacích vstupů (zejména inženýrské sítě, vzrostlá zeleň apod.).
37
Soubor Nechánice
Soubor leží ve východní části Nechánic v prostoru mezi stávající zástavbou obce na
východě, na západě je ohraničena lesními pozemky lokality K Vrchánovu a částečně
zemědělskými pozemky ve střední části. Na severu tvoří hranici zemědělské pozemky, na
jihu probíhá výstavba na břehu rybníka. Zástavbou připravovaného souboru dojde ke
zdvojnásobení rozlohy dnešního sídla Nechánice.
Dopravní napojení regulované lokality je po stávající nové obslužné komunikaci funkční třídy
C2 do severozápadního rohu lokality, kde již probíhá parcelace.
Samotná plocha souboru je ponechaným zeleným koridorem v centru připravované zástavby
rozdělena na dvě samostatné části – severní a jižní. V obou případech nutno novou
parcelaci napojit na zástavbu obce na východě. V jižní části je volný pozemek k parcelaci
zachován, v severní části probíhá v předstihu parcelace téměř na celé ploše, což značně
podmiňovalo řešení připravované regulace.
Přístupová komunikace je prodloužena jako místní obslužná komunikace funkční třídy C2 až
na začátek jižní části řešeného území. Ulice je trasována po okraji lesa v šíři 11 m
s jednostranným zeleným pásem a chodníkem na východní stran
ě. Z přístupové komunikace
je východojihovýchodním směrem navržena trojice respektive čtveřice paralelních uličních
prostor v šíři 8,0 m u nové parcelace a 6,0 m u proběhlé parcelace. Vždy dvojice sousedních
uličních prostor je propojena příčně, přičemž dvojice ulic na jihu dvakrát, čímž je umožněno
napojení na hlavní přístupovou komunikaci pouze jedním napojením – komunikace ve
východní části vytvářejí uzavřený ovál. Systém nových komunikací je na východě napojen na
systém stávajících komunikací proběhlé parcelace a systém původních ulic obce.
Také jižní část (Džbánka) je v rozsahu nových komunikací navržena jako obytná zóna, tj.
všechny nové komunikace jsou komunikacemi dopravně zklidněnými. Napojeny jsou na
konec výše popsané přístupové místní obslužné komunikace na severozápadě a jedenkrát
na konec stávající úzké komunikace (mimo ČSN) v centru stávající zástavby na východě.
Komunikace dopravně zklidněné vytvářejí síť tvořenou trojicí souběžných komunikací od jihu
k severu s napojením na hlavní uliční prostor na jižním okraji zeleného koridoru. Na jihu jsou
všechny větve propojeny. Parcelace u střední komunikace umožňuje vytvoření centrálního
dopravně zklidněného prostoru, o rozměrech 20x70m. Všechny uliční prostory jsou v uličních
čarách vzdálených 8,0 m, 9,0 m, 12 m (východní větev) a 13 m (hlavní na severu), výjimku
tvoří opět pouze propojení na stávající komunikace obce – v nezbytném rozsahu šířky 6,0 m.
Všechny ulice jsou v oboustranné parcelaci, pouze hlavní uliční prostor na severu je na okraji
parcelace.
Poslední dvě řady nových parcel na jihu (celkem 9 parcel) využívají založeného
komunikačního systému sousední proběhlé parcelace a vytváří zde samostatný ovál
komunikace dopravně zklidněné funkční třídy D1 s dvojicí napojení na stávající uliční síť na
východě. Dopravně se jedná o samostatný úsek s jiným přístupem.
Veškeré komunikace dopravně zklidněné jsou navrženy v souladu s TP103, min. šířka
zpevnění je 3,50 m.
Detailní řešení uličních prostorů komunikací dopravně zklidněných je značně variabilní (viz
výkresové přílohy) a definitivní situační řešení nutno řešit na základě podrobnějších
podmiňovacích vstupů (zejména inženýrské sítě, vzrostlá zeleň apod.).
8.3 DOPRAVA V KLIDU
Dopravu v klidu řeší Regulační plán požadavkem na umisťování vozidel rezidentů na
vlastním pozemku. Veřejné parkovací plochy ani zařízení pro odstavování vozidel v garážích
mimo doplňkovou funkci k funkci hlavní se nenavrhují.
38
8.4 HROMADNÁ DOPRAVA
Počet současných zastávek MHD je pro obsluhu řešeného území dostačující; pro většinu
řešeného území je dodržena zásada dostupnosti maximálně 500 m od zastávky. Nové
zastávky MHD proto nejsou navrženy.
39
9. NÁVRH ŘEŠENÍ BYDLENÍ A OBČANSKÉHO VYBAVENÍ
9.1 BYDLENÍ
9.1.1 ORIENTA ČNÍ BILANCE POČTU OBYVATEL A BYTŮ
blok funk ční plocha pozemky navrhovaný po čet RD bilan ční počet obyvatel
10a smíšená I 1001-1002 0 8
10b smíšená I 1003 0 4
10c smíšená I 1004-1005 0 8
11 bydlení 1101-1103 3 12
12 bydlení 1201-1203 3 12
13 bydlení 1301 1 4
13a bydlení 1302-1303 2 8
14 bydlení 1401-1410 10 40
15 bydlení 1501-1508 8 32
16 bydlení 1601-1607 7 28
17 bydlení 1701-1703 3 12
18 bydlení 1801-1816 16 64
19 smíšená I 1901-1905 5 20
Hlubo činka celkem 58 232
21 bydlení 2101-2108 8 24
22 bydlení 2201-2208 8 24
23 bydlení 2301-2306 6 24
24 bydlení 2401-2404 4 16
25 bydlení 2501-2503 3 12
30 bydlení 3001-3011 11 44
31 bydlení 3101-3107 7 28
32 bydlení 3201-3209 9 36
33 bydlení 3301-3303 3 12
34 bydlení 3401-3405 5 20
35 bydlení 3501-3509 9 36
Sulice jih celkem 73 292
40 bydlení 4001-4003 3 12
41 bydlení 4101-4104 4 16
42 bydlení 4201-4204 4 16
43 bydlení 4301-4303 3 12
44 bydlení 4401-4404 4 16
45 bydlení 4501-4504 4 12
46 bydlení 4601-4608 8 32
50 bydlení 5001-5011 11 44
51 bydlení 5101-5112 12 48
52 bydlení 5201-5213 13 52
53 bydlení 5301-5304 4 16
54 bydlení 5401-5412 12 48
55 bydlení 5501-5503 3 12
56 bydlení 5601-5602 2 8
Nechánice celkem 87 348
řešené území celkem 218 872
Pro propočet počtu obyvatel byl použit ukazatel 4 obyvatel / byt v rodinném domě i v domě
na pozemku v ploše se smíšenou funkcí.
40
9.1.2 ETAPY REALIZACE
Otevírání zástavby v jednotlivých souborech lze připustit pouze za předpokladu, že bude
vybudováno odkanalizování splaškových vod, napojení na věřejný vodovod a přístup po
vybudované veřejné komunikaci včetně chodníků a osvětlení pro jednotlivé stavby na
stavebních pozemcích. V lokalitě X v Nechánicích je navíc podmíněna vybudováním nové
příjezdové komunikace do lokality dle územního plánu (za hotelem René).
V Územním plánu byla etapizace výstavby navržena podle možností zainvestování pozemků
technickou infrastrukturou a zájmu investorů. Regulační plán vychází ze skutečnosti zvýšené
poptávky po výstavbě ve všech předmětných lokalitách a z toho, že není rozhodnuto o
termínech výstavby respektive intenzifikace čistíren odpadních vod jako podmiňujících
infrastrukturálních investicích. Proto se stanoví etapizace realizace jen v závislosti na
disponibilitě kapacit jednotlivých čistíren.
Proto byly i původní varianty uvažované v konceptu Regulačního plánuv návrhu vypuštěny.
9.2 OB ČANSKÉ VYBAVENÍ
9.2.1 VE ŘEJNÉ OBČANSKÉ VYBAVENÍ
Pro obsluhu zařízeními veřejného občanského vybavení se počítá především se stávající
vybaveností v obci. Nová zařízení navrhuje Územní plán mimo území řešené Regulačním
plánem: konkrétně se jedná zejména o obecní úřad na Mandavě u křižovatky silnic II/603 a
III/00315 a o školu v eventuální kombinaci s mateřskou školou v novém centru obce mezi
Sulicemi a Borovinou / Hlubočinkou.
V území řešeném Regulačním plánem lze v souladu s regulativy funkčního využití ploch
Územního plánu zřizovat sportoviště místního významu (Regulační plán navrhuje dětská
hřiště na veřejných prostranstvích) a stavby pro předškolská zařízení na stavebních
pozemcích. Ve funkční ploše se smíšenou funkcí I lze navíc na stavebních pozemcích
umístit dům s pečovatelskou službou nebo domov důchodců – doporučeno buď na pozemku
1901 nebo spojením pozemků 1903 a 1904.
9.2.2 VYBAVENÍ KOMER ČNÍHO CHARAKTERU
Regulační plán nevymezuje konkrétně dislokaci jednotlivých komerčních zařízení
občanského vybavení (obchodu, služeb apod.), pouze v rámci regulativů funkčního využití
ploch stanovených Územním plánem umožňuje jako součást obytných staveb zřídit zařízení
obchodu, služeb a řemesel do 1/3 užitné plochy objektu, nejvíce však 150 m2 (200 m2 ve
funkční ploše se smíšenou funkcí I). Ve funkční ploše se smíšenou funkcí I lze navíc na
stavebních pozemcích umístit také hotel nebo penzion – doporučeno na pozemku 1901.
41
10. NÁVRH ŘEŠENÍ TECHNICKÉHO VYBAVENÍ A
NAKLÁDÁNÍ S ODPADY
10.1 CHARAKTERISTIKA OBSLUŽNÝCH SYSTÉM Ů TECHNICKÉ
INFRASTRUKTURY
Obslužné systémy technické infrastruktury v obci jsou zastoupeny vodovodní soustavou
Jirčany, budovanou odvodňovací soustavou oddílnou splaškovou, s ČOV (pouze pro část
zástavby) a dešťovou.
Energetické zabezpečení sídla je vícecestné, přítomna je napájecí vysokonapěťová
soustava 22 kV, nízkonapěťová soustava 0,4 kV a převody trafostanice (dále jen TS) 22/0,4
kV; středotlaká soustava přenosu zemního plynu. Část starší zástavby mimo území řešené
Regulačním plánem používá ke konverzi na teplo tuhá energetická paliva. Obousměrný
přenos informací zabezpečuje Český Telekom a mobilní operátoři. Území je plně saturováno
televizními a radio signály.
10.2 HMOTOVÉ SYSTÉMY
10.2.1 ZÁSOBOVÁNÍ VODOU
Soubor Hlubočinka
Celá tato oblast je napojena na vodárenskou soustavu Jirčany. Do území je voda přiváděna
přivaděčem DN 250 mm. Zastavěná území Hlubočinky jsou na tento přivaděč napojena
okruhovou sítí uličních větví DN 100 (PVC 110). Návrh předpokládá propojení s touto sítí a
návrh uličních větví nové zástavby Hlubočinky o profilech DN 100 (PVC potrubí). Síť bude
vybavena požárními hydranty DN 100, podzemními. Hydranty budou rozmístěny po cca
100 m. Hydranty současně v nejnižším místě sítě budou sloužit k odkalení potrubí.
V nejvyšším místě trubní soustavy bude osazeno (v šachtě) automatické odvzdušnění.
