🗓 Dokument z roku 2022
📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
TIMIKA s.r.o.
Podkovářská 674/2, Praha 9
Prognóza vývoje obyvatelstva
obce Sulice
na období 2022–2033
Zpracování: prosinec 2022
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
2
Obsah
HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……… 3
VĚKOVÁ STRUKTURA OBYVATEL ………………………………………………………………………………………………………………….. 3
PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ …………………………………………………………………………………………………………………………. 3
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ ……………………………………………………………………………………………………………………………….. 3
OBEC SULICE………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………… 4
OBYVATELSTVO ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 5
VÝVOJ POČTU OBYVATEL…………………………………………………………………………………………………………………………… 5
DEMOGRAFICKÁ STRUKTURA OBYVATELSTVA …………………………………………………………………………………………………… 7
POHYB OBYVATELSTVA – MIGRACE ………………………………………………………………………………………………………………. 9
PROBLEMATIKA NEPŘIHLÁŠENÝCH OBYVATEL …………………………………………………………………………………………………. 10
OSOBY, KTERÝM BYLO UDĚLENO POBYTOVÉ OPRÁVNĚNÍ V SOUVISLOSTI S VÁLKOU NA UKRAJINĚ ……………………………………. 11
PROGNÓZA VÝVOJE POČTU OBYVATEL ………………………….. ………………………….. ………………………….. …… 12
METODOLOGIE A PŘEDPOKLADY ……………………………………………………………………………………………………………….. 12
ZDROJE DAT ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. 13
AKTUALIZACE DEMOGRAFICKÉ PROGNÓZY …………………………………………………………………………………………………….. 13
PROGNÓZA ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 14
VÝVOJ CELKOVÉHO POČTU OBYVATEL ………………………………………………………………………………………………………….. 15
DEMOGRAFICKÁ STRUKTURA ……………………………………………………………………………………………………………………. 17
POČET DĚTÍ VE VĚKU DO DVOU LET …………………………………………………………………………………………………………….. 19
PLÁNOVÁNÍ KAPACIT MŠ A ZŠ ………………………………………………………………………………………………………………….. 20
VÝVOJ POČTU OBYVATEL V PRODUKTIVNÍM VĚKU ……………………………………………………………………………………………. 31
Mladiství 15–18 let ……………………………………………………………………………………………………………………… 31
Mladí dospělí 19–23 let ……………………………………………………………………………………………………………….. 32
Mladší produktivní věk – 24–39 let……………………………………………………………………………………………….. 33
Střední produktivní věk 40–64 let …………………………………………………………………………………………………. 34
PLÁNOVÁNÍ POSTPRODUKTIVNÍ SLOŽKY OBYVATELSTVA …………………………………………………………………………………….. 35
POZNÁMKY NA ZÁVĚR ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………… 38
SEZNAM TABULEK, GRAFŮ, OBRÁZKŮ A ZKRATEK ………………………….. ………………………….. …………………. 39
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
3
Hlavní zjištění
Věková struktura obyvatel
Podle údajů Českého statistického úřadu žilo k 31. 12. 2021 v Sulicích 2280 obyvatel. Podle
Sčítání lidu, domů a bytů (SLDB) k 26. 3. 2021 zde žilo 2472 obyvatel s obvyklým místem
bydliště.
Mezi lety 2000 a 2010 vzrostl počet obyvatel Sulic z počtu 682 obyvatel na více než
dvojnásobek (1368) a v letech 2010 a 2021 se také zhruba zdvojnásobil. Ve srovnání se
Středočeským krajem i s celou ČR se jedná o výrazně nadprůměrný růst , který je
charakteristický pro obce v prstenci okolo Prahy, tzv. suburbánní obce.
Věková struktura se také vyznačuje charakterem suburbánní obce . Je zde velký počet dětí
a dospělých ve věku 25–40 let a nižší počet seniorů, než je obvyklé ve Středočeském kraji
i v celé ČR.
Dle střední varianty prognózy by mělo v Sulicích v roce 203 3 žít více než 4,5 tisíce obyvatel
a podle vysoké varianty až 6 tisíc obyvatel. Vývoj bude i nadále záviset na budoucí migraci. Tu
lze do jisté míry předvídat podle rozestavěné a naplánované nové výstavby. Doporučujeme
proto demografickou prognózu pravidelně aktualizovat.
Předškolní vzdělávání
Mateřská škola v Sulicích má v současné době kapacitu 8 tříd s e 190 dětmi. Sídlí ve třech
pracovištích – Pracoviště 1 v Želivci, Lesní mateřská škola a pracoviště v Hlubočince.
V roce 2033 by měl počet dětí předškolního věku, včetně dvouletých a předškoláků dosáhnout
počtu cca 220 – 290 dětí (dle střední a vysoké varianty).
Kapacitu předškolního vzdělávání bude oproti současnému stavu pravděpodobně potřeba
navýšit, je potřeba ji pravidelně sledovat.
Školní vzdělávání
Základní škola v Sulicích disponuje rejstříkovou kapacitou 330 dětí a nachází se v budově
postavené v roce 2016. Kapacita školy je již nyní naplněna, převážně dětmi ze Sulic. Obec má
v plánu postavit novou budovu školy s další kapacitou 240 dětí.
Do roku 2033 počet dětí školního věku vzroste na 570 – 820 dětí (dle střední a vysoké varianty).
V průběhu příštích let bude potřeba důkladně zvážit developerské aktivity a pečlivě sledovat
aktualizované počty dětí z důvodů kapacity základní školy, dle vysoké varianty nebude
stačit.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
4
Obec Sulice
Obec Sulice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha – východ. Patří do ORP Říčany. Obec se
skládá ze samo statných částí Sulice, Hlubočinka, Nechánice a Želivec a její k atastrální území
zaujímá plochu 992 ha.
Obrázek 1: Sulice v okrese Praha – východ
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sulice
Obcí prochází silnice II/603 Praha – Jesenice – Kamenice – Poříčí nad Sázavou, tzv. „ Stará
benešovská“ a silnice II/107 ve směru Stránčice – Velké Popovice – Kamenice – Týnec nad
Sázavou.
Obec je součástí PID a má velmi dobrou autobusovou obslužnost.
V obci se nachází mateřská a základní škola. Obec má vybudovanou téměř kompletní
infrastrukturu veřejné vodovodní a kanalizační sítě. V obci je několik supermarketů.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
5
Obyvatelstvo
Vývoj počtu obyvatel
Obec Sulice patří do suburbánního pásma Prahy a vývoj obyvatel obce se vyznačuje všemi
hlavními znaky tohoto typu osídlení.
Termín suburbanizace označuje proces, při kterém dochází k přesunu obyvatel, jejich aktivit
a některých funkcí jádrového města do jeho zázemí, kde vytváří obytné čtvrti, ale také
komerční zástavbu i průmyslové parky lokalizované podél dálnic. Za suburbánní obce
považujeme takové, které mají vysokou intenzitu bytové výstavby a zároveň vysokou intenzitu
přistěhování z jádrového města.
V roce 1850 měly obce Sulice, Nechánice a Želivec 470 obyvatel, v roce 1950 590 obyvatel,
v roce 1991 492 obyvatel. V roce 2001 počet obyvatel stoupl na 708 po připojení Hlubočinky.
Po roce 2000 Sulice zaznamenaly nebývale dynamický populační vývoj . Mezi lety 2000
a 2010 vzrostl počet obyvatel na dvojnásobek, stejně tak v další dekádě. Růst počtu obyvatel
byl způsoben developerskou aktivitou a stěhováním lidí do nově vystavěných domů v Sulicích.
Tabulka 1: Počet obyvatel Sulic v letech 2000–2021, dle ČSÚ1
Stav k 31.12. Celkem Muži Ženy
Nárůst –
bazický index
[1]2000
Nárůst –
bazický index
2010
2000 682 318 364 100 %
2005 1135 549 586
2010 1368 663 705
100 %
2015 2162 825 1 337
2016 1792 853 939
2017 1906 912 994
2018 1971 948 1 023
2019 2106 1 009 1 097
2020 2225 1 074 1 151 326 % 163 %
2021 2280 1 103 1 177 334 % 167 %
1 Údaje o počtu obyvatel dle metodiky ČSÚ zahrnují osoby hlášené k trvalému pobytu a cizince s povolením
k dlouhodobému pobytu. Pokud nebude specifikováno jinak, všechny údaje o současném či historickém počtu
obyvatel se vztahují k osobám s hlášeným pobytem v Sulicích.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
6
Graf 1: Počet obyvatel Sulic v letech 2000–2021 (stav k 31.12.)
Zdroj: vlastní zpracování dle dat z ČSÚ
Počet obyvatel Sulic vykazuje trvalý nárůst s meziročním nárůstem (od roku 2003) okolo 5 %.
Meziroční nárůst mezi roky 2000, 2001 a 2002 byl 13 %, resp. 20 %. Za posledních 10 let vzrostl
počet obyvatel více jak na trojnásobek. Trend ve vývoji počtu obyvatel vykazuje pozitivní
(vzrůstající) tendenci s mírnými „špičkami“ představující roky dokončení etap nové výstavby
a nastěhování nových rodin do Sulic.
0
500
1000
1500
2000
2500
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Počet obyvatel
Rok
Stav k 31.12. celkem Stav k 31.12. muži Stav k 31.12. ženy
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
7
Demografická struktura obyvatelstva
Stěhování mladých rodin do obcí v prstenci okolo Prahy mělo a bude mít i nadále pozitivní
dopad na změny demografické struktury obyvatelstva. Obec je „mladá“ a produktivní.
Celkově je v obci vyrovnaný podíl žen a mužů, což je v souladu s charakterem Středočeského
kraje, zhruba 49,8 % mužů a 50,2 % žen. Tento podíl se v průběhu sledovaného období zásadně
nemění.
Graf 2: Demografická struktura obyvatel Sulic 2010 x 2021
Zdroj: ČSÚ
Graf srovnává podíl jednotlivých pětiletých věkových kategorií (kohort) v obci. Z grafu je
patrný výrazně vyšší podíl dětí (0–14 let) v roce 2021 oproti roku 2010. To samé platí pro osoby
ve věku 45–49 let. Také je evidentní nižší zastoupení „young adults“ (20 –29 let), u kterých
můžeme pozorovat trend stěhování se do centra za prací a kteří se vrací zpátky po založení
rodiny.
Věková pyra mida tohoto tvaru, tedy s populačně silnou základnou a silným zastoupením
obyvatel mladšího produktivního věku, je důsledkem probíhajících suburbanizačních procesů,
tj. do obce se stěhují rodiny, nikoliv jednotlivci.
150 100 50 0 50 100 150
0-4
5–9
10–14
15–19
20–24
25–29
30–34
35–39
40–44
45–49
50–54
55–59
60–64
65–69
70–74
75–79
80–84
85–89+
Počet obyvatel
Věk
věk ženy 2021 věk muži 2021 věk ženy 2010 věk muži 2010
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
8
Následující tabulka zachycuje věkové ro zložení obyvatelstva podle tří hlavních věkových
skupin v porovnání s průměrem ČR, Středočeského kraje a Prahy.
Tabulka 2: Věkové rozložení obyvatelstva podle tří hlavních věkových skupin k 31.12.2021
Počet
obyvatel
celkem
v tom ve věku Další ukazatele
0-14 let 15-64 let 65 + Prům.
věk
Index
stáří2
Index
ekon.
zatížení3
Česká
republika 10 516 707 1 693 408 6 654 190 2 169 109 42,8 128,09 58,05
Středočeský
kraj 1 386 824 248 521 876 292 262 011 41,5 105,43 58,26
Hlavní město
Praha 1 275 406 203 472 820 761 251 173 42,3 123,44 55,39
Sulice 2280 539 1451 290 37,1 51,50 57,13
Zdroj: ČSÚ a vlastní výpočty
Další ukazatele z tabulky č. 2 potvrzují již výše zmíněné, a to, že populace Sulic je v porovnání
se Středočeským krajem i Českou republikou velmi mladá. Průměrný věk je v obci o 5,7 let
nižší, než je průměr České republiky. Dle indexu stáří připadá na 100 dětí do 15 let pouze cca
50 obyvatel starších 65 let , což je zhruba poloviční hodnota oproti ostatním územním
srovnání. Dle indexu ekonomického zatížení připadá na 100 obyvatel ve věku 15 –64 let
57 obyvatel ve věku 0 –14 let a 65+. Obě hodnoty vypovídají o vysokém počtu dětí oproti
průměrným hodnotám ČR i Středočeského kraje. To, že v případě Sulic převažují obyvatelé ve
věku 0–14 let nad 65+ dokazuje následující tabulka č. 3, ze které plyne, že Sulice mají relativně
vysoký podíl obyvatel v produktivním věku, nadprůměrně vysoké zastoup ení obyvatel
v předproduktivním věku, a naopak výrazně nízký podíl seniorů.