Vlastní připojení odběrných jednotek bude samostatnými přípojkami (připojeny na uliční
větev navrtávkou) z PE trub DN 20 – 50 mm. Přípojky budou ukončeny vodoměrovými
soustavami s hlavním uzávěrem a měřením odběru vody.
Soubor Sulice jih
Soubor bude napojen na vnější vodovod přivaděčem PVC DN 150 z vodojemu Mandava.
Vlastní rozvod v navržené zástavbě bude realizován z PVC trub DN 100, síť je navržena jako
okruhová. Vybavena bude podzemními požárními hydranty (cca po 100 m) DN 100,
odkalovacími a odvzdušňovacími soupravami. Připojení odběrných jednotek je navrženo
přípojkami z PE DN 20 – 50 mm, u odběratele budou ukončeny hlavním uzávěrem a
měřením odběrů vody.
Úroveň přetlaků v souboru
min. hladina VDJ Mandava 475 m n.m.
průměrná úroveň terénu v lokalitě 460 m n.m.
r o z d í l 1 5 , 5 0 m
nejvyšší výtok 6,00 m
ztráty tlaku třením cca: 7 x 0,92 5,00 m
(při špičkových odběrech Q
h v přivaděči DN 150 mm)
výsledný přetlak 4,50 m = 0,04 MPa je nevyhovující, požadovaný přetlak je 0,1 MPa
Pro lokalitu bude nutné posílit tlak vody v přivaděči DN 150 z VDJ Mandava tím, že bude
připojen na čerpací stanici u tohoto vodojemu.
42
Soubor Nechánice
Soubor bude zásobován vodou ze skupinového vodovodu Kamenicko s řídícím vodojemem
2 x 400 m3 Mandava, 180/475 m n.m. Tato soustava bude propojena na území Hlubočinky
se stávající soustavou Jirčany vedením DN 150. Zdrojem vody bude napojení skupiny na
dálkový štolový přivaděč pitné vody ze Želivky. Rozvodná síť v souboru je navržena z trub
PVC DN 100. Síť je řešena jako okruhová, vybavena bude podzemními požárními hydranty
DN 100. Odběrné jednotky budou připojeny vlastními přípojkami z PE trub DN 20 – 50 mm,
ukončeny budou u odběratele hlavním uzávěrem a měřičem vody.
Území souboru se napojí na rozvodnou síť v Nechánicích, ta je připojena gravitačním
přivaděčem od Kostelce u Křížku (viz Územní plán).
10.2.2 KANALIZACE A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Soubor Hlubočinka
Návrh odvodnění území souboru předpokládá realizaci oddílné kanalizace, samostatné pro
odvádění splaškových odpadních vod a pro drenáž atmosférických srážek.
Splaškové odpadní vody budou gravitační větevnou sítí odváděny do stávající
mechanicko-biologické čistírny Hlubočinka-západ (ČOV Borovina). Ta byla vybudována pro
kapacitu 1200 ekvivalentních obyvatel (E.O.), současné vytížení dle údajů provozovatele
zařízení VaK Říčany je pouze cca 650 E.O. (dle nátoku odpadních vod na ČOV) a dle
přinášeného biologického znečištění vyjádřeného hodnotou BSK5, pouze cca 220 E.O.
Toto zařízení je tedy schopno čistit i odpadní vody ze souboru Sulice a stará Hlubočinka (cca
525 E.O.). Odpadní vody ze souboru Hlubočinka (cca 631 E.O.) je schopno čistit až po
rozšíření čistírny o potřebnou kapacitu.
Uliční vedení jsou navržena z PVC trub DN 300 mm, větevná síť bude kmenovým sběračem
přes sousední zástavbu, podél stávající obslužné komunikace, zaústěna do stávající ČOV
Borovina.
Dešťové odpadní vody budou maximálně vsakovány propustnými povrchy zahrad a ostatní
zeleně, včetně zachycených srážek na střešních pláštích zástavby.
Trubní větevnou sítí budou odváděny pouze dešťové odpadní vody zachycené povrchy
komunikací a ostatními zpevněnými plochami a gravitací odváděny mimo území souboru. Do
souboru zasahuje ochranné pásmo vodního zdroje Radějovice. Proto bude síť vyústěna do
gravitačního sběrače, který bude napojen na stoku C do retenční nádrže u komunikace
II/603. Regulovaný odtok z nádrže bude vypouštěn do bezejmenné vodoteče v katastru obce
Radějovice.
Soubor Sulice jih
Soubor bude odvodněn oddílnou kanalizací splaškovou a dešťovou.
Splaškové odpadní vody budou odváděny gravitačně větevnou sítí DN 300 PVC podél
obslužných komunikací zástavby a kmenovým sběračem zaústěny do společné sběrné a
čerpací jímky. Z jímky budou splaškové odpadní vody čerpány OC potrubím DN 150 na jižní
okraj souboru Hlubočinka do gravitačního sběrače DN 400 mm a odváděna do stávající ČOV
Borovina.
Požadavek na čistící kapacitu ČOV: plánovaná kapacita 1200 E.O.
Hlubočinka 631 E.O.
Sulice jih 525 E.O.
stávající zatížení 650 E.O.
celkem 1866 E.O.
Rozpor v kapacitě bude nutno řešit:
43
• rozší řením stávající ČOV Borovina (na cca 2000 E.O.) nebo
• vybudováním nové monoblokové ČOV s kapacitou cca 1500 E.O. u vodní nádrže ve
staré zástavbě Sulice (možnost gravitačního transportu odpadních vod ze staré zástavby
i nového souboru).
Dešťové odpadní vody budou v maximální míře vsakovány v místě, pouze zachycené
srážky z komunikací a zpevněných ploch budou odváděny oddílnou dešťovou kanalizací
gravitačně mimo území souboru.
Uliční větve budou z trub PVC DN 300 a 400 mm. Hlavní sběrné potrubí DN 400 bude
vyústěno do stávající vodní nádrže v centru původní zástavby Sulice a dále budou srážky
odváděny korytem bezejmenného potoka, který je napájen odtokem z této nádrže. Část
území souboru (jihovýchodní okraj) bude odvodněn samostatně, srážky budou vyústěny
mimo soubor, volně do terénu.
Soubor Nechánice
Odvodnění souboru Nechánice je navrženo oddílnou kanalizací splaškovou a dešťovou.
Splaškové odpadní vody budou odváděny větevnou sítí do navržené zonální čistírny
odpadních vod. Ta bude umístěna pod jižním okrajem území v těsné blízkosti pod stávající
vodní nádrží.
Uliční větve sítě jsou navrženy z PVC trub DN 300 mm, soustava bude gravitační, část
odpadních vod bude přečerpávána. Potrubí splaškové kanalizace bude ukládáno do hloubky
cca 3,5 m pod úrovní povrchů obslužných komunikací (požadavek na možnost gravitačního
odvádění odpadních vod splaškových ze suterénních částí objektů).
Dešťové odpadní vody z komunikací a zpevněných ploch budou odváděny samostatnou
trubní soustavou, obdobně jako kanalizace splašková, která polohou bude kopírovat skelet
obslužných komunikací v souboru, vyústěny pod jižním okrajem souboru do místní vodoteče,
Chotouňského potoka.
Síť bude provedena z trub PVC DN 300 a 400 mm. Minimální hloubka uložení potrubí
dešťové kanalizace bude 1,8 m pod úrovní komunikace.
Ostatní atmosférické srážky budou maximálně vsakovány – ze zahrad, zeleně, střešních
plášťů objektů.
10.2.3 HOSPODA ŘENÍ S TUHÝMI ODPADY
Obec se postupně orientuje na integrovaný systém hospodaření s tuhými domovními
odpady. V obci Sulice je realizován sběr směsného odpadu do sběrných nádob 110 l a 1100
l a zabezpečován pravidelný odvoz (jednou týdně) na řízenou skládku v Jílovém u Prahy.
Obec částečně realizuje třídění odpadu. Jednotlivé složky jsou pravidelně odváženy
k dalšímu zpracování; tříděny jsou papírové obaly, plasty a sklo. Část komponentů odebírá
odborná firma ECO-COM.
Obdobně bude soustava integrovaného systému hospodaření s tuhými odpady realizována i
v nových souborech.
V každém souboru bude zřízeno stanoviště pro ukládání složek primárního třídění: papír,
sklo, plasty. Nebezpečné látky budou sbírány samostatně ve vyhlášených termínech, do
specializovaných nádob, velkoobjemové složky tuhého domovního odpadu budou obdobně
ukládány do velkokapacitních kontejnerů ve vyhlášených termínech. Biosložky budou
likvidovány individuálně kompostováním.
Netříděný směsný odpad bude ukládán do sběrných nádob pro jednotlivé objekty, pravidelně
odvážen na skládku a zneškodňován.
44
10.3 ENERGETICKÉ SYSTÉMY
10.3.1 DISTRIBUCE EL EKTRICKÉHO VÝKONU
Soustava distribuční napájecí sítě vn 22 kV je v zástavbě přítomna především vrchním
vedením, v souboru Hlubočinka vedením kabelovým. Na tato vedení jsou napojeny spotřební
trafostanice 22/0,4 kV.
• Pro soubor Hlubo činka jsou to kabelové trafostanice: TS 2, TS3, TS 4 – stávající TS1 ÚP
navržena nová trafostanice.
• Pro soubor Sulice jih je v Územním plánu navržena nová trafostanice N -TS1 napojená
na vrchní vedení. Toto vedení s ohledem na plánovanou výstavbu v tomto souboru, bude
sneseno (přes celou šířku souboru) a nahrazeno kabelovým podzemním rozvodem 22
kV. Trafostanice N -TS1, TS2, TS3, TS1 budou smyčkově propojeny novým podzemním
napájecím kabelem.
• Soubor Nechánice je vybaven trafostanicemi TS3, TS4, TS5. Stávající vrchní vedení 22
kV k TS5 bude zrušeno a sneseno a nahrazeno připojením kabelovým. Trafostanice TS4
(u vodní nádrže) TS5 (nad hotelem René) a TS2 budou propojeny smyčkou napájecího
kabelu.
Snesená vedení uvolní jak soubor Sulice jih, tak soubor Nechánice a umožní realizovat
kompaktnější a kvalitnější formu zástavby.
Soustava nn 0,4 kV přenosu elektrického výkonu, elektrické osvětlení
Spotřební soustavy nn 0,4 kV v jednotlivých souborech budou navazovat na nn výstupy
trafostanic TS 22/0,4 kV.
Rozvody jsou navrženy kabelové, připojení uživatelských rozvaděčů bude přes kabelové
smyčky. Navržená síť bude kombinací radiální a okruhové se vzájemných propojením
trafostanic i na úrovni nízkého napětí.
Veřejné osvětlení v souborech bude realizováno podél obslužných komunikací na veřejných
plochách. Osvětlovací tělesa o výkonech 70 W budou umístěna na samostatných ocelových
stožárech vysokých 9m, jednostranně. Veřejná prostranství a parkové cesty budou vybaveny
osvětlovacími tělesy 50 W na stožárech 6 m po 20 m. Ostatní veřejné plochy budou
vybaveny stožáry 9 m, umístěnými podél okrajů ploch po 30 – 35 m. Osvětlovací tělesa
budou připojena přes samostatné kabely 0,4 kV, napojené na nn výstupy, a to v souboru
Hlubočinka na TS2, v souboru Nechánice na TS5 a v souboru Sulice jih na nn rozvaděč N –
TS1. Zapínací body budou vždy v příslušných TS, automatické časové, případně bude
osvětlení spínáno dle intenzity přirozeného osvětlení.