2 Index stáří vyjadřuje, kolik obyvatel ze starších věkových skupin (65+) připadá na sto dětí do 15 let.
3 Index ekonomického zatížení vypovídá o poměru počtu seniorů a dětí k počtu obyvatel v ekonomicky aktivním věku. Vyjadřuje
tedy, kolik dětí ve věku 0–14 let a osob ve věku 65+ připadá na 100 obyvatel ve věku 15-64 let.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
9
Tabulka 3: Věkové rozložení obyvatelstva podle tří hlavních věkových skupin k 31.12.2021
Sulice 2021 Středočeský kraj 2021
Absolutní Relativní Absolutní Relativní
Předproduktivní
(0–14 let) 539 24 % 121 478 17 %
Produktivní
(15–64 let) 1451 64 % 430 191 61 %
Postproduktivní
(65 a více let) 290 13 % 149 663 21 %
Zdroj: ČSÚ a vlastní výpočty
Pohyb obyvatelstva – migrace
Na růst obyvatelstva Sulic měla v posledních 20 letech zásadní vliv migrace, tj. příchod mladých
párů a rodin s dětmi. V důsledku migrace těchto osob d ošlo i ke zvýšení porodnosti , která se
i dnes díky pokračující migraci drží na velmi vysoké úrovni.
Tabulka 4: Pohyb obyvatel v Sulicích
Rok
Počet
obyvatel
k 31.12.
Celkový
přírůstek/
úbytek
Přirozený
přírůstek/
úbytek
Živě
narození Zemřelí
Přírůstek/
úbytek
stěhováním
Přistěhovalí Vystěhovalí
2010 1368 23 2 11 9 21 76 55
2020 2225 119 13 22 9 106 160 54
2021 2280 88 17 25 8 71 146 75
Zdroj: ČSÚ
Demografická situace se významně liší od celé ČR i od Středočeského kraje a vykazuje typické
znaky suburbánních obcí, tj. obcí, kam se stěhují mlad í z velkých měst za příjemnějším
a levnějším bydlením – násobně větší míra přírůstku stěhováním, nadprůměrně velký počet
nově narozených dětí, nízké průměrné stáří populace a podprůměrná míra úmrtnosti. Dalším
rysem je výrazný pohyb obyvatel – více přistěhováním ale i vystěhováním, než je průměrně
v ČR.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
10
Tabulka 5: Relativní pohyb obyvatel – Počet událostí na 1000 obyvatel
2021 Míra porodnosti Míra úmrtnosti Míra
přistěhovalých
Míra
vystěhovalých
Sulice 11,40 3,5 64,04 32,89
Hl. m. Praha 11,96 11,41 37,08 25,01
Středočeský kraj 10,95 12,11 24,99 13,51
ČR 10,65 13,32 6,59 1,83
Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočty
Problematika nepřihlášených obyvatel
Roční statistiky ČSÚ uvádějí počty trvale hlášených obyvatel.
Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 zjišťovalo nejen počet obyvatel s trvale hlášeným
bydlištěm, ale i s obvyklým místem bydliště. Následující tabulka uvádí rozdíly mezi počtem
obyvatel Sulic v roce 2021.
Tabulka 6: Rozdíly mezi počtem obyvatel s obvyklým pobytem a počtem trvale hlášených obyvatel
Počet obyvatel S obvyklým pobytem k 26.3.2021 Trvale hlášených k 31.12.2021
Celkem 2472 2280
Muži 1221 1103
Ženy 1251 1177
Zdroj: ČSÚ
Problematika nepřihlášených občanů je ale mnohem širší, než se z výše uvedené tabulky zdá.
Přesnější odhady dostaneme z údajů spotřeby vody, množství odpadní vody případně
z poplatků za odpady. U obcí obdobného typu se uvádí až 25 % nově přistěhovalých obyvatel
(některé obce v okolí Prahy uvádějí až 40 %).
V této studii vycházíme z údajů poskytnutých zástupci obce, tj. že k 31.12.2021 bylo v obci cca
1200–1400 nepřihlášených osob, což je zhruba polovina obyvatel navíc.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
11
Osoby, kterým bylo uděleno pobytové oprávnění v souvislosti s válkou
na Ukrajině
Tabulka 7: Počty osob s pobytovým oprávněním v souvislosti s válkou na Ukrajině v Sulicích k 5.9.2022
Do 3 let 3–6 let 6–15 let 15–18 let 18–65 let 65+
Celkem
Muži Ženy Muži Ženy Muži Ženy Muži Ženy Muži Ženy Muži Ženy
0 2 1 1 2 5 1 0 6 23 0 0 41
Zdroj: MV ČR
Nedomníváme se, že by v tomto počtu osoby s pobytovým oprávněním v souvislosti s válkou
na Ukrajině měly výrazný vliv na prognózu vývoje počtu obyvatelstva.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
12
Prognóza vývoje počtu obyvatel
Metodologie a předpoklady
Prognóza budoucího vývoje populace obce Sulice využívá kohortně -komponentní metodu,
která vychází ze stávající věkové struktury obyvatel podle pohlaví a jednotek věku ( kohort).
Každá jednotka věku se vyznačuje svou specifikou úmrtnosti, porodnosti a migrace.
Prognóza byla zpracována odděleně pro muže a ženy po jednotkách věku s výchozí věkovou
strukturou k 31. 12. 2021. Horizont prognózy byl stanoven k 31. 12. 2033, tj. na 12 let.
Pro odhad úmrtnosti vycházíme z podrobných úmrtnostních tabulek p ro muže a ženy
za období 2019–2020 pro Středočeský kraj.
Pro odhad počtu nově narozených dětí jsme zvolili hrubou míru porodnosti vycházející
z mediánu nově narozených dětí v Sulicích za posledních 10 let, protože je vyšší, než ve
Středočeském kraji nebo v celé ČR.
Pro odhad budoucí migrace jsme zvolili průměr salda migrace (tj. přistěhovalí – vystěhovalí)
Sulic za posledních 5 let se simulací etap nové výstavby.
Tato hodnota je vypočítaná z „běžného“ stěhování obyvatel mezi obcemi a z výrazných
nárůstů v souvislosti se stěhováním do nově postavených domů.
Tabulka 8: Podrobnější odhad nové výstavby v následujících letech dle informací od zadavatele
Lokalita Počet b.j. Počet osob Odhad
stěhování Poznámka
Nová Hlubočinka 56 196 2023-24 Většinou už prodané
Sulice „za obecním
úřadem“ 17 60 2025-28
Nechánice 72 252 2023-26
Mandava II 200 700 2023-25
Sulice 120 420 2025-28
Do počtu skutečných obyvatel musíme počítat i osoby nepřihlášené k trvalému pobytu.
Počítáme s hodnotou 1200 osob (kterou připočítáme k počtu přihlášených osob v roce 2022).
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
13
Zdroje dat
Základním zdrojem dat jsou statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) se zapracováním
některých výsledků SL DB z roku 2021, dále Územní plán Sulic, Katastr nemovitostí, statistiky
MV ČR a informace poskytnuté zadavatelem.
Aktualizace demografické prognózy
Demografická studie je odhad budoucnosti platný k okamžiku zpracování s předpokladem, že
se naplní uvažované trendy. Proto doporučujeme demografickou studii aktualizovat
pravidelně po 5 letech, případně za situace, kdy se objeví nová nepředvídaná okolnost, která
ovlivní především atraktivitu bydlení v Sulicích.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
14
Prognóza
Na základě výše uvedených parametrů byl proveden modelový výpočet vývoje počtu
a věkové struktury obyvatel obce Sulice.
Horizont prognózy je 12 let. V tomto období nepředpokládáme, že dojde k výrazným změnám
v trendech porodnosti a úmrtnosti . Nejvýznamnějším variantním prvkem je právě míra
migrace. To je dáno nejen charakterem (suburbánní obec), ale i strategií obce , která definuje
některé silné stránky obce, důležité pro rozvoj bydlení:
Silné stránky:
• Poloha na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy
• Dobrá dopravní obslužnost do centra hlavního města Prahy
• Mateřská a základní škola zřizovaná obcí
• Volné plochy definované územním plánem obce pro výstavbu
• Obec má vybudovanou téměř kompletní technickou infrastrukturu; …
• Zajímavé přírodní a rekreační lokality na území obce
• Dobré rozptylové podmínky
zdroj: Strategický rozvojový plán obce Sulice na roky 2020–2026
Prognóza vývoje obyvatelstva Sulic byla zpracována ve třech variantách: střední, vysok é
a nízké, přičemž střední varianta představuje nejpravděpodobnější trajektorii sledovaného
vývoje. Vysoká a nízká varianta pak vymezuj e realistické rámce budoucího vývoje s ohledem
na míru neurčitosti vý sledků daných střední variantou. Jejich překročení je relativně málo
pravděpodobné.
Střední varianta vznikla aplikací parametrů projekčního modelu, které odpovídají středním
variantám očekávaného vývoje všech složek populační reprodukce (plodnosti, úmrtno sti
a migrace) na výchozí pohlavně věkovou strukturu obyvatel Sulic k 31.12.2021 poskytnutou
ČSÚ.
Ve vysoké variantě předpokládáme vyšší míru migrace, než tomu bylo dosud. Naproti tomu
v nízké variantě předpokládáme, že bude z jakéhokoliv důvodu zastavena nová výstavba
a dojde pouze k „obvyklé” migraci mezi obcemi.
Pokud není uvedeno jinak, jsou ve studii diskutovány výsledky střední varianty očekávaného
vývoje.
V prognóze počítáme s odhadovanými skutečnými počty obyvatel Sulic. Ve nízké variantě je
ke vstupním údajům z ČSÚ připočítáno 1000 obyvatel, ve střední 1200 obyvatel a ve vysoké
1400 obyvatel.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
15
Vývoj celkového počtu obyvatel
Tabulka 9: Vývoj počtu obyvatel obce Sulice do roku 2033
Rok Počet obyvatel
min střed max
20214 2280 2280 2280
2022 3361 3540 3840
2023 3461 3803 4291
2024 3465 3996 4745
2025 3469 4267 5223
2026 3471 4363 5422
2027 3457 4441 5544
2028 3443 4504 5642
2029 3427 4552 5716
2030 3411 4588 5790
2031 3394 4613 5862
2032 3375 4638 5934
2033 3355 4662 6005
Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet
Počet obyvatel Sulic s krajní pravděpodobností dále poroste , a to přinejmenším i za horizont
prognózy. Podle střední varianty by mělo do roku 203 3 dojít k vzestupu počtu obyvatel
na úroveň přes 4,5 tisíce osob. Jedná se tedy o zvýšení počtu obyvatel o 2,3 tisíce osob.
Pozn.: Skokový nárůst počtu obyvatel mezi lety 2021 a 2022 je “technikálie” způsobená
připočtením odhadovaného počtu nepřihlášených obyvatel (1000 -1400 osob) k údajům
o počtu přihlášených obyvatel z ČSÚ k 31.12.2021.
4 Počty trvale hlášených obyvatel
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
16
Graf 3: Vývoj počtu obyvatel obec Sulice do roku 2033
Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet
2280
2780
3280
3780
4280
4780
5280
5780
6280
2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
nízká varianta střední varianta vysoká varianta
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
17
Demografická struktura
Graf 4: Demografická struktura obyvatel obce Sulice – porovnání roku 2021 a 2033
Zdroj: ČSÚ, vlastní zpracování
Graf výše zobrazuje střední variantu odhadovaného vývoje.
Můžeme pozorovat nárůst počtu dětí ve věku 10–19 let a nárůst počtu osob v produktivním
věku 40–50 let. To je dáno posouváním silných migračních ročníků z období 2010–2020 a
věkovou strukturou přistěhovalých obyvatel.
Dále je vidět nadprůměrně nízký počet seniorů.
Základní tvar demografické struktury zůstává zachován, protože nepředpokládáme v příštích
12 letech změnu charakteru obce (suburbánní obec s výrazným vlivem migrace rodin s dětmi).
– 300 – 200 – 100 – 100 200 300
0-4
5–9
10–14
15–19
20–24
25–29
30–34
35–39
40–44
45–49
50–54
55–59
60–64
65–69
70–74
75–79
80–84
85+
ženy 2033
muži 2033
ženy 2021
muži 2021
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
18
Tabulka 10: Pětileté věkové skupiny obyvatelstva v porovnání let 2021 a 2033
věk
Stavy k 1.1.20XX
2021 2033
x muži ženy muži ženy
0-4 86 83 138 130
5–9 97 106 149 137
10–14 84 83 180 160
15–19 73 73 158 159
20–24 53 50 121 133
25–29 45 49 116 107
30–34 62 82 107 112
35–39 89 94 172 216
40–44 80 98 206 260
45–49 91 103 221 205
50–54 68 80 186 172
55–59 72 73 142 159
60–64 65 51 108 119
65–69 49 54 99 108
70–74 40 37 69 79
75–79 30 34 62 70
80–84 12 17 31 34
85+ 7 10 12 23
Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet
Tabulka 11: Hlavní věkové skupiny obyvatelstva v porovnání let 2021 a 2033
2021 % 2033 %
Předproduktivní 685 30 % 1211 26 %
Produktivní (19-65 let) 1 305 57 % 2 863 61 %
Senioři 65+ 290 13 % 587 13 %
Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet
Oproti obvyklému rozdělení (předproduktivní 0 – 14 let a produktivní 15 – 64 let ) jsme
v tabulce uvedli do skupiny předproduktivní osoby ve věku 0 – 18 a produktivní 19 – 65 let,
protože vzhledem k demografickému charakteru Sulic se jedná o vhodnější rozdělení (je
mnohem vyšší pravděpodobnost, že si mladí do 18 let nebudou vydělávat). V roce 2033 tedy
očekáváme vyšší zastoupení produktivní vrstvy obyvatel na úkor předproduktivní.