Elektrickou energii budou saturovány v provozních jednotkách především umělé osvětlení,
drobné spotřebiče, tepelné zpracovávání pokrmů, chlazení, ventilace, částečně příprava
teplé vody, krytí špiček vytápění, případně jako bivalentní zdroj vytápěcích systémů,
využívajících alternativní energetické zdroje, případně v kombinaci s tepelným čerpadlem.
10.3.2 P ŘENOSOVÁ SÍŤ ZEMNÍHO PLYNU
Řešená území je možné připojit na stávající přenosovou středotlakou síť zemního plynu. Ta
je na území místní části Nechánic napojena na vlastní regulační VTL stanici RS 503/2/1-440,
vybudovanou na přípojce napojené na VTL přivaděč DN 150, Pn 40 Želivec – Jílové u Prahy.
Vlastní středotlaká síť je provozována při provozním tlaku 0,3 MPa. Soubory Hlubočinka,
Sulice jih a Nechánice je možné připojit na stávající STL síť napojenou na VTL regulační
stanici, umístěnou na území obce Kostelec u Křížku.
Stávající rozvody STL jsou realizovány z trub lineárního polyetylenu LPE DN 50 – 100 mm.
Navržený STL rozvod v jednotlivých souborech navazuje na stávající přenosové sítě. Ty
jsou kombinací větevného a okruhového tvaru, jsou vedeny společně s ostatními vedeními
45
obslužných systémů, pod obslužnými komunikacemi. Přípojky pro odběrné jednotky jsou
napojovány přes T tvarovky a ukončeny v domovních RS STL – NTL.
Tyto regulační stanice budou umístěny na rozhraní veřejných a soukromých pozemků,
vybaveny budou hlavním uzávěrem, regulátorem a suchoběžným plynoměrem. Zařízení
musí být dostatečně odvětráno.
Zemní plyn bude především využíván pro konverzi na teplo – vytápění, větrání, příprava
teplé vody, tepelné zpracování potravin a to v 80 – 90 %. Ostatní část potřeb bude zajišťovat
elektrická energie a alternativní energetické zdroje.
10.3.3 TUHÁ ENERGETICKÁ PALIVA
V řešeném území se nepředpokládá využívání tuhých fosilních paliv ke konverzi na teplo.
Částečně může být využíváno palivové dříví v přechodných obdobích (březen, duben, září,
říjen …) jako doplňkové palivo. Toto spalování je ekologicky mnohem výhodnější než
spalování hnědého uhlí.
10.3.4 ALTERNATIVNÍ ENERGETICKÉ ZDROJE
Alternativní energetické zdroje, především solární radiace, lze využít jak k pasivní přeměně
krátkovlnného solárního spektra záření na teplo (využití skleníkového efektu za zasklenými
částmi v objektu), tak fototermální nebo fotovoltaické přeměny v aktivně řízených systémech
v objektech instalovaných. Výhodné je i použití odpadní biomasy nebo biomasy účelově
pěstované, pro spalování.
Při vhodných podmínkách je možné použít i tepelné čerpadlo. Všechny alternativní zdroje je
nutné doplnit klasickými (konvenčními) zdroji v bivalentních soustavách.
10.4 P ŘENOS INFORMACÍ
10.4.1 TELEKOMUNIKA ČNÍ SÍŤ
Řešená území, tak jako celá obec Sulice, jsou zahrnuta do místního telefonního obvodu
MTO s ATÚ Radějovice a ÚTO Říčany. Nová satelitní ATÚ nad severním okrajem
Hlubočinky je vybudována u silnice II/603.
V celé obci jsou telekomunikační rozvody provedeny zemními kabely v hlavních trasách od
síťových rozvaděčů (SR) až k uživatelským rozvaděčům.
V návrhu pro jednotlivé soubory je rozvodná síť MTO řešena jako kabelová, na síť jsou
napojeny jednotlivé uživatelské rozvaděče. Vlastní uživatelské stanice budou připojeny z UR
vzdušným vedením. Stupeň vybavení (připojení) průměrných bytů se uvažuje 1,5 – 2,0 Pp.
10.4.2 DÁLKOVÉ KABELY, SM ĚROVÉ VYSÍLÁNÍ
V obci jsou situovány dálkové kabely (DOK), umístění je vyznačeno v grafické části
dokumentace.
Územím obce procházejí trasy mikrovlnných směrových spojů mobilní sítě R-Mobilu na
Mandavě je vybudováno vysílací stanoviště (paprsky na kótě 479,00 m n.m).
Jiné významné radioreléové trasy nejsou nad územím situovány.
46
11. VYMEZENÍ PLOCH P ŘÍPUSTNÝCH PRO DOBÝVÁNÍ
LOŽISEK NEROSTŮ A PLOCH PRO JEJICH TECHNICKÉ
ZAJIŠTĚNÍ
V řešeném území není registrován žádný dobývací prostor.
12. VYMEZENÍ POZEMK Ů VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÝCH
STAVEB, ASANACÍ A ASANAČNÍCH ÚPRAV
12.1 POZEMKY PRO VE ŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ STAVBY
Dále uvedené pozemky lze rozhodnutím stavebního úřadu v souladu s §108 odst. 2a)
stavebního zákona vyvlastnit nebo vlastnická práva k pozemkům a stavbám na nich omezit.
12.1.1 STAVBY PRO VE ŘEJNÉ DOPRAVNÍ A TECHNICKÉ VYBAVENÍ ÚZEMÍ
Veřejně prospěšné stavby pro dopravu
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
soubor Hlubočinka
VPS 10 nová p říjezdová komunikace do souboru 684 VPS D2 v
ÚP
VPS11-1 zklidn ěná komunikace 682/1, 682/2, 684
VPS11-2 zklidn ěná komunikace 681/10, 681/11,
681/3, 681/17, 679/1,
679/92, 682/2
VPS11-3 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 684
VPS11-5 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 682/1, 682/2
VPS11-6 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 681/3, 681/7, 681/14
VPS11-7 zklidn ěná komunikace 681/3, 681/11,
681/12, 681/19
VPS11-8 zklidn ěná komunikace 679/1
VPS11-9 zklidn ěná komunikace 679/1
VPS11-10 zklidn ěná komunikace 679/92
VPS11-11 p ěší průchod navazující na VPS11-3 684
VPS11-12 p ěší průchod navazující na VPS11-5 682/1, 682/2
VPS11-13 p ěší průchod navazující na VPS11-6 681/6, 681/13
VPS11-14 p ěší průchod navazující na VPS11-8 679/1
VPS11-15 p ěší průchod k zastávce autobusu 684 VPS D3 v
ÚP
VPS 12 p ěší a cyklistická stezka s alejí 684, 682/1, 682/2,
681/6, 681/3, 681/13,
679/1
VPS D4 v
ÚP
soubor Sulice jih
VPS 13 nová p říjezdová komunikace do souboru
VPS14-1 zklidn ěná komunikace + vjezd na silnici 774/1, 420/7, 420/9
47
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
VPS14-2 zklidn ěná komunikace 774/10, 774/7, 774/3,
774/8, 774/9, 774/5,
774/6, 774/12,
774/14, 774/16,
774/18
VPS14-3 zklidn ěná komunikace 774/11, 774/26,
774/12, 774/13,
774/15, 774/17,
774/19
VPS14-4 zklidn ěná komunikace 426/6, 774/2
VPS14-5 p ěší průchod 419/3
VPS14-6 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 419/1, 419/3, 419/2
VPS14-8 zklidn ěná komunikace 775/2
VPS14-9 zklidn ěná komunikace 775/2, 418/21
VPS14-10 zklidn ěná komunikace 418/20, 418/23,
418/27, 418/28,
418/36, 418/37,
418/38
VPS14-11 zklidn ěná komunikace 775/2
VPS14-12 zklidn ěná komunikace 775/21, 775/22,
775/23
VPS14-14 p ěší průchod 775/2, 418/31
soubor Nechánice
VPS15-1 zklidn ěná komunikace 124/61, 124/59,
124/60, 124/62,
124/63
VPS15-2 obslužná komunikace s alejí 124/50, 124/4,
129/22, 124/61,
124/31, 124/26,
124/49
VPS15-3 zklidn ěná komunikace se zelení 124/18, 124/55,
124/57, 124/24
VPS15-4 zklidn ěná komunikace 124/18
VPS15-5 zklidn ěná komunikace se zelení 124/4, 124/39, 123/1,
124/5, 129/24,
129/25, 129/5,
129/26
VPS15-6 zklidn ěná komunikace 124/50, 124/51,
124/49, 124/48,
124/4, 124/44,
124/47, 124/46,
124/42, 124/36
VPS15-7 zklidn ěná komunikace 1240/5, 1240/20,
141/2, 141/4, 129/22,
129/23, 129/24,
129/25, 129/5,
129/26, 129/27
VPS15-8 zklidn ěná komunikace 141/2
VPS15-9 zklidn ěná komunikace 141/2
VPS15-10 zklidn ěná komunikace se zelení 141/2
VPS15-11 zklidn ěná komunikace se zelení 141/2
VPS15-12 zklidn ěná komunikace s alejí 141/4
VPS15-13 zklidn ěná komunikace 141/2, 141/4
48
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
VPS15-14 zklidn ěná komunikace se zelení 141/7, 141/8,
141/108, 141/107,
141/106, 141/105
VPS15-15 p ěší průchod s alejí 124/29, 124/48
VPS15-16 nová p říjezdová komunikace do lokality mimo řešené území podmi ňova
cí stavba
VPS15-17 p ěší průchod s alejí 141/105
VPS15-18 p ěší průchod 141/7, 141/108,
141/109
Stavby pro veřejné technické vybavení území
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
VPS 20 kabelové vedení elektro 22kV v nové veřejné
komunikaci
VPS 21 sí ťový rozvaděč mimo řešené území podmi ňovací
stavba
VPS 22 zrušení nadzemního vedení elektro 22kV náhrada:
VPS 20
VPS 23 zrušení nadzemního vedení elektro 22kV náhrada:
VPS 20
VPS 30 trafostanice TS1 v souboru Hlubo činka 684
VPS 31 trafostanice TS2 v souboru Hlubo činka 671/44
VPS 32 trafostanice TS1 v souboru Sulice jih 774/1, 774/6
VPS 33 trafostanice TS5 v souboru Nechánice 124/62 (mimo řešené
území)
VPS 40 posilovací čerpací stanice vody (ČS1) mimo řešené území podmi ňovací
stavba
VPS 50 sedimenta ční a retenční nádrž dešťové
odpadní vody (DUN)
mimo řešené území
VPS 51 čerpací jímka splašků (ČJS) mimo řešené území podmi ňovací
stavba
Sítě technické infrastruktury vedené pod novými veřejnými komunikacemi nejsou v seznamu
veřejně prospěšných staveb samostatně uváděny, protože budou budovány současně
s investicemi do komunikace.
49
13. NÁVRH ŘEŠENÍ POŽADAVKŮ CIVILNÍ OCHRANY
13.1 OPAT ŘENÍ VYPLÝVAJÍCÍ Z URČENÍ ZÁPLAVOVÝCH ÚZEMÍ A
ZÓN HAVARIJNÍHO PLÁNOVÁNÍ
Havarijní plán neuvádí žádná rizika, která by se bezprostředně týkala řešeného území
Regulačním plánem.
V řešeném území ani v jeho bezprostředním okolí se nenacházejí žádné objekty ani zóny
zařazené do havarijního plánování. Proto Regulační plán nenavrhuje žádná specifická
opatření k snížení nebo eliminaci rizik.