Pozn: Pro celou ČR platí následující hodnoty ze SLDB 2021: děti ve věku 0 – 14 let 16,1 %, osoby
ve věku 15 – 64 let 63,5 % a senioři ve věku 65 a více let 20,4 %.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
19
Počet dětí ve věku do dvou let
Tabulka 12: Počet dětí ve věku do 2 let
0 – 2 roky MIN STŘED MAX
2022 118 126 150
2023 127 152 183
2024 108 145 183
2025 106 156 201
2026 107 153 195
2027 106 152 191
2028 105 155 196
2029 105 156 198
2030 105 156 200
2031 104 157 203
2032 104 158 205
2033 103 159 208
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 5: Počet dětí ve věku do 2 let
Zdroj: vlastní výpočty
V příštím roce pozorujeme nárůst počtu 0 –2letých, který je způsobený připočítáním
nepřihlášených obyvatel a další nárůst odhadujeme v roce 2025 v důsledku očekávané vyšší
migrace.
Od roku 2027 počet 0–2letých dětí bude mírně narůstat.
Zvýšený počet dětí bude pravděpodobně nárokovat zvýšení požadavků na služby hlídání takto
malých dětí – jesle, dětské skupiny, sousedské hlídání, mateřská centra s hlídáním, …
0
50
100
150
200
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
20
Plánování kapacit MŠ a ZŠ
Současný stav kapacit MŠ
Mateřská škola Sluníčko Sulice je předškolní zařízení s celodenní péčí a se 3 pracovišti, jako
příspěvkovou organizaci ji zřizuje Obec Sulice. Má celkem 8 tříd. Nejvyšší povolený počet dětí
v mateřské škole je 190.
Pracoviště školy:
Pracoviště školy č. 1 Školní 349, Želivec 251 68 Sulice
Mateřská škola s celodenním provozem – 4 třídy
Detašované pracoviště č. 2a
Lesní mateřská škola, Ke Kapličce, Hlubočinka,
251 68 Sulice
Lesní mateřská škola s celodenním provozem –
2 oddělení
Detašované pracoviště č. 2b
Mateřská škola Pampeliška, Ke Kapličce 1040,
Hlubočinka
251 68 Sulice
Mateřská škola s celodenním provozem – 2 třídy
Obrázek 2: MŠ Sulice
Zdroj: web MŠ, Google Maps
MŠ je plně obsazená, většinou dětmi ze Sulic, což dokazuje i výsledek přijímacího řízení na
školní rok 2022/2023. K zápisu se dostavilo 68 žadatelů. Volná kapacita pro školní rok
2022/2023 k 14. 6. 2022 byla 45 dětí a bylo přijato 45 dětí.
Dále v obci působí soukromá MŠ Adventure School – mateřská škola a základní škola s.r.o.
Adresa: Hlavní 813, Hlubočinka, 251 68 Sulice
Nejvyšší povolený počet dětí v mateřské škole: 75
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
21
Odhadovaný vývoj počtu 2–5letých dětí
Počet dětí předškolního věku bude v p říštích 12 letech stále vysoký. Ve střední variantě by
mohl dosáhnout počtu cca 220 dětí, příp. až skoro 300 dětí ve vysoké variantě.
Vysoký počet dětí, netypický pro obvyklou demografickou strukturu Evropy, je způsoben
určujícím významem migrace – stěhováním rodin s dětmi a mladými páry, které plánují rodinu.
Tabulka 13: Odhadovaný vývoj počtu dvouletých dětí
2leté děti MIN STŘED MAX
2022 34 34 46
2023 55 65 83
2024 38 55 73
2025 35 58 79
2026 36 57 74
2027 36 52 66
2028 35 53 67
2029 35 53 68
2030 35 53 68
2031 35 53 69
2032 35 53 70
2033 34 54 71
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 6: Odhadovaný vývoj počtu dvouletých dětí
Zdroj: vlastní výpočty
0
20
40
60
80
100
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
22
Tabulka 14: Odhadovaný vývoj počtu dětí (3-5 let)
3–5leté děti MIN STŘED MAX
2022 134 133 161
2023 128 142 194
2024 139 178 258
2025 132 204 298
2026 130 214 307
2027 110 195 270
2028 107 181 244
2029 106 173 225
2030 104 167 215
2031 104 166 216
2032 103 165 218
2033 103 164 220
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 7: Odhadovaný vývoj počtu dětí (3-5 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Počet dětí předškolního věku poroste do roku 2026, pak bude následovat pokles do roku 2030,
po kterém bude počet dětí oscilovat zhruba kolem stejné výše.
Následující tabulky odhadují počty potřebných tříd předškolního vzdělávání, včetně
dvouletých dětí a předškoláků.
Ve výpočtech nezohledňujeme případné procento dětí, které do mateřské školy chodit
nebudou nebo budou chodit do mateřské školy mimo Sulice.
0
50
100
150
200
250
300
350
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
23
Tabulka 15: Počet dětí v roce 2033 – střední varianta
Věk Počet dětí Počet tříd Typ
2 54 3 MŠ
3–4 109 5 MŠ
5 55 3 předškoláci
Celkem 218 –
Zdroj: vlastní výpočty
Tabulka 16: Počet dětí v roce 2033 – vysoká varianta
Věk Počet dětí Počet tříd Typ
2 71 3 MŠ
3–4 147 7 MŠ
5 74 4 předškoláci
Celkem 291 –
Zdroj: vlastní výpočty
Současná kapacita předškolního vzdělávání za předpokladu, že většina dětí ze Sulic bude
navštěvovat MŠ, s největší pravděpodobností nebude stačit.
Také lze očekávat nárůst poptávky po dalších službách pro rodiny s malými dětmi (mateřská
centra, programy pro rodiče na rodičovské dovolené, …).
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
24
Základní škola
Současný stav5
Obrázek 3: ZŠ Sulice
Zdroj: Web ZŠ
Základní škola Sulice je úplná základní škola s 1. –9. ročníkem, která má i paralelní třídy.
Současná kapacita školy činí 330 žáků.
V budově založené v letech 2015 je celkem 15 učeben, devět učeben předmětů, jedna
speciální učebna přírodních věd, dvě cizích jazyků, jedna učebna IT, hudebna, klub, venkovní
učebna, výukový skleník, jídelna a výdejna stravy a přípravna salátů a pitného režimu, sociální
zázemí a zařízení, kanceláře, sborovna, kabinety a ředitelna, tělocvična se sociálním
zázemím, multifunkční venkovní hřiště s umělým povrchem. Budova je bezbariérová
s výtahem. Učebny jsou vybaveny interaktivní technikou, přístroji a pomůckami.
V příštích letech je naplánován další rozvoj školského zařízení dostavbou nové části základní
školy s kapacitou 240 žáků, tělocvičnou, stravovacím zařízením a jídelnou.
Průměr počtu žáků na třídu ZŠ 1. stupeň je 30, ZŠ 2. stupeň 28 žáků, kapacita školy je tedy již
nyní zcela naplněna.
Letos opět z kapacitních důvodů vedení školy přistoupilo k zápisu uchazečů do prvního ročníku
na základě předem zveřejněných kritérií a losování . Zapsaných dětí bylo 60, přijatých mohlo
být 27, ostatní děti musely být umístěny do jiných škol.
5 Zdroj: web ZŠ, podklady zadavatele
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
25
Odhadovaný vývoj počtu dětí ve věku 6–10 let a 11–14 let
Tabulka 17: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6 let)
6leté děti MIN STŘED MAX
2022 54 55 60
2023 51 54 62
2024 44 49 68
2025 45 58 84
2026 38 57 91
2027 55 84 123
2028 38 71 101
2029 35 65 93
2030 35 63 84
2031 34 56 73
2032 34 57 74
2033 34 56 74
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 8: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Ve střední variantě by měl počet šestiletých dětí dosáhnout cca 56, tj. 2 první třídy. Ve vysoké
variantě byl měl být až 74 dětí, tj. už 3 první třídy. Prudký nárůst v roce 2027 je způsobený
pravděpodobným přihlášením dosud nepřihlášených dětí (připočítání nepřihlášených
obyvatel).
0
20
40
60
80
100
120
140
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
26
Tabulka 18: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6-10 let)
6–10leté děti MIN STŘED MAX
2022 256 263 286
2023 271 290 329
2024 264 296 362
2025 253 307 401
2026 231 299 418
2027 230 320 463
2028 215 330 488
2029 205 341 502
2030 195 344 498
2031 191 341 479
2032 170 312 429
2033 166 296 402
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 9: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6-10 let) – 1. stupeň ZŠ
Zdroj: vlastní výpočty
U počtu dětí na prvním stupni ZŠ očekáváme nárůst s vrcholem v letech 2029–2030
a v následujících letech pokles až pod úroveň roku 2022.
0
100
200
300
400
500
600
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
27
Tabulka 19: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11 let)
11leté děti MIN STŘED MAX
2022 45 47 49
2023 40 42 46
2024 50 54 63
2025 54 62 74
2026 59 69 84
2027 54 67 84
2028 50 62 80
2029 42 55 80
2030 43 60 89
2031 36 59 94
2032 53 85 126
2033 35 71 103
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 10: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Jako doplňkovou tabulku uvádíme předpokládané počty dětí, které budou nastupovat do
6. třídy. Jejich počet po celé predikované období poroste. Až v roce 2033 nastane prudký
pokles.
0
20
40
60
80
100
120
140
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
28
Tabulka 20: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11-14 let)
11–14leté děti MIN STŘED MAX
2022 168 173 183
2023 171 181 196
2024 174 191 217
2025 189 215 252
2026 202 234 280
2027 215 256 312
2028 215 262 325
2029 203 254 329
2030 186 244 334
2031 168 236 345
2032 171 259 390
2033 164 274 413
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 11: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11-14 let) – 2. stupeň ZŠ
Zdroj: vlastní výpočty
Počet dětí na druhém stupni po celé predikované období poroste.
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
29
Počet dětí ve věku školní docházky s bydlištěm v Sulicích bude v příštích letech růst až do roku
2032 a ve střední variantě může dosáhnout až 571 dětí, ve vysoké variantě až přes 800 dětí.
Vysoký počet dětí je dán i vysokým počtem dětí narozených v Sulicích v posledních pěti letech
(za 10 let budou ve škole).
Následující tabulky odhadují počty potřebných tříd ve škole, bez “předškoláků”, kteří jsou
v předcházejících tabulkách.
Ve výpočtech nezohledňujeme procento dětí, které nebudou chodit do školy v Sulicích.
Tabulka 21: Počet dětí 6–14 v roce 2032 – střední varianta
Věk Počet dětí Počet tříd Ročník
6 57 2 1. třída
7 56 2 2. třída
8 63 3 3. třída
9 66 3 4. třída
10 71 3 5. třída
11 85 3 6. třída
12 59 2 7. třída
13 60 2 8. třída
14 55 2 9. třída
Celkem 571 22 –
Zdroj: vlastní výpočty
Tabulka 22: Počet dětí 6–14 v roce 2032 – vysoká varianta
Věk Počet dětí Počet tříd Ročník
6 74 3 1. třída
7 74 3 2. třída
8 85 3 3. třída
9 95 4 4. třída
10 103 4 5. třída
11 126 5 6. třída
12 94 4 7. třída
13 90 3 8. třída
14 81 3 9. třída
Celkem 820 32 –
Zdroj: vlastní výpočty
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
30
Kapacita základní školy je v současnosti zcela naplněna.
Obec plánuje dostavbu školy s navýšenou kapacitou o 240 žáků. Při vstupních
předpokladech prognózy tato kapacita bude stačit pro střední prognózu, pro vysokou
prognózu s největší pravděpodobností stačit nebude.
Bude vhodné, aby obec obezřetně plánovala developerské aktivity vzhledem k nárůstu
počtu školních dětí.
Dalším faktem, který musíme vzít v úvahu, je odchod žáků 2. stupně na víceletá gymnázia.
MŠMT uvádí celostátní průměr 12 %, ale v Praze až 25 %. Sulice se de mografickým
charakterem blíží spíše Praze než Středočeskému kraji . Odhadujeme, že by to mohlo být
18–20 % žáků 2. stupně. Je ale otázkou, jaká bude situace s víceletými gymnázii za 12 let.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
31
Vývoj počtu obyvatel v produktivním věku
Mladiství 15–18 let
Tabulka 23: Odhadovaný vývoj počtu mladistvých (15-18 let)
15–18letí MIN STŘED MAX
2022 150 155 164
2023 158 168 182
2024 157 173 194
2025 164 187 215
2026 168 194 226
2027 168 197 230
2028 171 202 239
2029 185 220 262
2030 198 237 287
2031 211 258 316
2032 211 262 329
2033 198 254 333
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 12: Odhadovaný vývoj počtu mladistvých (15-18 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Počet mladistvých ve věku 15–18 let bude po celé predikované období narůstat, od roku 2031
výrazně až na 260 osob v roce 2032 ve střední variantě.