Řešené území je mimo možný dosah záplav.
13.2 UMÍST ĚNÍ STÁLÝCH A IMPROVIZOVANÝCH ÚKRYTŮ
Regulační plán nepředpokládá v řešeném území budování speciálních účelových zařízení
civilní ochrany.
Ukrytí obyvatel se předpokládá v suterénech obytných domů, upravených nouzově pro tento
účel, nebo v jiných vhodných prostorách. Pokyny pro výběr a úpravu těchto prostor budou
vydávány podle povahy ohrožení orgány integrovaného záchranného systému s využitím
prostředků pro varování obyvatelstva.
Úkryty v podzemním podlaží jsou doporučeny ve všech navrhovaných objektech
v souborech Sulice jih a Nechánice. Stavby v souboru Hlubočinka v souladu s regulací
Územního plánu nebudou podsklepeny.
Každý stavebník prokáže zajištění úkrytu pro uživatele připravované stavby v rámci
stavebního řízení.
13.3 EVAKUACE A UBYTOVÁNÍ EVAKUOVANÉHO
OBYVATELSTVA
Evakuaci z vymezeného území nařizuje a organizuje starosta (zákon č. 240/2000 Sb., § 23).
Z ohrožených prostorů objektů vyhlašuje a organizuje evakuaci představitel právnické osoby
nebo podnikající fyzická osoba.
V případě řízené evakuace se předpokládá jako vhodné shromaždiště pro obyvatelstvo
souborů Hlubočinka a Sulice jih určené k evakuaci uvažuje náves v Sulicích. Pro
obyvatelstvo souboru Nechánice je shromaždiště vymezeno v řešeném území v západní
části prostoru zeleně v centru souboru.
Havarijní plán řešené území neuvádí jako území s možným ohrožení osob nebezpečnými
látkami. Z tohoto důvodu se pro obyvatele řešeného území neuvažuje trasa evakuace.
Pokud by na řešeném území v ploše se smíšenou funkcí I v souladu s přípustným využitím
podle Územního plánu byly navrhovány stavby pro hromadnou rekreaci (hotel, motel,
penzion), doporučuje se jejich zařazení na seznam objektů pro nouzové ubytování a
stravování.
13.4 SKLADOVÁNÍ MATERIÁLU CIVILNÍ OCHRANY
Materiál civilní ochrany pro obyvatele řešeného území bude skladován společně
s materiálem civilní ochrany pro ostatní obyvatele obce Sulice.
50
13.5 ZDRAVOTNICKÉ ZABEZPE ČENÍ OBYVATELSTVA
Zdravotnické zabezpečení pro obyvatele řešeného území bude zajišťováno společně se
zabezpečením pro ostatní obyvatele obce Sulice.
13.6 OCHRANA P ŘED VLIVY NEBEZPEČNÝCH LÁTEK
SKLADOVANÝCH V ÚZEMÍ
V řešeném území ani v jeho okolí se nenacházejí skládky ani spalovny nebezpečných látek.
13.7 UMÍST ĚNÍ NOVĚ NAVRHOVANÝCH OBJEKTŮ ZVLÁŠTNÍHO
VÝZNAMU
V řešeném území nejsou a nenavrhují se žádné trvalé objekty ve veřejném zájmu obrany
státu ani objekty zvláštního významu..
13.8 NOUZOVÉ ZÁSOBOVÁNÍ OBYVATELSTVA VODOU
V případě potřeby bude zabezpečeno mobilními cisternami.
13.9 Z ŘÍZENÍ HUMANITÁRNÍ ZÁKLADNY
Se zřízením humanitární základny se v řešeném území nepočítá.
13.10 POŽÁRNÍ NÁDRŽE A MÍSTA ODBĚRU VODY K HAŠENÍ
POŽÁRŮ
K požárním účelům se předpokládá využití vodních nádrží vesměs mimo území řešené
Regulačním plánem (v centru staré zástavby Sulic a jižně od Nechánic).
Vodovodní síť v řešeném území bude vybavena požárními hydranty DN 100, podzemními.
Hydranty budou rozmístěny po cca 100 m.
13.11 RIZIKA, OBJEKTY A ZÓNY UVAŽOVANÉ HAVARIJNÍM
PLÁNEM
V řešeném území se nepočítá s umístěním objektů zařazených do havarijního plánování.
51
14. VYHODNOCENÍ P ŘEDPOKLÁDANÝCH DŮSLEDKŮ
NAVRHOVANÉHO ŘEŠENÍ NA SLOŽKY ŽIVOTNÍHO
PROSTŘEDÍ, NA ZEMĚDĚLSKÝ PŮDNÍ FOND A NA
POZEMKY URČENÉ K PLNĚNÍ FUNKCÍ LESA
14.1 OVZDUŠÍ
Ve vlastním řešeném území se žádné registrované zdroje znečištění nenacházejí a
Regulační plán ani nepřipouští žádné využití území, které by bylo spojeno s nadměrným
znečištěním.
14.2 HLUK
V řešeném území se nenacházejí ani neplánují žádné výrazné stacionární zdroje hluku.
Hlavním stávajícím zdrojem hluku je doprava na silnici II/603 probíhající v sousedství
s řešeným územím. Funkční zónování navrhované zástavby omezuje negativní účinky této
dopravy na obytnou zástavbu na minimum.
14.3 P ŮDA
14.3.1 ZEM ĚDĚLSKÝ PŮDNÍ FOND (ZPF)
Celkový rozsah požadovaných ploch, údaje o druhu pozemku, BPEJ a třídě ochrany
ZPF
K trvalému záboru jsou určeny plochy uvedené v tabulce vyhodnocení ZPF o celkové
výměře 33,8541 ha. Celková plocha navržených rozvojových ploch je 35,7148 ha. Všechny
plochy jsou navrženy k zástavbě platným územním plánem.
V území se vyskytují BPEJ:
BPEJ třída ochrany ZPF
5.26.11 II.
5.26.01 II..
5.32.11 IV.
5.50.01 III.
Území je v klimatických regionech:
5 – mírně teplý, mírně vlhký, suma teplot nad 10° C 2200-2500, průměrná roční teplota 7-8°
C, průměrný roční úhrn srážek 550-650 mm, pravděpodobnost suchých vegetačních období
15-30%, vláhová jistota 4-10
Charakteristika HPJ
26 – hnědé půdy, hnědé půdy kyselé a jejich slabě oglejené formy na různých břidlicích a jim
podobných horninách; středně těžké, výjimečně těžší, obvykle štěrkovité, s dobrými
vláhovými poměry až stálým převlhčením.
32 – hnědé půdy a hnědé půdy kyselé na žulách, rulách, svorech a jim podobných
horninách a výlevných kyselých horninách, většinou slabě až středně štěrkovité, s vyšším
obsahem hrubšího písku, značně vodopropustné, vláhové poměry jsou velmi závislé na
vodních srážkách
50 – hnědé půdy oglejené a oglejené půdy na různých horninách, hlavně žulách a rulách;
zpravidla středně těžké, slabě až středně štěrkovité až kamenité, dočasně zamokřené
52
Charakteristika tříd ochrany ZPF
• II. t řída: zemědělské půdy v rámci klimatického regionu s nadprůměrnou produkční
schopností. Půdy vysoce chráněné, jen podmíněně odnímatelné a s ohledem na územní
plánování také jen podmíněně zastavitelné.
• III. t řída: půdy s průměrnou produkční schopností a středním stupněm ochrany, v
územním plánování možno eventuelně využít pro výstavbu.
• IV. t řída: půdy s převážně podprůměrnou produkční schopností v rámci příslušných
klimatických regionů, jen s omezenou ochranou, využitelné i pro výstavbu.
• I. t řída ochrany se nevyskytuje.
Třída ochrany II se vyskytuje v rozsahu 19,8887 ha.
Údaje o uskutečněných investicích do půdy
Na ploše záborů nebyly zjištěny.
Údaje o areálech zemědělské výroby, síti hospodářských cest a jejich narušení
Zábory se nedotýkají objektů zemědělské výroby a nenarušují siť hospodářských cest.
Současně zastavěné území
Všechny plochy jsou mimo současně zastavěné území, avšak na toto navazují a zcelují
rozdrobené stávající zastavěné plochy.
Údaje o uspořádání ZPF, ÚSES a pozemkových úpravách
Půda je převážně v kultuře orná, méně trvalé travní porosty a méně zahrady. Část ploch je v
současnosti neobdělávána, pozemky jsou vesměs již přeparcelované pro navrženou
zástavbu.
ÚSES do řešeného území nezasahuje. Na jihovýchodním cípu lokality Nechánice sousedí s
lokálním biocentrem 17 (rybníčky a niva Chotouňského potoka).
Pozemkové úpravy nejsou zpracovány.
Odtokové a hydrologické poměry
Na plochách určených k zástavbě budou odtokové poměry řešeny příslušnou částí
projektové dokumentace staveb. Obecně je vzhledem k technickým řešením zabezpečení
odtoku dešťových vod ze zástavby lépe řešeno a méně rizikové, než z polních pozemků. Na
plochách určených pro zeleň a zalesnění se projeví pozitivně vliv trvalého porostu dřevin na
zpomalení odtoku a protierozní ochranu oproti intenzivně obhospodařované zemědělské
půdě. Vliv záborů na odtokové poměry a vodní režim v řešeném území bude tudíž kladný.
Zdůvodnění řešení
Navržené zábory vycházejí ze schváleného územního plánu, požadavků obce a vlastníků
pozemků. Zábory jsou pro účely bydlení, u ploch 10, 10a, 10b, a 13 doplněné o funkce
nerušící výroby a služeb drobného podnikání – smíšené území. Tyto funkce jsou doplněny
nezbytnými komunikacemi a plochami veřejně přístupné zeleně. Bilance dle účelu vynětí je
uvedena v tabulce. Pro zástavbu je určeno 133,5 ha, pro zeleň včetně izolační zeleně 14,5
ha, pro zalesnění převážně na pozemcích již v současnosti zarůstajících spontánními nálety
17 ha.
Tabulka záborů dle účelu vynětí
lokalita bydlení smíšená zeleň komunikace
Sulice jih 8,8904 – 0,5931 1,0910
Hlubočinka 6,3933 1,9586 0,5201 1,4757
Nechánice 9,3314 – 1,1120 2,4635
součet 24,6151 1,9586 2,2252 5,0302
53
54
Vyhodnocení záboru ZPF:
označení kat. území soubor p.p. č. kultura ú čel vynětí plocha BPEJ plocha t řída celkem zast.
záboru PBEJ ochrany ZPF plocha záboru území
10a Sulice Hlubo činka 684 orná smíšené úz. 0.2906 5.48.11 0.2698 IV. 0.2906 ne
5.26.01 0.0088 II.
10b Sulice Hlubo činka 684 orná smíšené úz. 0.1086 5.48.11 0.1020 IV. 0.1086 ne
10c Sulice Hlubo činka 684 orná smíšené úz. 0.2993 5.48.11 0.2827 IV. 0.2993 ne
11 Sulice Hlubo činka 682/1 orná bydlení 0.2647 5.48.11 0.0169 IV. 0.2647 ne
5.26.01 0.2478 II.
12 Sulice Hlubo činka 682/2 orná bydlení 0.4175 5.26.01 0.4175 II. 0.4175 ne
681/11,12 orná
13a Sulice Hlubo činka 684 orná bydlení 0.2636 5.26.01 0.2405 II. 0.2636 ne
5.48.11 0.0231 IV.