0
50
100
150
200
250
300
350
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
32
Mladí dospělí 19–23 let
Tabulka 24: Odhadovaný vývoj počtu mladých dospělých "young adults" (19-23 let)
19–23letí MIN STŘED MAX
2022 163 170 184
2023 170 184 206
2024 189 211 244
2025 186 219 259
2026 184 219 260
2027 187 224 265
2028 198 237 278
2029 190 231 272
2030 202 244 288
2031 200 243 289
2032 210 255 305
2033 217 265 322
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 13: Odhadovaný vývoj počtu mladých dospělých "young adults" (19-23 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Počty mladých dospělých budou v predikovaném období stále narůstat až na 260 osob
ve střední variantě v roce 2033.
Jedná se o skupinu osob, která odchází do města do školy a za prací a v podstatě má nejmenší
nároky na obecní infrastrukturu a služby. Mnohdy je počet skutečně žijících osob menší než
počet osob přihlášených.
0
50
100
150
200
250
300
350
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
33
Mladší produktivní věk – 24–39 let
V této věkové skupině je největší počet přistěhovalých a trend nárůstu nebo úbytku počtu
osob této věkové skupiny je velmi závislý na nové bytové výsta vbě a harmonogramu
osidlování nových bytových jednotek.
Tabulka 25: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (24-39 let)
24–39letí MIN STŘED MAX
2022 948 1039 1148
2023 947 1092 1264
2024 898 1104 1362
2025 859 1151 1471
2026 838 1149 1489
2027 808 1135 1472
2028 758 1092 1420
2029 731 1065 1380
2030 684 1011 1317
2031 642 958 1256
2032 607 913 1203
2033 588 882 1165
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 14: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (24-39 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Počet osob mladšího produktivního věku 24–39 let bude stoupat až do roku 2027. Důvodem
bude hlavně přistěhování. Potom nastane pokles.
0
200
400
600
800
1000
1200
1400
1600
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
34
Střední produktivní věk 40–64 let
Počet obyvatel ve věku 40–64 let bude po celé predikované obdob í rovnoměrně narůstat,
v roce 2033 až skoro 1800 osob ve střední variantě.
Tabulka 26: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (40-64 let)
40–64 let MIN STŘED MAX
2022 1075 1120 1192
2023 1115 1202 1323
2024 1140 1277 1468
2025 1174 1382 1634
2026 1200 1441 1732
2027 1210 1485 1802
2028 1244 1554 1895
2029 1263 1606 1971
2030 1284 1658 2050
2031 1305 1709 2132
2032 1316 1750 2205
2033 1315 1780 2264
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 15: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (40-64 let)
Zdroj: vlastní výpočty
Počet obyvatel Sulic středního produktivního věku bude po celé predikované období
pravidelně vzrůstat. Tato věková skupina je v obci „usazená“, její nárůst nebo pokles je méně
závislý na míře migrace.
0
500
1000
1500
2000
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
35
Plánování postproduktivní složky obyvatelstva
Obyvatelé starší 65 let
Tabulka 27: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (65+)
65+ MIN STŘED MAX
2022 352 363 374
2023 374 392 414
2024 394 422 457
2025 402 443 491
2026 409 457 512
2027 421 476 538
2028 428 490 557
2029 438 506 577
2030 453 525 601
2031 469 546 627
2032 483 565 651
2033 500 587 678
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 16: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (65+)
Zdroj: vlastní výpočty
V predikovaném období bude docházet k plynulému nárůstu seniorů až na počet skoro 600
osob v roce 2033.
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033
Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
36
Obyvatelé starší 80 let
Tabulka 28: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (80+)
80+ MIN STŘED MAX
2022 48 49 49
2023 56 57 58
2024 56 58 59
2025 61 64 67
2026 67 70 74
2027 70 73 78
2028 72 76 81
2029 71 75 82
2030 75 80 88
2031 77 83 92
2032 80 86 96
2033 92 100 111
Zdroj: vlastní výpočty
Graf 17: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (80+)
Zdroj: vlastní výpočty
Počet seniorů 80+ bude po celé predikované období vzrůstat, a to poměrně výrazně, což
v budoucnu bude klást zvýšené nároky na péči o ně.
0
20
40
60
80
100
120Počet obyvatel
Rok
MIN STŘED MAX
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
37
Tabulka 29: Nárůst počtu seniorů do roku 2033
2021 Podíl na
obyvatelstvu 2033 Podíl na
obyvatelstvu
Senioři 65+ 290 13 % 587 13 %
– z toho senioři
80+ 46 2 % 100 2 %
Zdroj: ČSÚ a vlastní výpočty
I přes to, že obecně česká (i evropská) populace stárne, tak Sulice jako celek nikoli. Je to dáno
demografickými charakteristikami obce, které byly popsány v předcházejících kapitolách.
Počet seniorů se procentuálně nemění, ale absolutně roste a zajištění důstojných podmínek
ve stáří je jednou z priorit demokratické společnosti.
Nárůst seniorů bude mít vliv na požadavky v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb
a bezbariérovosti. Vzroste poptávka po terénních, případně i pobytových a zdravotních
službách a budou se zvyšovat požadavky na bezbariérovost veřejných prostranství.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
38
Poznámky na závěr
V kontextu vývoje České republiky jako celku vykazuje obec Sulice významné odchylky. Je
potřeba na demografický vývoj Sulic nahlížet z pohledu vývoje suburbánních zázemí velkých
měst, protože patří přímo do prstence okolo Prahy.
Rozsáhlá developerská výstavba, která začala zhruba před 30 roky, poznamenala populační
vývoj obce na dlouhou dobu, přesahující horizont této prognózy. K nekoordinovanému
prudkému rozvoji docházelo především před rokem 2000. Od zpracování územního plánu pro
celou obec a zpracování regulačního plánu pro vybrané lokality v letech 2001-2006 již obec
nepřipouští rozšiřování zastavitelných ploch a zabírání dalšího území na úk or občanské
vybavenosti či zeleně . R ozvoj obce je v posledních 15 letech koordinovaný a respektuje
přírodní a kulturní hodnoty území.
Pro současnou i veškeré další demografické prognózy hraje klíčovou roli migrace,
tj. přistěhování mladých párů a rodin z Prahy. Migrace bude ovlivněna případnými dalšími
developerskými projekty. Atraktivitu bydlení (a cenu) v Sulicích ovlivní také budoucí dopravní
obslužnost po „ staré benešovské“, která už teď trpí nadměrným provozem . To vidíme jako
jednu z překážek dalšího výrazného rozvoje (každodenní dojíždění za prací a do škol už je teď
hodně nepříjemné).