13 Sulice Hlubo činka 684 orná smíšené úz. 0.1208 5.26.01 0.1208 II. 0.1208 ne
14 Sulice Hlubo činka 684 orná bydlení 1.3426 5.26.01 1.2302 II. 1.3426 ne
682/1 orná 5.48.11 0.1124 IV.
15 Sulice Hlubo činka 682/2 orná bydlení 1.1286 5.26.01 1.1286 II. 1.1286 ne
681/6-10 orná
16 Sulice Hlubo činka 681/3 orná bydlení 0.8491 5.26.01 0.8491 II. 0.8491 ne
681/13-17 orná
679/1 orná
17 Sulice Hlubo činka 679/1 orná bydlení 0.3792 5.26.01 0.3792 II. 0.3792 ne
18 Sulice Hlubo činka 679/1 orná bydlení 1.8482 5.26.01 1.8094 II. 1.8482 ne
681/17,18,19 orná 5.26.11 0.0388 II.
19 Sulice Hlubo činka 679/92 orná smíšené úz. 1.1745 5.26.01 1.1049 II. 1.1745 ne
5.26.11 0.0696 II.
21 Sulice Sulice jih 774/12-19 orná bydlení 0.8879 5.26.01 0.8879 II. 0.8879 ne
22 Sulice Sulice jih 774/1 ost. bydlení 1.0952 5.26.01 1.0843 II. 1.0843 ne
774/2 zahrada
774/3,5,6,8,9 orná
23 Sulice Sulice jih 423/1,2 zahr ada bydlení 0.5840 5.26.01 0.5726 II. 0.5726 ne
426/6 ost.
24 Sulice Sulice jih 419/1,2 or ná bydlení 0.7952 5.26.01 0.7952 II. 0.7952 ne
55
označení kat. území soubor p.p. č. kultura ú čel vynětí plocha BPEJ plocha t řída celkem zast.
záboru PBEJ ochrany ZPF plocha záboru území
25 Sulice Sulice jih 419/2,3 or ná bydlení 0.3573 5.26.01 0.3573 II. 0.3573 ne
30 Sulice Sulice jih 418/26,35-39 or ná bydlení 1.3027 5.26.01 0.6264 II. 1.3027 ne
775/20-,23 orná 5.26.11 0.6763 II.
31 Sulice Sulice jih 775/2 orná bydlení 1.0465 5.26.01 0.7613 II. 1.0465 ne
5.26.11 0.2852 II.
32 Sulice Sulice jih 418/7,14,32 z ahrada bydlení 1.0649 5.26.01 0.6237 II. 1.0649 ne
775/2 orná 5.26.11 0.4412 II.
33 Sulice Sulice jih 775/2 orná bydlení 0.3540 5.26.11 0.3540 II. 0.3540 ne
34 Sulice Sulice jih 775/2 orná bydlení 0.6000 5.26.11 0.6000 II. 0.6000 ne
418/31 orná
34a Sulice Sulice jih 418/33 orná bydlení 0.1553 5.26.11 0.1553 II. 0.1553 ne
35 Sulice Sulice jih 775/2 orná bydlení 1.0696 5.26.01 0.6469 II. 1.0696 ne
418/21-23,27-30 orná 5.26.11 0.4227 II.
40 Sulice Nechánice 124/64,65,66 or ná bydlení 0.2075 5.32.11 0.2075 IV. 0.2075 ne
41 Sulice Nechánice
124/25,33,53,57,5
8 orná bydlení 0.4664 5.32.11 0.4664 IV. 0.4664 ne
42 Sulice Nechánice 124/26-28 or ná bydlení 0.5517 5.32.11 0.5517 IV. 0.5517 ne
124/48,49 orná
43 Sulice Nechánice 124/4 orná bydlení 0.4690 5.32.11 0.2637 IV. 0.4690 ne
129/22 5.50.01 0.2053 III.
44 Sulice Nechánice 124/29,30,46,47 orná bydlení 0.4745 5.32.11 0.4745 IV. 0.4745 ne
45 Sulice Nechánice 124/4 orná bydlení 0.5331 5.32.11 0.5331 IV. 0.5331 ne
46 Sulice Nechánice 123/1 ttp bydlení 0.7339 5.32.11 0.1269 IV. 0.7339 ne
129/21,27 ttp 5.50.01 0.6070 III.
124/4 orná
50 Sulice Nechánice 141/17,18,19 z ahrada bydlení 1.4522 5.32.11 1.4522 IV. 1.4522 ne
141/2,4 orná
51 Sulice Nechánice 141/2,4 or ná bydlení 1.4732 5.32.11 1.4349 IV. 1.4349 ne
1240/5 ostatní
52 Sulice Nechánice 141/2 orná bydlení 1.4922 5.32.11 1.4922 IV. 1.4922 ne
53 Sulice Nechánice 141/2 orná bydlení 0.2974 5.32.11 0.2974 IV. 0.2974 ne
54 Sulice Nechánice 141/2 orná bydlení 1.3579 5.32.11 1.3579 IV. 1.3579 ne
141/7,8 orná
56
označení kat. území soubor p.p. č. kultura ú čel vynětí plocha BPEJ plocha t řída celkem zast.
záboru PBEJ ochrany ZPF plocha záboru území
141/105-109 orná
55 Sulice Nechánice 141/7,8 or ná bydlení 0.3051 5.32.11 0.3051 IV. 0.3051 ne
Z1 Sulice Sulice jih 775/2 orná zele ň 0.1246 5.26.11 0.1246 II. 0.1246 ne
Z3 Sulice Sulice jih 775/2 orná zele ň 0.0396 5.26.11 0.0396 II. 0.0396 ne
418/31 orná
Z4 Sulice Sulice jih 775/2 orná zele ň 0.0284 5.26.11 0.0284 II. 0.0284 ne
Z5 Sulice Sulice jih 420/5,8 ost. zele ň 0.7599 5.26.01 0.7599 II. 0.7599 ne
419/3 orná
418/21 orná
775/2 orná
Z7 Sulice Hlubo činka 684 orná zele ň 0.0570 5.26.01 0.0570 II. 0.0570 ne
682/1 orná
Z8 Sulice Hlubo činka 684 orná zele ň 0.3855 5.26.11 0.1359 II. 0.3855 ne
682/1 orná 5.26.01 0.2496 II.
682/2 orná
681/6 orná
681/13 orná
679/1 orná
679/13 orná
Z9 Sulice Hlubo činka 682/2 orná zele ň 0.0776 5.26.01 0.0776 II. 0.0776 ne
Z10 Sulice Nechánice 124/29 orná zele ň 0.0358 5.32.11 0.0358 IV. 0.0358 ne
124/48,49 orná
124/33 orná
Z11 Sulice Nechánice 129/5 ttp zele ň 0.5889 5.50.01 0.5889 III. 0.5889 ne
129/22-27 ttp
K1 Sulice Sulice jih 775/2 orná komunikace 0.7637 5.26.01 0.5993 II. 0.7637 ne
418/22 orná 5.26.11 0.2073 II.
418/4 orná
418/20 orná
775/20 orná
K2 Sulice Sulice jih 774/11 orná komunikace 1.3691 5.26.01 0.2844 II. 0.2844 ne
774/10 orná
774/7 orná
57
označení kat. území soubor p.p. č. kultura ú čel vynětí plocha BPEJ plocha t řída celkem zast.
záboru PBEJ ochrany ZPF plocha záboru území
774/1 ostatní
420/7 ostatní
774/26 orná
K3 Sulice Hlubo činka 682/2 orná komunikace 1.4757 5.26.01 1.1846 II. 1.5861 ne
682/1 orná 5.26.11 0.0317 II.
681/6-10 orná 5.48.11 0.2748 IV.
681/17 orná
679/1 orná
679/92 orná
K4 Sulice Nechánice 124/59-66 orná komunikace 2.5126 5.32.11 2.1895 IV. 2.5126 ne
124/44-51 orná 5.50.01 0.3231 III.
124/4,25,31-34 orná
141/7,8,105-108 orná
129/5 ttp
129/22-27 ttp
141/2 ,4o r n á
součet 35.7148 33.8541 33.8541
14.3.2 POZEMKY UR ČENÉ K PLNĚNÍ FUNKCE LESA (PUPFL)
Do stávajících pozemků určených k plnění funkce lesa návrh nezasahuje.
15. NÁVRH LH ŮT AKTUALIZACE
Aktualizace Regulačního plánu je navržena jednou za čtyři roky, současně s Územním plánem. Při změnách týkajících se změn závazné
části Regulačního plánu bude nutné provést změny Regulačního plánu případně nový Regulační plán i mimo toto čtyřleté období.
58
16. ZÁVAZNÁ ČÁST VE FORMĚ REGULATIVŮ
VYMEZENÍ ZASTAVITELNÉHO ÚZEMÍ
Celé území řešené Regulačním plánem Sulice je zastavitelným územím.
VYMEZENÍ STAVEBNÍCH POZEMKŮ A JEJICH VYUŽITÍ
blok funk ční plocha stavební pozemky
soubor Hlubočinka
10a smíšená I 1001-1002
10b smíšená I 1003
10c smíšená I 1004-1005
11 bydlení 1101-1103
12 bydlení 1201-1203
13 bydlení 1301
13a bydlení 1302-1303
14 bydlení 1401-1410
15 bydlení 1501-1508
16 bydlení 1601-1607
17 bydlení 1701-1703
18 bydlení 1801-1816
19 smíšená I 1901-1905
soubor Sulice jih
21 bydlení 2101-2108
22 bydlení 2201-2208
23 bydlení 2301-2306
24 bydlení 2401-2404
25 bydlení 2501-2503
30 bydlení 3001-3011
31 bydlení 3101-3107
32 bydlení 3201-3209
33 bydlení 3301-3303
34 bydlení 3401-3405
35 bydlení 3501-3509
soubor Nechánice
40 bydlení 4001-4003
41 bydlení 4101-4104
42 bydlení 4201-4204
43 bydlení 4301-4303
44 bydlení 4401-4404
45 bydlení 4501-4504
46 bydlení 4601-4608
50 bydlení 5001-5011
51 bydlení 5101-5112
52 bydlení 5201-5213
53 bydlení 5301-5304
54 bydlení 5401-5412
55 bydlení 5501-5503
56 bydlení 5601-5602
59
VYUŽITÍ POZEMKŮ
ZÁSADY VYUŽITÍ POZEMKŮ
F1 Zastavitelné pozemky jsou Územním plánem obce Sulice za řazeny převážně do
funkčních ploch určených pro bydlení; severní a jižní cíp souboru Hlubočinka je určen
pro smíšené funkce s rodinným bydlením. Ostatní přípustné využití pozemků bude
respektovat residenční funkci jako hlavní a bude stavebně integrováno do obytných
domů.
F2 Ve využití nezastav ěných částí pozemků bude jednoznačně převládat zeleň. Na
stavebních pozemcích se nepřipustí se výstavba samostatně stojících doplňkových
staveb s výjimkou zahradních altánů a otevřených besídek, popřípadě otevřených
zapuštěných bazénů.
F3 Ob čanské vybavení místního významu je možno umísťovat jako součást obytných
staveb; popřípadě je přípustné zřídit zařízení veřejného občanského vybavení, pokud je
v souladu s funkčním využitím plochy v Územním plánu obce Sulice, jako hlavní budovu
na pozemku namísto obytného domu.
F4 P ři využití pozemků ve veřejném prostoru (ulic, náměstíček, parčíků) bude dodrženo
uspořádání pode grafické části Regulačního plánu. Na veřejných plochách budou
zřízeny parkově upravené plochy a zelené pásy při komunikacích. Zejména se nepřipustí
rozšiřování ploch vozidlových komunikací včetně ploch pro odstavování vozidel nad
rozsah v grafické části Regulačního plánu.
VYMEZENÍ STAVEBNÍCH POZEMKŮ
Při oddělování stavebních pozemků se postupuje podle vymezení stavebních pozemků
v grafické části Regulačním plánu. Udávaná výměra v grafické části RP je pouze orientační a
není závazná.
V odůvodněných případech lze připustit dílčí odchylky, pokud nejsou v rozporu s Územním
plánem obce Sulice, pokud nedojde ke snížení počtu stavebních pozemků a pokud nebude
snížena využitelnost kteréhokoliv stavebního pozemku. Zásadně se nepřipustí spojování
dvou sousedních pozemků do jednoho – kromě pozemků určených Regulačním plánem jako
pozemky s možným využitím pro dvojdomky.
FUNKČNÍ VYUŽITÍ PLOCH A POZEMKŮ
Regulace přípustného využití funkčních ploch vychází ze zásad pro funkční regulaci Změny
číslo 1 Územního plánu obce Sulice a tyto zásady upřesňuje takto:
Na stavebních pozemcích v území řešeném Regulačním plánem nejsou v plochách se
smíšenou funkcí I (S1) vhodná zejména tato využití uvedená jako podmíněné využití ve
Změně číslo 1 Územního plánu obce:
• chovatelství a p ěstitelství v rámci drobných staveb nad rozsah samozásobení, které
svými negativními účinky zasáhne sousední pozemky
• stavby pro hromadnou rekreaci (hotel,motel,penzion).
REGULACE PLOŠNÉHO A PROSTOROVÉHO USPOŘÁDÁNÍ
VYMEZENÍ UŽÍVANÝCH POJMŮ
Pro účely tohoto Regulačního plánu jsou pojmy užívané v regulaci plošného a prostorového
uspořádání definovány takto:
Blok – Část současně zastavěného nebo zastavitelného území tvořená prostorově
souvisejícími stavebními pozemky, popřípadě jediným stavebním pozemkem, vymezená
60
veřejnými prostranstvími nebo veřejnými komunikačními prostory nebo hranicí současně
zastavěného či zastavitelného území. Blok je identifikován číslem bloku.
Uliční čára – Hranice mezi pozemky a veřejným prostranstvím nebo veřejným komunikačním
prostorem; uzavřená uliční čára vymezuje blok.
Pozemek – Stavební pozemek, tj. zastavěné plochy a nádvoří, jakož i eventuální přiléhající
další pozemky tvořené pozemkovými parcelami, které s nimi provozně souvisejí,
prostorově na něj navazují a jsou s ním užívány jako jeden celek.
Zastavění – Nadzemní stavby na pozemku, tj. hlavní budova a doprovodné stavby.
Zastavění může být umístěno pouze v prostoru mezi vnitřní a vnější stavební čarou.
Hlavní budova – budova4, která slouží přípustnému funkčnímu využití stanovenému
územním plánem.
Doprovodné stavby – Zahradní stavby, drobné stavby a jednotlivé garáže popřípadě
dvougaráže na pozemku, prostorově oddělené od hlavní budovy nebo k ní přistavěné.
Doprovodné stavby podporují funkční využití pozemku stanovené územním plánem.
Nadzemní podlaží – Podlaží, která nemají úroveň horního líce podlahy v průměru níže než
0,80m pod úrovní okolního rostlého terénu ve styku s lícem budovy. Pro výpočet průměru
se v případě pochybností uvažují místa ve čtyřech reprezentativních (od středu budovy
nejvzdálenějších) rozích posuzovaného podlaží. Pokud je stavebně upraveno k účelům
využití podkroví o světlé výšce nejméně 1,70 m alespoň v jednom místě, považuje se za
zvláštní druh nadzemního podlaží: jeho zastavěná plocha a obestavěný prostor v
započitatelné části jsou započítávány spolu se zastavěnou plochou a obestavěným
prostorem ostatních nadzemních podlaží.
Podzemní podlaží – Podlaží, která mají úroveň horního líce podlahy v průměru níže než
0,80m pod úrovní okolního rostlého terénu ve styku s lícem budovy a plochu o minimální
výměře 40 m2. Pro výpočet průměru se v případě pochybností uvažují místa ve čtyřech
reprezentativních (od středu budovy nejvzdálenějších) rozích posuzovaného podlaží.
Zastavěná plocha nadzemní části stavby (dále též: zastavěná plocha) – Plocha
půdorysného řezu v úrovni horního líce podlahy I. nadzemního podlaží, vymezená
vnějším lícem obvodových konstrukcí tohoto podlaží. U objektů poloodkrytých (bez
některých obvodových stěn) je vnějším obvodem obalová čára vedená vnějším lícem
svislých konstrukcí. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých
konstrukcí je zastavěná plocha podlaží vymezena ortogonálním průmětem střešní
konstrukce do vodorovné roviny. Do zastavěné plochy se započte i plocha, v níž není
strop nižšího podlaží, například schodiště, haly a dvorany probíhající přes více podlaží.
Započítává se plocha prostor podloubí, průjezdů a podobně, které jsou součástí nosných
konstrukcí staveb.
REGULACE PLOŠNÉHO A PROSTOROVÉHO USPOŘÁDÁNÍ NA POZEMCÍCH
Regulační prvky plošného a prostorového uspořádání na pozemcích
Koeficient zastavěné plochy (KZP) – Maximálně přípustný poměr zastavěné plochy všech
nadzemních podlaží staveb k výměře pozemku.
Vstupní průčelí – průčelí v němž je umístěn hlavní vjezd a vstup na pozemek; poloha
vjezdu je upřesněna v grafické části dokumentace.
Další uliční průčelí – další přiléhající k jiné ulici nebo části veřejného prostranství, nežli
vstupní průčelí.
4 §3 odstavec a) vyhlášky číslo 137/1998 Sb.
61
Stavební čára vnější – rozhraní vymezující zastavění bloku vůči vnějšímu okolí, zpravidla
směrem do veřejného prostranství. Rozlišuje se stavební čára
• U – uzav řená – rozhraní souvisle a úplně v celé své délce zastavěné
• O – otev řená – souvislost zastavění je zpravidla přerušena odstupy budov od hranic se
sousedními pozemky
• Z – závazná – rozhraní, jež zástavba musí dodržet v celém svém pr ůběhu – v rámci
tolerance úlev stanovených individuálně pro každý pozemek
• N – nep řekročitelná – rozhraní, jež zástavba nemusí dodržet v celém svém průběhu
(nesmí však být překročeno směrem ven, zpravidla do veřejného prostranství).
Možné úlevy z požadavků stanovených pro stavební čáru vnější závaznou vymezují prostor
pro správní uvážení schvalujícího orgánu (stavebního úřadu) v konkrétním případě
posuzování projektu stavby. Stavební úřad může na základě uvážení povolit
• ustoupení hlavní budovy bu ď na celé délce hrany průčelí od závazné stavební čáry
směrem dovnitř až o 1 m nebo
• ustoupení hlavní budovy na 1/2 (jedné polovin ě) hrany průčelí od závazné stavební
čáry směrem dovnitř bez omezení.
Závaznou stavební čáru však nesmí směrem do uličního prostoru překračovat žádná část
budovy.
Stavební čára vnitřní – vymezení zastavění směrem dovnitř bloku nebo jeho části. Její
poloha se stanoví hloubkou zástavby, tj. vzdáleností od stavební čáry vnější kolmo na
uliční čáru v ose pozemku.
Podlažnost – Počet nadzemních podlaží nad sebou. Počítá se po hlavní římsu. Pokud se
počet nadzemních podlaží v různých částech budovy liší, uvažuje se pro účely regulace
vždy největší počet nadzemních podlaží dosažený v jednom místě budovy při přilehlé
veřejné komunikaci. V případě dvojdomů stanoví stavební úřad jako doplňkový regulativ
výšku hlavní římsy (viz výška hlavní římsy).
Podkroví – možnost využití podkroví je zvláště vyznačena. Podkroví není považováno za
nadzemní podlaží.
Ustupující podlaží – alespoň v uličních průčelích musí odstupovat atika / římsa ustupujícího
podlaží za úroveň střešní roviny v příslušném (uličním) průčelí pod úhlem 45° měřeno ve
svislé rovině kolmé na rovinu průčelí.
Výška hlavní římsy – Maximální výška hlavní římsy budovy v uličním průčelí nad průměrnou
úrovní původního terénu ve styku s lícem budovy. Pro výpočet průměru se uvažují místa
ve čtyřech reprezentativních rozích budovy4. U dvojdomků se výška hlavní římsy budov
řídí vždy výškou římsy prvního postaveného domu.
Výška hřebene střechy – Maximální výška hřebene střechy budovy nad průměrnou úrovní
původního terénu ve styku s lícem budovy. Pro výpočet průměru se uvažují místa ve
čtyřech reprezentativních rozích budovy4. U dvojdomků se výška hřebene střechy budov
řídí vždy výškou hřebene střechy prvního postaveného domu.
Druh střech
• sedlová, polovalbová (S/PV); uli ční průčelí štítově orientovaných budov nebo jejich částí
(křídel) symetrické
• plochá (P) – sklon st řešních rovin do 5°
Sklon střech je závazně stanoven pro zastřešení v uličním průčelí, t.j. u střechy s hřebenem
orientovaným rovnoběžně s přilehlou komunikací (okapová orientace) pro střešní rovinu v
průčelí do ulice, přičemž je doporučeno dodržet týž sklon i v průčelí do vnitrobloku; u
střechy s hřebenem orientovaným kolmo na přilehlou komunikaci (štítová orientace) se
závaznost regulativu sklonu střech týká obou střešních rovin.V odůvodněných případech
může stavební úřad povolit výjimečně odchylku u sedlových a polovalbových střech o 5°.
62
Orientace štítů a hřebenů střech (sedlových respektive polovalbových) je rozlišována na
štítovou a okapovou vzhledem ke vstupnímu průčelí. Při štítové orientaci je hřeben
střechy kolmo na hlavní (vstupní) uliční průčelí, při okapové orientaci je hřeben střechy
rovnoběžně s tímto průčelím.
Doprovodné stavby lze situovat pouze v pásmu vymezeném stavebními čárami, tedy
v pásmu pro zastavění.
Na pozemcích pro rodinné domy nelze připustit volně stojící doprovodné nadzemní stavby
(zejména garáže je třeba řešit jako vestavěné do hlavní budovy popřípadě jako
přistavěné, ale při zachování minimálního odstupu od hranice sousedního pozemku).
* Další garáž nad stanovenou v hlavní budově lze v případě potřeby umístit jako volně stojící
i přistavěnou doprovodnou nadzemní stavbu v celém pásmu pro zastavění vymezeném
stavebními čarami, za předpokladu splnění obecných předpisů a norem a na základě
vydaného stavebního povolení.
Zahradní stavby (doprovodné stavby do výšky 50cm nad terénem + pergoly-
neuzavřené) lze situovat pouze v pásmu vymezeném od stavební čáry vnější (závazné)
směrem k i za stavební čáru vnitřní (nepřekročitelnou) , za předpokladu splnění obecných
předpisů a norem.