Při interpretaci výsledků prognózy je potřeba mít na paměti, že prognostické závěry jsou
specifickým druhem kvalifikovaných odhadů. Mají pravděpodobnostní charakter a jsou
zatíženy větší či menší mírou neurčitosti. S vědomím této skutečnosti je potřeba s nimi
pracovat.
Při interpretaci výsledků prognóz je současně nezbytné mít kromě všeobecné neurčitosti na
paměti také skutečnost, že přesnost a tím spolehlivost výsledků výrazně klesá s časem.
Zároveň s ohledem na početní velikost prognózované populace a konkrétní informační
podmínky, v nichž prognózování probíhalo, doporučujeme považovat většinu zde uváděných
odhadů za orientační. Prognózy obecně jsou navíc odhadem nanejvýš pravděpodobného
vývoje právě a pouze v době svého vzniku a nemohou být spolehlivější než statistická data.
Proto musí být populační prognózy podle základních pravidel prognostiky pravidelně
aktualizovány, aby si zachovaly svoji informační hodnotu.
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
39
Seznam tabulek, grafů, obrázků a zkratek
Seznam tabulek
Tabulka 1: Počet obyvatel Sulic v letech 2000–2021, dle ČSÚ …………………………………………… 5
Tabulka 2: Věkové rozložení obyvatelstva podle tří hlavních věkových skupin k 31.12.2021 … 8
Tabulka 3: Věkové rozložení obyvatelstva podle tří hlavních věkových skupin k 31.12.2021 … 9
Tabulka 4: Pohyb obyvatel v Sulicích …………………………………………………………………………….. 9
Tabulka 5: Relativní pohyb obyvatel – Počet událostí na 1000 obyvatel…………………………… 10
Tabulka 6: Rozdíly mezi počtem obyvatel s obvyklým pobytem a počtem trvale hlášených
obyvatel …………………………………………………………………………………………………………………… 10
Tabulka 7: Počty osob s pobytovým oprávněním v souvislosti s válkou na Ukrajině v Sulicích k
5.9.2022 …………………………………………………………………………………………………………………… 11
Tabulka 8: Podrobnější odhad nové výstavby v následujících letech dle informací od zadavatele
……………………………………………………………………………………………………………………………….. 12
Tabulka 9: Vývoj počtu obyvatel obce Sulice do roku 2033 …………………………………………….. 15
Tabulka 10: Pětileté věkové skupiny obyvatelstva v porovnání let 2021 a 2033 ……………….. 18
Tabulka 11: Hlavní věkové skupiny obyvatelstva v porovnání let 2021 a 2033 ………………….. 18
Tabulka 12: Počet dětí ve věku do 2 let ……………………………………………………………………….. 19
Tabulka 13: Odhadovaný vývoj počtu dvouletých dětí …………………………………………………… 21
Tabulka 14: Odhadovaný vývoj počtu dětí (3-5 let) ……………………………………………………….. 22
Tabulka 15: Počet dětí v roce 2033 – střední varianta ……………………………………………………. 23
Tabulka 16: Počet dětí v roce 2033 – vysoká varianta …………………………………………………….. 23
Tabulka 17: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6 let) ………………………………………………………….. 25
Tabulka 18: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6-10 let) ……………………………………………………… 26
Tabulka 19: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11 let) ………………………………………………………… 27
Tabulka 20: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11-14 let) ……………………………………………………. 28
Tabulka 21: Počet dětí 6–14 v roce 2032 – střední varianta ……………………………………………. 29
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
40
Tabulka 22: Počet dětí 6–14 v roce 2032 – vysoká varianta ……………………………………………. 29
Tabulka 23: Odhadovaný vývoj počtu mladistvých (15-18 let) ………………………………………… 31
Tabulka 24: Odhadovaný vývoj počtu mladých dospělých "young adults" (19-23 let) ……….. 32
Tabulka 25: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (24-39 let) …………………………………………….. 33
Tabulka 26: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (40-64 let) …………………………………………….. 34
Tabulka 27: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (65+) …………………………………………………….. 35
Tabulka 28: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (80+) …………………………………………………….. 36
Tabulka 29: Nárůst počtu seniorů do roku 2033 ……………………………………………………………. 37
Seznam obrázků
Obrázek 1: Sulice v okrese Praha – východ …………………………………………………………………….. 4
Obrázek 2: MŠ Sulice …………………………………………………………………………………………………. 20
Obrázek 3: ZŠ Sulice…………………………………………………………………………………………………… 24
Seznam grafů
Graf 1: Počet obyvatel Sulic v letech 2000–2021 (stav k 31.12.) ……………………………………….. 6
Graf 2: Demografická struktura obyvatel Sulic 2010 x 2021 ……………………………………………… 7
Graf 3: Vývoj počtu obyvatel obec Sulice do roku 2033 …………………………………………………. 16
Graf 4: Demografická struktura obyvatel obce Sulice – porovnání roku 2021 a 2033 ………… 17
Graf 5: Počet dětí ve věku do 2 let ………………………………………………………………………………. 19
Graf 6: Odhadovaný vývoj počtu dvouletých dětí ………………………………………………………….. 21
Graf 7: Odhadovaný vývoj počtu dětí (3-5 let) ………………………………………………………………. 22
Graf 8: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6 let) …………………………………………………………………. 25
Graf 9: Odhadovaný vývoj počtu dětí (6-10 let) – 1. stupeň ZŠ ………………………………………… 26
Graf 10: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11 let) ……………………………………………………………… 27
Graf 11: Odhadovaný vývoj počtu dětí (11-14 let) – 2. stupeň ZŠ …………………………………….. 28
Graf 12: Odhadovaný vývoj počtu mladistvých (15-18 let) ……………………………………………… 31
Prognóza vývoje obyvatelstva obce Sulice na období 2022–2033
41
Graf 13: Odhadovaný vývoj počtu mladých dospělých "young adults" (19-23 let) …………….. 32
Graf 14: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (24-39 let) ………………………………………………….. 33
Graf 15: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (40-64 let) ………………………………………………….. 34
Graf 16: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (65+) …………………………………………………………. 35
Graf 17: Odhadovaný vývoj počtu obyvatel (80+) …………………………………………………………. 36
Seznam zkratek
ČSÚ – Český statistický úřad
KN – Katastr nemovitostí
MŠ – mateřská škola
MV ČR – Ministerstvo vnitra ČR
PID – Pražská integrovaná doprava
SLDB – sčítání lidu, domů a bytů
tis. – tisíc
ZŠ – základní škola