63
64
Regulativy plošného a prostorového uspořádání na pozemcích
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
B – plochy pro bydlení; SF
– plochy se smíšenou
funkcí I
orientace
orientace
druh: U=uzavřená;
O=otevřená; Z=závazná;
N=nepřekročitelná
vzdálenost od uliční čáry
[m]
druh: U=uzavřená;
O=otevřená; Z=závazná;
N=nepřekročitelná
vzdálenost od uliční čáry
[m]
maximální hloubka
zástavby kolmo na
vstupní průčelí [m]
maximální hloubka
zástavby kolmo na další
průčelí [m]
P= využ.podkroví; U=
ustupující podlaží
S/PV =sedlová,
polovalbová P=plochá
ve vstupním průčelí
maximální výška hřebene
střechy [m]
10a 01 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
02 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
10b 03 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
10c 04 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
05 SF 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 9
11 01 B 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 JZ O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 JZ JV O,Z 8 O,Z 8 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
12 01 B 0,2 SZ O,Z 6 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 J Z O,Z 8 O,Z 6 15* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J O,Z 8 15* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
13 01 SF 0,2 SV SZ O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 9
13b 02 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5 01 B 0,2 V
J
O,Z 5
O,Z 8
25
1+P S/PV 30-40° štít 8,5
14 01 B 0,2 V Z O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
S O , Z 5
02 B 0,2 S O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 SZ SV O,Z 5 O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 SV O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 SV O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
65
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
06 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 31* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 J O,Z 8 31 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 J O,Z 8 31* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 J O,Z 8 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5* 10 B 0,2 V
J
O,Z
O,Z 16
1+P S/PV 30-40° okap 8,5
15 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 J O,Z 8 13* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5 08 B 0,2 V
J
O,Z 5
O,Z 8
21*
1+P S/PV 30-40° štít 8,5
Z O,N 5 16 01 B 0,2 V
S
O,Z 5
O,Z 5
25*
1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 25 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 25 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J V O,Z 8 O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 J O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 J Z O,Z 7 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
17 01 B 0,2 S Z O,Z 5* O,N 5 24 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
18 01 B 0,2 S O,Z 5 22* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
66
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
05 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 Z O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 SZ O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 S O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 SZ O,N 6 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
11 B 0,2 SZ O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
12 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
13 B 0,2 Z J O,Z 5 O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
14 B 0,2 Z O,Z 8 21 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
15 B 0,2 Z O,Z 8 21 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
16 B 0,2 Z S O,Z 5 O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
19 01 SF 0,2 Z O,Z 21 32 1+U nebo
1+P
P nebo S/PV
30-40°
(štít) (9)
02 SF 0,2 Z J O,Z 8 O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 9
03 a SF 0,2 Z O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 9
04 a SF 0,2 Z O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 9
05 SF 0,2 Z S O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 9
21 01 B 0,2 Z J O,Z 8 O,N 8 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 Z O,Z 8 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 Z O,Z 8 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 Z S O,Z 8 O,N 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 V S O,Z 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
22 01 B 0,2 Z O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 J Z O,Z 8 O,N 8 17 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 V J O,Z 5 O,Z 8 17 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
67
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
06 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
23 01 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 V O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
24 01 B 0,2 J V O,Z 6 O,N 5* 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5* 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
25 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 5 18* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 18* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 5* 18* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
30 01 B 0,2 JZ JV O,Z 7 O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 JZ O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 JZ SV O,N O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 SV O,Z 7 16 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 SV S O,N 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 JV SV O,Z 7 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 JV O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
11 B 0,2 JV SV O,Z 7 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
31 01 B 0,2 J Z O,Z 10 O,N 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 SV J O,Z 5 O,Z 10 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 SV O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
68
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
04 B 0,2 SV O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J SV O,Z 5 O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 J JZ O,Z 5 O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 V J O,Z 5 O,Z 5 23 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
32 01 B 0,2 Z O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 Z O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 JZ O,N 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 JZ O,N 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 J O,Z 8 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 S O,N – 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
33 01 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
34 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
35 01 B 0,2 JZ O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 JZ O,Z 6 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 JZ J O,Z 6 O,N 10 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 SV J O,Z 6 O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
69
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
09 B 0,2 SV O,Z 6 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
40 01 B 0,2 J O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 J O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J O,Z 5 14 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
41 01 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 8 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
V 5 04 B 0,2 J
Z
O,Z 8 O,N
7
1+P S/PV 30-40° okap 8,5
42 01 B 0,2 S O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 17 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 J V O,Z 8 O,Z 5 17 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
43 01 B 0,2 S O,Z 5 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 V J O,N O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
44 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 12 23 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 23 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J O,Z 5 11 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 7 11 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
45 01 B 0,2 J Z O,Z 8 O,N 10 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 J V O,Z 8 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
46 01 B 0,2 Z O,Z 5 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
70
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
07 B 0,2 Z S O,Z 8 O,N 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
50 01 B 0,2 V O,N 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 V O,N 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 SV O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 Z S O,Z 5 O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 Z O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 J Z O,Z 8 O,Z 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 J O,Z 8 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
11 B 0,2 V O,N 5* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
51 01 B 0,2 S Z O,Z 5 O,N 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 S O,N 5 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
03 B 0,2 V S O,Z 5 O,N 5 20 17* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
04 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
05 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
06 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 7 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
07 B 0,2 J O,N 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
08 B 0,2 Z J O,Z 7 O,N 7 17 17* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 S Z O,Z 5 O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
10 B 0,2 Z O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
11 B 0,2 Z O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
12 B 0,2 J Z O,Z 7 O,Z 7 17 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
52 01 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 Z O,Z 7 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 Z J O,Z 7 O,N 7 20 20* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 J O,N 7 20 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
71
stavební čáry vnější stavební č. vnitřní
blok identifi
kační
číslo
pozem
ku
využití
dle
územn
ího
plánu
KZP
vstupní
průčelí
další
uliční
průčelí u vstupního
průčelí
u dalšího
uličního průčelí
u
vstupní
ho
průčelí
u
dalšího
uličního
průčelí
max.
podlažnost
hlavní
budovy
druh a sklon
střechy
orientace
střechy
výška
hřebene
střechy
07 B 0,2 V J O,Z 5 O,N 7 20 20* 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 S V O,Z 5 O,Z 5 20* 20* 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
09 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
10 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
11 B 0,2 V O,Z 5 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
12 B 0,2 J V O,Z 7 O,Z 5 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
13 B 0,2 Z O,N 20 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
53 01 B 0,2 V O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 V O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 V O,Z 5 15 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
54 01 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
04 B 0,2 S O,Z 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
05 B 0,2 S V O,Z 5 O,N 5 16 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
06 B 0,2 J V O,Z 5 O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
07 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
08 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
09 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
10 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
11 B 0,2 J O,Z 5 18 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
54a 12 B 0,2 V S O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
55 01 B 0,2 S J O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
02 B 0,2 S J O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
03 B 0,2 S J O,Z 5 O,N 5 1+P S/PV 30-40° okap 8,5
56 01 B 0,2 J Z O,Z 5 O,N 5 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
02 B 0,2 J V O,Z 5 O,N 10 15 1+P S/PV 30-40° štít 8,5
* vzdálenosti a odstupy jsou odvislé od vedení regulačních čar uvedených v grafice hlavního výkresu
72
a možno spojit oba pozemky pro využití jako dům s pečovatelskou službou nebo dům důchodců
73
REGULACE ARCHITEKTONICKÉHO ŘEŠENÍ
VIKÝŘE
Vikýře v šikmých střechách se připouští zřizovat nanejvýše v celkové šíři nepřesahující 1/3
(jednu třetinu) celkové délky příslušného průčelí. Zřizování širokých vikýřů se obecně
nedoporučuje.
OPLOCENÍ
Reguluje se oplocení pozemku vůči veřejnému prostranství.
Funkční
plocha
druh oplocení výška oplocení m ěřená uprostřed pole plotu
pro
bydlení
zděná podezdívka + pilíře nebo
sloupky + dřevěná částečně
průhledná výplň polí mezi pilíři /
sloupky
podezdívka max. 0,6 m; pilíře nebo sloupky
max. 1,8 m; výplň polí mezi pilíři / sloupky
max. 1,6 m.
smíšená
funkce I
zděná podezdívka + pilíře nebo
sloupky + průhledný nebo
částečně průhledný plot
podezdívka max. 0,6 m; pilíře nebo sloupky
max. 1,8 m; výplň polí mezi pilíři / sloupky
max. 1,6 m
Za částečně průhledný plot se považuje taková výplň polí oplocení, která zakrývá nejvýše
60% plochy pole. Průhledný plot (zpravidla pletivo) umožňuje neomezené vizuální propojení
z normálního horizontu i horizontu dítěte. Výška vstupních vrátek a vrat nesmí přesáhnout
výšku sloupků respektive pilířů. Materiál a úprava vrátek a vrat by měly být obdobné jako
jsou výplně polí.
ŘEŠENÍ DOPRAVY A PŘÍSTUPY KE STAVBÁM
D1 Řešené soubory se napojí na současně zastavěné území obce zklidněnými ulicemi
upravenými tak, aby nebyly využívány pro průjezdnou automobilovou dopravu.
Nepřipustí se ale žádná forma či úprava, která by omezila přístup anebo průchodnost
všech ulic pěšími popřípadě cyklisty.
D2 Všechny p ěší trasy v uličním profilu budou zásadně řešeny jako bezbariérové5.
D3 Vjezd na pozemek lze z řídit jen v části uliční čáry vymezené grafickou částí
dokumentace, a to nejlépe v místě šipky.
D4 Odstavování vozidel obyvatel rodinných dom ů a bytových domů, jakož i eventuálních
zaměstnanců provozoven a návštěvníků zařízení komerčního občanského vybavení, je
nutno zajistit na vlastních stavebních pozemcích, mimo veřejnou komunikaci.
ODSTAVOVÁNÍ A GARÁŽOVÁNÍ VOZIDEL
Reguluje se způsob zajištění potřebného počtu parkovacích a/nebo garážových stání na
pozemku nebo jinde, v členění na vozidla obyvatel bytů, pracovníky a zákazníky firem.
5 Vyhláška číslo 174/1994 Sb., o obecných technických podmínkách zabezpečujících užívání staveb
osobami s omezenou schopností pohybu a orientace.
74
funkční
plocha
odstavování vozidel rezidentů parkování zákazník ů krátkodobé parkování
návštěvníků
pro
bydlení
zajistit na pozemku se stavbou
pro bydlení alespoň jedno stání
osobního automobilu v garáži
v rámci hlavní stavby + jedno
další stání osobního automobilu
třídy B (ČSN 73 6056 Odstavné
a parkovací plochy, ČSN
73 6058 Hromadné garáže)
zajistit na vlastním
pozemku dostatečný
počet parkovacích míst
podle druhu podnikání;
krytá stání mohou být
umístěna jen v prostoru
přípustném pro stavby
budov
možno uvažovat
v přilehlém veřejném
prostranství (na ulici)
se
smíšenou
funkcí I
zajistit na pozemku se stavbou
alespoň jedno stání osobního
automobilu třídy B (ČSN
73 6056 Odstavné a parkovací
plochy, ČSN 73 6058 Hromadné
garáže) v garáži v rámci hlavní
stavby nebo v krytém přístřešku
zajistit na vlastním
pozemku dostatečný
počet parkovacích míst
podle druhu podnikání
možno uvažovat
v přilehlém veřejném
prostranství (na ulici)
ŘEŠENÍ TECHNICKÉHO VYBAVENÍ
T1 Soubor Hlubo činka bude zásobován vodou z vodárenské soustavy Jirčany. Podmínkou
pro otevření souboru pro výstavbu je vybudování posilovací čerpací stanice s akumulací,
která by upravila tlakové poměry v síti.
T2 Soubory Sulice jih a Nechánice budou zásobovány vodou ze skupinového vodovodu
Kamenicko s řídícím vodojemem Mandava. Tato soustava bude v budoucnu
v Hlubočince propojena se soustavou Jirčany. Zdrojem pitné vody bude dálkový přivaděč
ze Želivky.
T3 Všechny soubory budou odkanalizovány oddílnými kanalizacemi. Sít ě splaškové
kanalizace budou větevné se zaústěním
• do ČOV Borovina / Hlubočinka západ – ze souboru Hlubočinka a výtlakem z jímky
pro soubor Sulice jih
• do nové ČOV Nechánice (část odpadních vod bude přečerpávána)
Dešťové odpadní vody budou především vsakovány propustnými povrchy zahrad a
ostatní zeleně, včetně zachycených srážek na střešních pláštích zástavby. Trubní
větevnou sítí budou odváděny pouze dešťové odpadní vody zachycené povrchy
komunikací a ostatními zpevněnými plochami a gravitací odváděny
• soubor Hlubo činka – do sběrače, který bude napojen na stoku C do retenční nádrže u
komunikace II/603
• soubor Sulice jih – do stávající vodní nádrže v centru p ůvodní zástavby Sulice
• soubor Nechánice – do Chotou ňského potoka
T4 V každém souboru bude z řízeno několik stanovišť pro ukládání složek primárního
třídění: papír, sklo, plasty.
T5 Pro zásobování elektrickou energií je t řeba ve všech souborech zřídit nové trafostanice.
Pozemky pro tyto stanice jsou pozemky pro veřejně prospěšné stavby.
T6 Pro plánovaný stavební rozvoj soubor ů Sulice jih a Nechánice budou stávající vzdušná
vedení vysokého napětí nahrazena kabelizací. především využívat volné kapacity ve
stávajících zdrojích a rozvodech vody, v kanalizační síti a v zařízeních pro zásobování
plynem a elektrickou energií.
75
T7 Všechny soubory řešeného území je možné připojit na stávající středotlakou síť
zásobování zemním plynem napojenou na vysokotlakou regulační stanici, umístěnou na
území obce Kostelec u Křížku. Na rozhraní veřejných a soukromých pozemků budou
zřízeny domovní regulační stanice středotlak – nízkotlak.
LIMITY VYUŽITÍ ÚZEMÍ
OCHRANNÁ PÁSMA VEDENÍ A ZAŘÍZENÍ PRO ROZVOD ELEKTŘINY
Ochranná pásma liniových vedení
ochranná pásma podle
zákona číslo
458/2000 Sb.
ochranná pásma, která byla
stanovena podle předchozích
právních předpisů a nemění se
napájecí vedení 22kV
vzdušné
2 x 7 m od krajních
vodičů na každou stranu
2 x 10 m od krajních vodičů na
každou stranu
podzemní vedení 22kV 1 m po obou stranách
kabelu
(Podle §98 odstavce 2 zákona číslo 458/2000 Sb. zůstávají pro stávající vedení v platnosti
ochranná pásma stanovená dle předpisů platných před dnem účinnosti tohoto zákona.)
Ochranná pásma trafostanic
ochranná pásma podle
zákona číslo 458/2000 Sb.
ochranná pásma, která byla
stanovena podle předchozích
právních předpisů a nemění se
trafostanice sloupová,
mřížová nebo
stožárová
platí ochranné pásmo jako
pro linku, tj. pro trafo 22/0,4
je to 7 m na všechny strany
10 m na všechny strany
zděné trafostanice 2 m od vn ějšího líce
obvodové zdi nebo oplocení
(Podle §98 odstavce 2 zákona číslo 458/2000 Sb. zůstávají pro stávající vedení v platnosti
ochranná pásma stanovená dle předpisů platných před dnem účinnosti tohoto zákona.)
OCHRANNÁ PÁSMA VEDENÍ VODOVODU A KANALIZACE
Doporučené ochranné pásmo vodovodního potrubí je 2 m od venkovního okraje potrubí
vodorovně na obě strany. Vodohospodářský orgán po dohodě s provozovatelem sítě může
stanovit podle lokálních poměrů detailnější šíři ochranných pásem, a to podle světlosti
potrubí a dle významnosti vodovodního řadu.
Ochranné pásmo kanalizace je 3 m od okrajů půdorysných rozměrů stoky a souvisejících
objektů, neurčí-li vodohospodářský orgán jinak. V ochranném pásmu je možné provádět
jakoukoliv stavební činnost jen se souhlasem provozovatele kanalizace.
Soubor Hlubočinka spadá do vnějšího ochranného pásma štolového přivaděče Želivka.
OCHRANA ZAŘÍZENÍ SPOJŮ
Ochranné pásmo podzemních telekomunikačních vedení činí podle §92 odstavce 3 zákona
č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a změně dalších zákonů, 1,5 m po stranách krajního
vedení.
76
VYMEZENÍ POZEMKŮ VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÝCH STAVEB,
ASANACÍ A ASANAČNÍCH ÚPRAV
POZEMKY PRO VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ STAVBY
Dále uvedené pozemky lze rozhodnutím stavebního úřadu v souladu s §108 odst. 2a)
stavebního zákona vyvlastnit nebo vlastnická práva k pozemkům a stavbám na nich omezit.
Veřejně prospěšné stavby pro dopravu
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
soubor Hlubočinka
VPS 10 nová p říjezdová komunikace do souboru 684 VPS D2 v
ÚP
VPS11-1 zklidn ěná komunikace 682/1, 682/2, 684
VPS11-2 zklidn ěná komunikace 681/10, 681/11,
681/3, 681/17, 679/1,
679/92, 682/2
VPS11-3 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 684
VPS11-5 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 682/1, 682/2
VPS11-6 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 681/3, 681/7, 681/14
VPS11-7 zklidn ěná komunikace 681/3, 681/11,
681/12, 681/19
VPS11-8 zklidn ěná komunikace 679/1
VPS11-9 zklidn ěná komunikace 679/1
VPS11-10 zklidn ěná komunikace 679/92
VPS11-11 p ěší průchod navazující na VPS11-3 684
VPS11-12 p ěší průchod navazující na VPS11-5 682/1, 682/2
VPS11-13 p ěší průchod navazující na VPS11-6 681/6, 681/13
VPS11-14 p ěší průchod navazující na VPS11-8 679/1
VPS11-15 p ěší průchod k zastávce autobusu 684 VPS D3 v
ÚP
VPS 12 p ěší a cyklistická stezka s alejí 684, 682/1, 682/2,
681/6, 681/3, 681/13,
679/1
VPS D4 v
ÚP
soubor Sulice jih
VPS 13 nová p říjezdová komunikace do souboru
VPS14-1 zklidn ěná komunikace + vjezd na silnici 774/1, 420/7, 420/9
VPS14-2 zklidn ěná komunikace 774/10, 774/7, 774/3,
774/8, 774/9, 774/5,
774/6, 774/12,
774/14, 774/16,
774/18
VPS14-3 zklidn ěná komunikace 774/11, 774/26,
774/12, 774/13,
774/15, 774/17,
774/19
VPS14-4 zklidn ěná komunikace 426/6, 774/2
VPS14-5 p ěší průchod 419/3
VPS14-6 zklidn ěná komunikace a veřejné prostranství 419/1, 419/3, 419/2
VPS14-8 zklidn ěná komunikace 775/2
VPS14-9 zklidn ěná komunikace 775/2, 418/21
77
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
VPS14-10 zklidn ěná komunikace 418/20, 418/23,
418/27, 418/28,
418/36, 418/37,
418/38
VPS14-11 zklidn ěná komunikace 775/2
VPS14-12 zklidn ěná komunikace 775/21, 775/22,
775/23
VPS14-14 p ěší průchod 775/2, 418/31
soubor Nechánice
VPS15-1 zklidn ěná komunikace 124/61, 124/59,
124/60, 124/62,
124/63
VPS15-2 obslužná komunikace s alejí 124/50, 124/4,
129/22, 124/61,
124/31, 124/26,
124/49
VPS15-3 zklidn ěná komunikace se zelení 124/18, 124/55,
124/57, 124/24
VPS15-4 zklidn ěná komunikace 124/18
VPS15-5 zklidn ěná komunikace se zelení 124/4, 124/39, 123/1,
124/5, 129/24,
129/25, 129/5,
129/26
VPS15-6 zklidn ěná komunikace 124/50, 124/51,
124/49, 124/48,
124/4, 124/44,
124/47, 124/46,
124/42, 124/36
VPS15-7 zklidn ěná komunikace 1240/5, 1240/20,
141/2, 141/4, 129/22,
129/23, 129/24,
129/25, 129/5,
129/26, 129/27
VPS15-8 zklidn ěná komunikace 141/2
VPS15-9 zklidn ěná komunikace 141/2
VPS15-10 zklidn ěná komunikace se zelení 141/2
VPS15-11 zklidn ěná komunikace se zelení 141/2
VPS15-12 zklidn ěná komunikace s alejí 141/4
VPS15-13 zklidn ěná komunikace 141/2, 141/4
VPS15-14 zklidn ěná komunikace se zelení 141/7, 141/8,
141/108, 141/107,
141/106, 141/105
VPS15-15 p ěší průchod s alejí 124/29, 124/48
VPS15-16 nová p říjezdová komunikace do lokality mimo řešené území podmi ňova
cí stavba
VPS15-17 p ěší průchod s alejí 141/105
VPS15-18 p ěší průchod 141/7, 141/108,
141/109
78
Stavby pro veřejné technické vybavení území
označení ú čel stavby dot čené pozemky poznámka
VPS 20 kabelové vedení elektro 22kV v nové veřejné
komunikaci
VPS 21 sí ťový rozvaděč mimo řešené území podmi ňovací
stavba
VPS 22 zrušení nadzemního vedení elektro 22kV náhrada:
VPS 20
VPS 23 zrušení nadzemního vedení elektro 22kV náhrada:
VPS 20
VPS 30 trafostanice TS1 v souboru Hlubo činka 684
VPS 31 trafostanice TS2 v souboru Hlubo činka 671/44
VPS 32 trafostanice TS1 v souboru Sulice jih 774/1, 774/6
VPS 33 trafostanice TS5 v souboru Nechánice 124/62 (mimo řešené
území)
VPS 40 posilovací čerpací stanice vody (ČS1) mimo řešené území podmi ňovací
stavba
VPS 50 sedimenta ční a retenční nádrž dešťové
odpadní vody (DUN)
mimo řešené území
VPS 51 čerpací jímka splašků (ČJS) mimo řešené území podmi ňovací
stavba
Sítě technické infrastruktury vedené pod novými veřejnými komunikacemi nejsou v seznamu
veřejně prospěšných staveb samostatně uváděny, protože budou budovány současně
s investicemi do komunikace.
79
16.1 SCHEMATA ULI ČNÍCH PROFILŮ
16.1.1 ŠÍ ŘKA ULIČNÍHO PROSTORU 8 M – TYP A
80
16.1.2 ŠÍ ŘKA ULIČNÍHO PROSTORU 8 M – TYP B
81
16.1.3 ŠÍ ŘKA ULIČNÍHO PROSTORU 9 M – TYP C
82
16.1.4 ŠÍ ŘKA ULIČNÍHO PROSTORU 9 M – TYP D
83
16.2 UKÁZKY DOPORU ČENÝCH ÚPRAV OPLOCENÍ VŮČI
VEŘEJNÉMU PROSTORU
